Amelia - en to tr_TR translation catalogue (3491 entries)

en: "Book now" Button Type
tr_TR: "Şimdi rezervasyon yap" Düğmesi Türü

en: "Go back" Button Type
tr_TR: "Geri dön" Düğmesi Türü

en: "I'm not a robot" checkbox
tr_TR: "Ben robot değilim" onay kutusu

en: "Paying now" Button Type
tr_TR: "Şimdi öde" Düğme Tipi

en: "Payment Method" View
tr_TR: "Ödeme Yöntemi" Görünümü

en: # of Hours in appointment
tr_TR: Randevu saatlerinin #

en: # of appointments
tr_TR: # randevu arasında

en: # of bookings
tr_TR: Rezervasyon sayısı

en: 'Back' button style
tr_TR: 'Geri' düğmesi stili

en: 'Book' button style
tr_TR: 'Rezervasyon' düğmesi stili

en: 'Book another' button style
tr_TR: 'Başka bir tane daha rezervasyon yap' düğmesi stili

en: 'Book now' button style
tr_TR: 'Şimdi rezervasyon yap' düğmesi stili

en: 'Booking Date and Time' sets the limit based on when the booking is made, regardless of the appointment date. 'Appointment Date and Time' sets the limit based on the scheduled appointment itself.
tr_TR: "Rezervasyon Tarihi ve Saati", randevu tarihinden bağımsız olarak, rezervasyonun yapıldığı zamana göre limiti belirler. "Randevu Tarihi ve Saati" ise, planlanan randevunun kendisine göre limiti belirler.

en: 'Bringing anyone with you' popup
tr_TR: 'Yanında herhangi birini getir' açılır penceresi

en: 'Cancel' button style
tr_TR: 'İptal' düğmesi stili

en: 'Change password' button style
tr_TR: 'Şifreyi değiştir' düğmesi stili

en: 'Close' button style
tr_TR: 'Kapat' düğmesi stili

en: 'Confirm' button style
tr_TR: 'Onayla' düğmesi stili

en: 'Continue' button style
tr_TR: 'Devam' düğmesi stili

en: 'Customer panel' button style
tr_TR: 'Müşteri paneli' düğmesi stili

en: 'Delete' button style
tr_TR: 'Sil' düğmesi stili

en: 'Filter' button style
tr_TR: 'Filtre' düğmesi stili

en: 'Finish' button style
tr_TR: 'Bitir' düğmesi stili

en: 'Join waiting list' button style
tr_TR: 'Bekleme listesine katıl' düğmesi stili

en: 'Learn more' button
tr_TR: 'Daha fazla bilgi' düğmesi

en: 'Learn more' button style
tr_TR: 'Daha fazla bilgi' düğmesi stili

en: 'New Event' button style
tr_TR: 'Yeni Etkinlik' düğmesi stili

en: 'New appointment' button style
tr_TR: 'Yeni randevu' düğmesi stili

en: 'Read more' button style
tr_TR: 'Daha fazla oku' düğmesi stili

en: 'Save changes' button style
tr_TR: 'Değişiklikleri kaydet' düğmesi stili

en: 'Scan e-ticket' button
tr_TR: 'E-bileti tara' düğmesi

en: 'Send' button style
tr_TR: 'Gönder' düğmesi stili

en: 'Set password' button style
tr_TR: 'Şifre belirle' düğmesi stili

en: 'Sign in' button style
tr_TR: 'Giriş yap' düğmesi stili

en: 'View employee' button style
tr_TR: 'Çalışanı görüntüle' düğmesi stili

en: 'View in package' button
tr_TR: 'Pakette görüntüle' düğmesi

en: +more
tr_TR: +daha fazla

en: +{count} more
tr_TR: +{count} daha fazla

en: 1/1 width
tr_TR: 1/1 genişlik

en: 1/2 width
tr_TR: 1/2 genişlik

en: 10h
tr_TR: 10 saat

en: 10min
tr_TR: 10dk

en: 11h
tr_TR: 11s

en: 12h
tr_TR: 12s

en: 12min
tr_TR: 12dk

en: 15min
tr_TR: 15dk

en: 1 day
tr_TR: 1 gün

en: 1 week
tr_TR: 1 hafta

en: 1 year
tr_TR: 1 yıl

en: 1h
tr_TR: 1s

en: 1h 30min
tr_TR: 1s 30dk

en: 1min
tr_TR: 1dk

en: 20min
tr_TR: 20dk

en: 2 days
tr_TR: 2 gün

en: 2 weeks
tr_TR: 2 hafta

en: 2 years
tr_TR: 2 yıl

en: 2h
tr_TR: 2s

en: 2min
tr_TR: 2dk

en: 30min
tr_TR: 30dk

en: 3 days
tr_TR: 3 gün

en: 3 months
tr_TR: 3 ay

en: 3 weeks
tr_TR: 3 hafta

en: 3 years
tr_TR: 3 yıl

en: 3h
tr_TR: 3s

en: 45min
tr_TR: 45dk

en: 4 days
tr_TR: 4 gün

en: 4 weeks
tr_TR: 4 hafta

en: 4h
tr_TR: 4s

en: 5 days
tr_TR: 5 gün

en: 5min
tr_TR: 5dk

en: 6 days
tr_TR: 6 gün

en: 6 months
tr_TR: 6 ay

en: 6h
tr_TR: 6s

en: 8h
tr_TR: 8s

en: 9h
tr_TR: 9s

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
tr_TR: <p><strong>Amelia</strong> eklentisi PHP sürüm 5.5 veya üzerini gerektirir.</p>

en: AM - Booking view
tr_TR: AM - Rezervasyon görünümü

en: AM - Catalog Booking
tr_TR: AM - Katalog Rezervasyonu

en: AM - Catalog view
tr_TR: AM - Katalog görünümü

en: AM - Customer Panel
tr_TR: AM - Müşteri Paneli

en: AM - Employee Panel
tr_TR: AM - Çalışan Paneli

en: AM - Events Calendar Booking
tr_TR: AM - Etkinlik Takvimi Rezervasyonu

en: AM - Events List Booking
tr_TR: AM - Etkinlik Listesi Rezervasyonu

en: AM - Events view
tr_TR: AM - Etkinlikler görünümü

en: AM - Search view
tr_TR: AM - Arama görünümü

en: AM - Step Booking
tr_TR: AM - Adım Rezervasyon

en: API Key
tr_TR: API Anahtarı

en: API Key copied to clipboard.
tr_TR: API Anahtarı panoya kopyalandı.

en: API base URL:
tr_TR: API temel Bağlantısı:

en: API setup
tr_TR: API kurulumu

en: A percentage deposit is calculated based on the total booking price. A fixed amount can either be multiplied by the number of people or applied as a single total amount.
tr_TR: Yüzde depozito, toplam rezervasyon fiyatı üzerinden hesaplanır. Sabit bir tutar, kişi sayısıyla çarpılabilir veya tek bir toplam tutar olarak uygulanabilir.

en: A server error occurred. Please try again later.
tr_TR: Bir sunucu hatası oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: A single booking may include multiple attendees (spots).
tr_TR: Tek bir rezervasyon birden fazla katılımcıyı (yer) içerebilir.

en: About
tr_TR: Hakkında

en: About Event
tr_TR: Etkinlik Hakkında

en: About Package
tr_TR: Paket Hakkında

en: About Service
tr_TR: Hizmet Hakkında

en: About event
tr_TR: Etkinlik hakkında

en: About package
tr_TR: Paket hakkında

en: About service
tr_TR: Hizmet hakkında

en: About this Event
tr_TR: Bu Etkinlik Hakkında

en: About this event
tr_TR: Bu etkinlik hakkında

en: Accent
tr_TR: Aksan

en: Accent text
tr_TR: Vurgulu metin

en: Accept payments for bookings and services via PayPal.
tr_TR: PayPal üzerinden rezervasyon ve hizmetler için ödemeleri kabul edin.

en: Accept payments seamlessly through the Mollie payment gateway.
tr_TR: Mollie ödeme ağ geçidi üzerinden ödemeleri sorunsuz bir şekilde kabul edin.

en: Accept payments via Razorpay, ideal for Indian businesses.
tr_TR: Hindistan'daki işletmeler için ideal olan Razorpay ile ödemeleri kabul edin.

en: Access link
tr_TR: Erişim bağlantısı

en: Access link success
tr_TR: Erişim bağlantısı başarılı

en: Access your financial data in seconds
tr_TR: Finansal verilerinize saniyeler içinde erişin

en: Account ID
tr_TR: Hesap Kimliği

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Action-based notification
tr_TR: Eylem tabanlı bildirim

en: Action Triggered
tr_TR: Eylem Tetiklendi

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate with Envato
tr_TR: Envato ile Etkinleştir

en: Activated with Envato
tr_TR: Envato ile etkinleştirildi

en: Activation
tr_TR: Aktivasyon

en: Activation settings
tr_TR: Etkinleştirme ayarları

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Attendee
tr_TR: Katılımcı Ekle

en: Add Break
tr_TR: Ara Ekle

en: Add Coupon
tr_TR: Kupon Ekle

en: Add Customer
tr_TR: Müşteri Ekle

en: Add Date
tr_TR: Tarih ekle

en: Add Date Range
tr_TR: Tarih Aralığı Ekle

en: Add Day Off
tr_TR: İzin Günü Ekle

en: Add Extra
tr_TR: Ekstra Ekle

en: Add Google Maps API Key to show Google static map on "Locations" page.
tr_TR: "Konum" sayfasında Google statik haritasını göstermek için Google Maps API Anahtarını ekleyin.

en: Add Meta Pixel to track ad conversions and optimize marketing.
tr_TR: Reklam dönüşümlerini izlemek ve pazarlamayı optimize etmek için Meta Piksel ekleyin.

en: Add Period
tr_TR: Dönem Ekle

en: Add Pricing Category
tr_TR: Fiyatlandırma Kategorisi Ekle

en: Add Special Day
tr_TR: Özel Gün Ekle

en: Add Stripe address fields
tr_TR: Stripe adres alanları ekle

en: Add Webhook
tr_TR: Web kancası ekle

en: Add a Google Analytics tracking code to your booking page to gain insights into visitor behavior.
tr_TR: Ziyaretçi davranışları hakkında bilgi edinmek için rezervasyon sayfanıza bir Google Analytics izleme kodu ekleyin.

en: Add a redirect URL for cases when a customer attempts to book a time slot that has already been taken.
tr_TR: Müşteri, zaten rezerve edilmiş bir zaman aralığını rezerve etmeye çalıştığında yönlendirme bağlantısı ekleyin.

en: Add another account
tr_TR: Başka bir hesap ekle

en: Add appointment
tr_TR: Randevu ekle

en: Add booking
tr_TR: Randevu ekle

en: Add calendar
tr_TR: Takvim ekle

en: Add category
tr_TR: Kategori ekle

en: Add custom field
tr_TR: Özel alan ekle

en: Add custom notification
tr_TR: Özel bildirim ekle

en: Add customer
tr_TR: Müşteri ekle

en: Add date range
tr_TR: Tarih aralığı ekle

en: Add day(s)
tr_TR: Gün(ler) ekle

en: Add day off
tr_TR: İzin günü ekle

en: Add duration
tr_TR: Süre ekle

en: Add element (button, link...) ID, that will manually load amelia shortcode content
tr_TR: Öğeye Kimlik ekle (düğme, bağlantı...) , bu Amelia kısa koddaki elementi tetikler

en: Add event
tr_TR: Etkinlik ekle

en: Add event attendees
tr_TR: Etkinlik katılımcılarını ekle

en: Add extra
tr_TR: Ekstra ekle

en: Add more Appointments
tr_TR: Daha fazla Randevu Ekle

en: Add more appointments
tr_TR: Daha fazla randevu ekle

en: Add multiple employees to your booking system, manage their schedules, and assign them to services or events, making it easy to scale your business and coordinate your team.
tr_TR: Rezervasyon sisteminize birden fazla çalışan ekleyin, programlarını yönetin ve onları hizmetlere veya etkinliklere atayın, böylece işinizi kolayca ölçeklendirin ve ekibinizi koordine edin.

en: Add option
tr_TR: Seçenek ekle

en: Add package
tr_TR: Paket ekle

en: Add period
tr_TR: Dönem ekle

en: Add pricing category
tr_TR: Fiyatlandırma kategorisi ekle

en: Add rule
tr_TR: Kural ekle

en: Add services
tr_TR: Hizmet ekle

en: Add special day
tr_TR: Özel gün ekle

en: Add to Calendar
tr_TR: Takvime ekle

en: Add to calendar
tr_TR: Takvime ekle

en: Add tracking
tr_TR: İzleme ekle

en: Add work hours
tr_TR: Çalışma saatlerini ekle

en: Additional information
tr_TR: Ek bilgiler

en: Additional people
tr_TR: Ek kişiler

en: Address
tr_TR: Adres

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: After
tr_TR: Sonra

en: After account activation, subscribers will be created as customers in Amelia
tr_TR: Hesap etkinleştirildikten sonra aboneler Amelia'da müşteri olarak oluşturulacak

en: After with space
tr_TR: Uzaydan sonra

en: Agencies
tr_TR: Ajanslar

en: Alert content
tr_TR: Uyarı içeriği

en: Alert message
tr_TR: Uyarı mesajı

en: All
tr_TR: Tüm

en: All Locations
tr_TR: Tüm Lokasyonlar

en: All Services
tr_TR: Tüm Hizmetler

en: All appointments are selected
tr_TR: Tüm randevular seçildi

en: All appointments will be scheduled with the status selected here.
tr_TR: Tüm randevular burada seçilen durumla planlanacaktır.

en: All appointments will be selected later
tr_TR: Tüm randevular daha sonra seçilecek

en: All assigned services
tr_TR: Atanan tüm hizmetler

en: All bookings
tr_TR: Tüm randevular

en: All customers
tr_TR: Tüm müşteriler

en: All employees
tr_TR: Tüm çalışanlar

en: All events
tr_TR: Tüm etkinlikler

en: All extras
tr_TR: Tüm ekstralar

en: All locations
tr_TR: Tüm konumlar

en: All packages
tr_TR: Tüm paketler

en: All services
tr_TR: Tüm hizmetler

en: All services are booked separately
tr_TR: Tüm hizmetler ayrı ayrı rezerve edilir.

en: All services are booked separately.
tr_TR: Tüm hizmetler için ayrı olarak randevu planlanır.

en: All slots are selected
tr_TR: Tüm alanlar seçildi

en: All tickets have already been scanned
tr_TR: Tüm biletler zaten tarandı

en: Allow additional people
tr_TR: Ekstra kişilere izin ver

en: Allow admin to book appointment at any time
tr_TR: Yöneticinin istediği zaman randevu almasına izin verin

en: Allow admin to book over an existing appointment
tr_TR: Yöneticinin mevcut bir randevunun üzerine yeni bir randevu oluşturmasına izin ver

en: Allow booking above maximum capacity
tr_TR: Maksimum kapasitenin üzerinde rezervasyona izin ver

en: Allow booking without a prior login
tr_TR: Önceden giriş yapmadan rezervasyona izin ver

en: Allow bringing more people
tr_TR: Daha fazla kişinin getirilmesine izin ver

en: Allow clients to secure bookings with partial payments.
tr_TR: Müşterilerin kısmi ödemelerle rezervasyonlarını güvence altına almalarına izin verin.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Facebook account, making the login process faster, simpler, and more secure.
tr_TR: Müşterilerinizin ve çalışanlarınızın Facebook hesaplarını kullanarak hızlı bir şekilde oturum açmalarını sağlayarak, oturum açma sürecini daha hızlı, daha basit ve daha güvenli hale getirin.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Google account, making the login process faster, simpler, and more secure.
tr_TR: Müşterilerinizin ve çalışanlarınızın Google hesaplarını kullanarak hızlı bir şekilde oturum açmalarını sağlayarak, oturum açma sürecini daha hızlı, daha basit ve daha güvenli hale getirin.

en: Allow customers to book multiple services in a single transaction for a streamlined experience.
tr_TR: Müşterilerin tek bir işlemle birden fazla hizmet rezervasyonu yapabilmelerini sağlayarak daha sorunsuz bir deneyim sunun.

en: Allow customers to book repeating appointments with customizable recurrence.
tr_TR: Müşterilerin özelleştirilebilir tekrarlarla tekrarlanan randevular almasına izin verin.

en: Allow customers to cancel packages
tr_TR: Müşterilerin paketleri iptal etmesine izin verin

en: Allow customers to choose employee on the customer panel
tr_TR: Müşterilerin müşteri panelinde çalışan seçmesine izin verin

en: Allow customers to delete their profile
tr_TR: Müşterilerin profillerini silmelerine izin verin

en: Allow customers to pay full amount
tr_TR: Müşterilerin tam tutarı ödemesine izin ver

en: Allow customers to pay total appointment amount
tr_TR: Müşterilerin toplam randevu tutarını ödemesine izin ver

en: Allow customers to pay total event amount
tr_TR: Müşterilerin toplam etkinlik tutarını ödemesine izin ver

en: Allow customers to reschedule their own appointments
tr_TR: Müşterilerin kendi randevularını yeniden planlamalarına izin verin

en: Allow customers to see other attendees
tr_TR: Müşterilerin diğer katılımcıları görmesine izin verin

en: Allow employees to manage appointments and events with ease. Customize colors to match your branding and improve usability.
tr_TR: Çalışanların randevuları ve etkinlikleri kolaylıkla yönetmelerini sağlayın. Markanıza uygun renkleri özelleştirin ve kullanılabilirliği artırın.

en: Allow employees to manage customers
tr_TR: Çalışanların müşterileri yönetmesine izin verin

en: Allow employees to manage their appointments
tr_TR: Çalışanların randevularını yönetmelerine izin verin

en: Allow employees to manage their days off
tr_TR: Çalışanların izin günlerini yönetmelerine izin verin

en: Allow employees to manage their events
tr_TR: Çalışanların etkinliklerini yönetmelerine izin verin

en: Allow employees to manage their schedule
tr_TR: Çalışanların kendi programlarını yönetmelerine izin verin

en: Allow employees to manage their services
tr_TR: Çalışanların hizmetlerini yönetmelerine izin verin

en: Allow employees to manage their special days
tr_TR: Çalışanların özel günlerini yönetmelerine izin verin

en: Allow employees to view all customers
tr_TR: Çalışanların tüm müşterileri görüntülemesine izin ver

en: Allow multiple bookings per customer
tr_TR: Müşteri başına birden fazla rezervasyona izin ver

en: Allow payment via Payment Link
tr_TR: Ödeme Bağlantısı yoluyla ödemeye izin ver

en: Allow the same customer to book more than once
tr_TR: Aynı müşterinin birden fazla rezervasyon yapmasına izin ver

en: Allow the short description below the booking form to support Amelia Booking Plugin and spread the word about it.
tr_TR: Rezervasyon formunun altındaki kısa açıklamaya Amelia Rezervasyon Eklentisini desteklemek ve bu eklentiyi tanıtmak için izin verin.

en: Alpha sender ID
tr_TR: Alfa gönderen kimliği

en: Alpha sender ID can't be empty
tr_TR: Alfa gönderen kimliği boş bırakılamaz

en: Already Paid
tr_TR: Zaten Ödenmiş

en: Already have an account?
tr_TR: Zaten bir hesabınız var mı?

en: Also cancel and delete future events
tr_TR: Ayrıca gelecekteki etkinlikleri iptal edin ve silin

en: Also cancel future events
tr_TR: Ayrıca gelecekteki etkinlikleri de iptal et

en: Also delete future events
tr_TR: Gelecekteki etkinlikleri de silin

en: Also open future events
tr_TR: Ayrıca gelecekteki etkinlikleri de aç

en: Amelia - Booking Button
tr_TR: Amelia - Rezervasyon Düğmesi

en: Amelia - Booking view
tr_TR: Amelia - Rezervasyon manzarası

en: Amelia - Catalog Booking
tr_TR: Amelia - Katalog Rezervasyonu

en: Amelia - Catalog view
tr_TR: Amelia - Katalog görünümü

en: Amelia - Customer Panel
tr_TR: Amelia - Müşteri Paneli

en: Amelia - Employee Panel
tr_TR: Amelia - Çalışan Paneli

en: Amelia - Events
tr_TR: Amelia - Etkinlikler

en: Amelia - Events Calendar
tr_TR: Amelia - Etkinlik Takvimi

en: Amelia - Events List
tr_TR: Amelia - Etkinlik Listesi

en: Amelia - Events List Button
tr_TR: Amelia - Etkinlik Listesi Düğmesi

en: Amelia - Search view
tr_TR: Amelia - Arama görünümü

en: Amelia - Step-By-Step Booking
tr_TR: Amelia - Adım Adım Rezervasyon

en: Amelia Add to calendar page
tr_TR: Amelia Takvim sayfasına ekle

en: Amelia Events List Booking Settings
tr_TR: Amelia Etkinlik Listesi Rezervasyon Ayarları

en: Amelia Events List Booking Shortcode
tr_TR: Amelia Etkinlik Listesi Rezervasyon Kısa Kodu

en: Amelia Profile Settings
tr_TR: Amelia Profil Ayarları

en: Amelia Step Booking Settings
tr_TR: Amelia Adım Adım Rezervasyon Seçenekleri

en: Amelia Step Booking Shortcode
tr_TR: Amelia Adım Adım Rezervasyon Kısa Kodu

en: Amelia Users Settings
tr_TR: Amelia Kullanıcı Ayarları

en: Amount
tr_TR: Miktar

en: An email with details of your booking has been sent to you.
tr_TR: Size rezervasyonunuzun detaylarını içeren bir e-posta gönderildi.

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
tr_TR: Beklenmedik bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Any
tr_TR: Herhangi

en: Any Employee
tr_TR: Herhangi Bir Çalışan

en: Any Employee Option Visibility:
tr_TR: Herhangi Bir Çalışan Opsiyonu Görünürlük:

en: Any Location
tr_TR: Herhangi Bir Konum

en: Apple Calendar
tr_TR: Apple Takvim

en: Apple Calendar (Personal)
tr_TR: Apple Takvim

en: Apple Calendar setup
tr_TR: Apple Takvim kurulumu

en: Application (client) ID
tr_TR: Uygulama (istemci) Kimliği

en: Application fee amount (%)
tr_TR: Başvuru ücreti tutarı (%)

en: Applied for all assigned services
tr_TR: Atanan tüm hizmetler için başvurdu

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply 'Booking close' settings to all recurring events
tr_TR: Tüm yinelenen etkinliklere 'Rezervasyon kapanışı' ayarlarını uygula

en: Apply 'Booking open' settings to all recurring events
tr_TR: 'Rezervasyon açılışı' ayarlarını tüm yinelenen etkinliklere uygula

en: Apply Changes to Events
tr_TR: Değişiklikleri Etkinliklere Uygula

en: Apply on
tr_TR: Uygula

en: Apply this to all recurring events
tr_TR: Bunu tüm tekrarlayan etkinliklere uygula

en: Apply to All Days
tr_TR: Tüm Günlere Uygula

en: Apply to all days
tr_TR: Tüm günlere uygula

en: Apply to future recurring events
tr_TR: Gelecekteki tekrarlanan etkinliklere uygula

en: Appointment
tr_TR: Randevu

en: Appointment Canceled
tr_TR: Randevu İptal Edildi

en: Appointment Date:
tr_TR: Randevu Tarihi:

en: Appointment ID
tr_TR: Randevu Numarası

en: Appointment Info
tr_TR: Randevu Bilgileri

en: Appointment Repeats
tr_TR: Randevu Tekrarları

en: Appointment booked
tr_TR: Randevu alındı

en: Appointment can't be rescheduled
tr_TR: Randevu yeniden planlanamaz

en: Appointment canceled
tr_TR: Randevu iptal edildi

en: Appointment date
tr_TR: Randevu tarihi

en: Appointment date & time
tr_TR: Randevu tarihi ve saati

en: Appointment deposit
tr_TR: Randevu depozitosu

en: Appointment details
tr_TR: Randevu detayları

en: Appointment duration
tr_TR: Randevu süresi

en: Appointment end time
tr_TR: Randevu bitiş saati

en: Appointment has been created.
tr_TR: Randevu oluşturuldu.

en: Appointment has been deleted
tr_TR: Randevu silindi

en: Appointment has been deleted.
tr_TR: Randevu silindi.

en: Appointment has been rescheduled
tr_TR: Randevu yeniden planlandı

en: Appointment has been saved
tr_TR: Randevu kaydedildi

en: Appointment has been updated.
tr_TR: Randevu güncellendi.

en: Appointment information
tr_TR: Randevu bilgisi

en: Appointment initial date
tr_TR: Randevunun başlangıç tarihi

en: Appointment initial date & time
tr_TR: Randevunun başlangıç tarihi ve saati

en: Appointment initial end time
tr_TR: Randevunun başlangıç bitiş saati

en: Appointment initial start time
tr_TR: Randevunun başlangıç saati

en: Appointment is removed from the cart.
tr_TR: Randevu alışveriş sepetinden kaldırıldı.

en: Appointment management guide
tr_TR: Randevu yönetimi kılavuzu

en: Appointment not found.
tr_TR: Randevu bulunamadı.

en: Appointment note
tr_TR: Randevu notu

en: Appointment note has been updated.
tr_TR: Randevu notu güncellendi.

en: Appointment notes
tr_TR: Randevu notları

en: Appointment price
tr_TR: Randevu fiyatı

en: Appointment repeats
tr_TR: Randevu tekrarları

en: Appointment space name
tr_TR: Randevu alanı adı

en: Appointment start time
tr_TR: Randevu başlangıç saati

en: Appointment status
tr_TR: Randevu durumu

en: Appointment status has been changed to
tr_TR: Randevu durumu şu şekilde değiştirildi

en: Appointment status has been updated.
tr_TR: Randevu durumu güncellendi.

en: Appointment title
tr_TR: Randevu başlığı

en: Appointments
tr_TR: Randevular

en: Appointments booked
tr_TR: Randevu alındı

en: Appointments from the first package expire on:
tr_TR: Randevu notları

en: Appointments in this package
tr_TR: Randevu notları

en: Appointments in this service
tr_TR: Bu hizmetteki randevular

en: Appointments to book
tr_TR: Randevu için Rezervasyon

en: Appointments waiting list
tr_TR: Randevu bekleme listesi

en: Approve appointment link
tr_TR: Randevuyu onayla bağlantısı

en: Approved
tr_TR: Onaylandı

en: Are you sure? This action can't be undone.
tr_TR: Emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you want to block this customer?
tr_TR: Bu müşteriyi engellemek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel and delete this event?
tr_TR: Bu etkinliği iptal edip silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel this appointment?
tr_TR: Bu randevuyu iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel this event?
tr_TR: Bu etkinliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel this package?
tr_TR: Bu paketi iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel your attendance?
tr_TR: Katılımınızı iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to close this event?
tr_TR: Bu etkinliği kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete selected attendee?
tr_TR: Seçilen katılımcıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete selected attendees?
tr_TR: Seçilen katılımcıları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete these items?
tr_TR: Bu öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
tr_TR: Bu randevuyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this block time?
tr_TR: Bu blok süresini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this category?
tr_TR: Bu kategoriyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this coupon?
tr_TR: Bu kuponu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this customer?
tr_TR: Bu müşteriyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this employee?
tr_TR: Bu çalışanı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this event?
tr_TR: Bu etkinliği silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this event booking?
tr_TR: Bu etkinlik rezervasyonunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this location?
tr_TR: Bu konumu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this notification?
tr_TR: Bu bildirimi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this package?
tr_TR: Bu paketi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this package booking?
tr_TR: Bu paket rezervasyonunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this resource?
tr_TR: Bu kaynağı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this service?
tr_TR: Bu hizmeti silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this tax?
tr_TR: Bu vergiyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete your profile? You will lose access to all your bookings and access to the customer panel.
tr_TR: Profilinizi silmek istediğinizden emin misiniz? Tüm rezervasyonlarınıza ve müşteri paneline erişiminizi kaybedeceksiniz.

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
tr_TR: Bu randevuyu kopyalamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to duplicate this category?
tr_TR: Bu kategoriyi çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
tr_TR: Bu kuponu çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
tr_TR: Bu çalışanı çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to duplicate this event?
tr_TR: Bu etkinliği çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to duplicate this location?
tr_TR: Bu konumu çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to duplicate this package?
tr_TR: Bu paketi çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to duplicate this resource?
tr_TR: Bu kaynağı çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to duplicate this service?
tr_TR: Bu hizmeti çoğaltmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to hide this coupon?
tr_TR: Bu kuponu gizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to hide this employee?
tr_TR: Bu çalışanı gizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to hide this event?
tr_TR: Bu etkinliği gizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to hide this location?
tr_TR: Bu konumu gizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to hide this package?
tr_TR: Bu paketi gizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to hide this resource?
tr_TR: Bu kaynağı gizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to hide this service?
tr_TR: Bu hizmeti gizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to hide this tax?
tr_TR: Bu vergiyi gizlemek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to open this event?
tr_TR: Bu etkinliği açmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to refund this payment?
tr_TR: Bu ödemeyi iade etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset your form settings?
tr_TR: Form ayarlarınızı sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to show this coupon?
tr_TR: Bu kuponu göstermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to show this employee?
tr_TR: Bu çalışanı göstermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to show this event?
tr_TR: Bu etkinliği göstermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to show this location?
tr_TR: Bu konumu göstermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to show this package?
tr_TR: Bu paketi göstermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to show this resource?
tr_TR: Bu kaynağı göstermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to show this service?
tr_TR: Bu hizmeti göstermek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to show this tax?
tr_TR: Bu vergiyi göstermek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to skip the setup? Once skipped, the guided setup will no longer be available. All settings will need to be configured later.
tr_TR: Kurulumu atlamak istediğinizden emin misiniz? Atladıktan sonra, kılavuzlu kurulum artık kullanılamayacaktır. Tüm ayarlar daha sonra yapılandırılmalıdır.

en: Are you sure you want to unblock this customer?
tr_TR: Bu müşterinin engelini kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Assigned
tr_TR: Atandı

en: Assigned Services
tr_TR: Atanan Hizmetler

en: Assigned employee full name
tr_TR: Atanan çalışanın tam adı

en: Attachment
tr_TR: Ek

en: Attachment upload path
tr_TR: Ek yükleme yolu

en: Attendee
tr_TR: Katılımcı

en: Attendee Asc
tr_TR: Katılımcı Artan

en: Attendee Desc
tr_TR: Katılımcı Azalan

en: Attendee code
tr_TR: Katılımcı kodu

en: Attendee has been saved
tr_TR: Katılımcı kaydedildi

en: Attendee have been deleted
tr_TR: Katılımcı silindi

en: Attendee have not been deleted
tr_TR: Katılımcı silinmedi

en: Attendees
tr_TR: Katılımcılar

en: Attendees Allowed
tr_TR: Katılımcılara İzin Verildi

en: Attendees Export Format
tr_TR: Katılımcılar Dışa Aktarma Formatı

en: Attendees have been deleted
tr_TR: Katılımcılar silindi

en: Attendees have not been deleted
tr_TR: Katılımcılar silinmedi

en: Auto-Reply Message
tr_TR: Otomatik Yanıt Mesajı

en: Auto-approve booking after payment
tr_TR: Ödeme yapıldıktan sonra randevu otomatik olarak onaylanır.

en: Auto-fill your details using:
tr_TR: Bilgilerinizi otomatik doldurmak için:

en: Automate communication with notifications triggered by booking status, time, or custom rules
tr_TR: Rezervasyon durumu, zaman veya özel kurallara göre tetiklenen bildirimlerle iletişimi otomatikleştirin

en: Automated invoices for a smoother payment experience
tr_TR: Daha sorunsuz bir ödeme deneyimi için otomatik makbuzlar

en: Automatically calculate and apply taxes for hassle-free compliance and accurate billing.
tr_TR: Sorunsuz uyumluluk ve doğru faturalandırma için vergileri otomatik olarak hesaplayın ve uygulayın.

en: Automatically calculate and apply taxes to your services and events, ensuring accurate billing and hassle-free compliance with every transaction.
tr_TR: Hizmetlerinize ve etkinliklerinize otomatik olarak vergi hesaplayın ve uygulayın, böylece her işlemde doğru makbuzlama ve sorunsuz uyumluluk sağlayın.

en: Automatically create Amelia Customer user
tr_TR: Amelia Müşteri kullanıcısını otomatik olarak oluştur

en: Automatically create Amelia Customers from WP Users
tr_TR: WP Kullanıcılarından Amelia Müşterilerini otomatik olarak oluşturun

en: Automatically create Zoom meetings for bookings and notify customers and employees.
tr_TR: Rezervasyonlar için otomatik olarak Zoom toplantıları oluşturun ve müşterileri ve çalışanları bilgilendirin.

en: Automatically generate invoices for every booking, making payments easier, more transparent, and fully streamlined for both you and your clients.
tr_TR: Her rezervasyon için otomatik olarak makbuz oluşturun, ödemeleri hem sizin hem de müşterileriniz için daha kolay, daha şeffaf ve tamamen basitleştirin.

en: Automatically update the booking status to "Approved" after a successful payment is completed through the payment link.
tr_TR: Ödeme bağlantısı üzerinden başarılı bir ödeme tamamlandıktan sonra rezervasyon durumunu otomatik olarak "Onaylandı" olarak güncelleyin.

en: Availability
tr_TR: Müsaitlik

en: Available
tr_TR: Müsait

en: Available date background
tr_TR: Kullanılabilir tarih arka planı

en: Available date text
tr_TR: Müsait tarih metni

en: Available from Pro license
tr_TR: Pro lisans ile kullanılabilir

en: Available from Standard license
tr_TR: Standart lisans ile kullanılabilir

en: Available from Starter license
tr_TR: Başlangıç lisansından temin edilebilir

en: Available in Elite licence
tr_TR: Elite lisansında mevcuttur

en: Available in package
tr_TR: Paket içinde mevcut

en: Avoid double-booking by automatically coordinating shared rooms, equipment, or tools
tr_TR: Paylaşılan odaları, ekipmanları veya araçları otomatik olarak koordine ederek çift rezervasyonları önleyin.

en: Away
tr_TR: Uzakta

en: Back
tr_TR: Geri

en: Back button
tr_TR: Geri düğmesi

en: Back to
tr_TR: Geri dön

en: Back to appointments
tr_TR: Randevulara geri dönün

en: Back to packages
tr_TR: Paketlere geri dönün

en: Back to recurring settings
tr_TR: Tekrarlayan ayarlarına geri dön

en: Backend
tr_TR: Arka uç

en: Background
tr_TR: Arka Plan

en: Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengi

en: Background Gradient Angle
tr_TR: Arka Plan Gradyan Açısı

en: Background Gradient Color 1
tr_TR: Arka Plan Gradyan Rengi 1

en: Background Gradient Color 2
tr_TR: Arka Plan Gradyan Rengi 2

en: Badge
tr_TR: Rozet

en: Badge color
tr_TR: Rozet rengi

en: Badge label
tr_TR: Rozet etiketi

en: Badges setup
tr_TR: Rozetler kurulumu

en: Balance
tr_TR: Kalan Bakiye

en: Base Price:
tr_TR: Taban fiyat:

en: Basic
tr_TR: Temel

en: Beauty
tr_TR: Güzellik

en: Before
tr_TR: Önce

en: Before enabling the recurring option, ensure that all required fields are set, including the service, employee, date, time, and location (if applicable).
tr_TR: Tekrarlayan seçeneğini etkinleştirmeden önce, hizmet, çalışan, tarih, saat ve konum (varsa) dahil olmak üzere tüm gerekli alanların ayarlandığından emin olun.

en: Before with space
tr_TR: Uzaydan önce

en: Begins
tr_TR: Başlangıç

en: Birthday
tr_TR: Doğum Günü

en: Birthday greeting
tr_TR: Doğum günü tebriği

en: Block
tr_TR: Engelle

en: Block booking times that overlap with busy events in the employee’s Outlook Calendar.
tr_TR: Çalışanın Outlook Takviminde yoğun etkinliklerle çakışan blok rezervasyon zamanlarını engelleyin.

en: Block booking times that overlap with events in the employee’s Apple Calendar.
tr_TR: Çalışanın Apple Takvimi'ndeki etkinliklerle çakışan rezervasyon zaman aralıklarını engelle.

en: Block customer
tr_TR: Müşteriyi engelle

en: Block time
tr_TR: Blok süresi

en: Block time from calendars
tr_TR: Takvimlerden zaman aralığını blokla

en: Block time has been added.
tr_TR: Blok süresi eklendi.

en: Block time has been deleted.
tr_TR: Blok süresi silindi.

en: Block time has been updated.
tr_TR: Blok süresi güncellendi.

en: Body text
tr_TR: Gövde metni

en: Book
tr_TR: Rezervasyon

en: Book Appointment
tr_TR: Randevu Al

en: Book Now
tr_TR: Rezervasyon

en: Book Package
tr_TR: Kitap Paketi

en: Book This Package
tr_TR: Bu Pakete Rezervasyon Yap

en: Book This Service
tr_TR: Bu Hizmete Rezervasyon Yapın

en: Book another
tr_TR: Başka bir tane daha rezerve et

en: Book appointment
tr_TR: Randevu al

en: Book event
tr_TR: Etkinlik rezervasyonu

en: Book next appointment
tr_TR: Bir sonraki randevuyu ayırtın

en: Book now
tr_TR: Şimdi rezervasyon yapın

en: Book option on employee dialog
tr_TR: Çalışan diyalog penceresinde rezervasyon seçeneği

en: Book package
tr_TR: Paket rezervasyonu

en: Book subtab name
tr_TR: Kitap alt sekmesi adı

en: Book this event
tr_TR: Bu etkinliği rezerve edin

en: Book this service
tr_TR: Bu hizmeti rezerve edin

en: Book time-based appointments with configurable durations, prices, and availability.
tr_TR: Yapılandırılabilir süreler, fiyatlar ve uygunluk durumuna göre zaman bazlı randevular alın.

en: Booked
tr_TR: Rezerve

en: Booked Appointments
tr_TR: Rezervasyonlu Randevular

en: Booked customer (full name, email, phone)
tr_TR: Rezervasyon yapan müşteri (tam adı, e-posta, telefon)

en: Booking
tr_TR: Rezervasyon

en: Booking #{count}
tr_TR: Rezervasyon #{count}

en: Booking Appointment
tr_TR: Randevu Al

en: Booking Approved with Issues
tr_TR: Randevu Sorunlu Olarak Onaylandı

en: Booking Canceled
tr_TR: Randevu İptal Edildi

en: Booking Closes
tr_TR: Rezervasyon Kapanıyor

en: Booking Closes Asc
tr_TR: Rezervasyon Kapanış Artan

en: Booking Closes Desc
tr_TR: Rezervasyon Kapanıyor Azalan

en: Booking Confirmed
tr_TR: Randevu Onaylandı

en: Booking Details
tr_TR: Rezervasyon Detayları

en: Booking Failed
tr_TR: Randevu Başarısız

en: Booking Form
tr_TR: Rezervasyon Formu

en: Booking Forms 1.0
tr_TR: Rezervasyon Formları 1.0

en: Booking ID
tr_TR: Rezervasyon Kimliği

en: Booking Opens
tr_TR: Rezervasyon Açılıyor

en: Booking Opens Asc
tr_TR: Rezervasyonlar Açıldı Artan

en: Booking Opens Desc
tr_TR: Rezervasyon Açıldı Azalan

en: Booking Overview
tr_TR: Randevulara Genel Bakış

en: Booking Processed
tr_TR: Randevu İşlemi Tamamlandı

en: Booking Rejected
tr_TR: Randevu Reddedildi

en: Booking added
tr_TR: Rezervasyon eklendi

en: Booking can't be canceled
tr_TR: Rezervasyon iptal edilemez

en: Booking canceled
tr_TR: Rezervasyon iptal edildi

en: Booking closes
tr_TR: Rezervasyon kapanıyor

en: Booking closes when event starts
tr_TR: Etkinlik başladığında rezervasyon kapanıyor

en: Booking date
tr_TR: Rezervasyon tarihi

en: Booking form on customer profile enabled
tr_TR: Müşteri profilinde rezervasyon formu etkinleştirildi

en: Booking form on employee profile enabled
tr_TR: Çalışan profilinde rezervasyon formu etkinleştirildi

en: Booking form tab enabled
tr_TR: Rezervasyon formu sekmesi etkin

en: Booking form type
tr_TR: Rezervasyon formu türü

en: Booking form type on employee profile page
tr_TR: Çalışan profili sayfasında rezervasyon formu türü

en: Booking has been updated.
tr_TR: Rezervasyon güncellendi.

en: Booking invoice
tr_TR: Rezervasyon makbuzu

en: Booking is canceled
tr_TR: Rezervasyon iptal edildi

en: Booking is currently unavailable. Please try again later.
tr_TR: Randevu alma şu anda mümkün değil. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Booking is unavailable
tr_TR: Rezervasyon mevcut değil

en: Booking not found
tr_TR: Rezervasyon bulunamadı

en: Booking not paid
tr_TR: Rezervasyon ödenmedi

en: Booking on employee page tab name
tr_TR: Çalışan sayfası sekme adında rezervasyon

en: Booking opens
tr_TR: Rezervasyonlar açıldı

en: Booking opens immediately
tr_TR: Rezervasyon hemen açılıyor

en: Booking price
tr_TR: Rezervasyon fiyatı

en: Booking rescheduled
tr_TR: Rezervasyon yeniden planlandı

en: Booking source
tr_TR: Rezervasyon kaynağı

en: Booking start
tr_TR: Rezervasyon başlangıcı

en: Booking status changed
tr_TR: Rezervasyon durumu değişti

en: Booking status has been changed to
tr_TR: Randevu durumu şu olarak değişti

en: Booking tab name
tr_TR: Rezervasyon sekmesi adı

en: Booking time slots will depend on the service duration
tr_TR: Rezervasyon zaman aralıkları hizmet süresine bağlı olacaktır.

en: Booking type
tr_TR: Rezervasyon türü

en: Bookings
tr_TR: Randevular

en: Boost engagement by reaching clients instantly on a platform they use every day
tr_TR: Müşterilerin her gün kullandıkları bir platformda anında onlara ulaşarak etkileşimi artırın

en: Boost revenue with bundled service packages
tr_TR: Paket halindeki hizmetlerle gelirinizi artırın

en: Boost revenue with valuable extras
tr_TR: Değerli ekstralarla gelirinizi artırın

en: Boost team productivity with automated updates and fewer manual tasks.
tr_TR: Otomatik güncellemeler ve daha az manuel görevle ekip verimliliğini artırın.

en: Border color
tr_TR: Kenarlık rengi

en: Break Hours
tr_TR: Mola Saatleri

en: Breaks
tr_TR: Aralar

en: Bringing Anyone With You
tr_TR: Herhangi Birini Yanınızda Gelecek mi?

en: Bringing anyone with you
tr_TR: Yanınızda birini getirin

en: Bringing anyone with you?
tr_TR: Yanınızda birini mi getireceksiniz?

en: Buffer Time
tr_TR: Bekleme Süresi

en: Buffer Time After: {value}
tr_TR: Sonrası için Tampon Süresi: {value}

en: Buffer Time Before: {value}
tr_TR: Öncesi için Tampon Süresi: {value}

en: Buffer time after
tr_TR: Sonrası için tampon süre

en: Buffer time before
tr_TR: Öncesi için tampon süre

en: Build tailored forms across services, events, and customer profiles using custom fields. Capture exactly the details you need with checkboxes, text areas, and more, turning every booking and registration into a powerful intake process.
tr_TR: Özel alanları kullanarak hizmetler, etkinlikler ve müşteri profilleri için özel formlar oluşturun. Onay kutuları, metin alanları ve daha fazlasıyla ihtiyacınız olan ayrıntıları tam olarak yakalayın ve her rezervasyon ve kaydı güçlü bir kayıt sürecine dönüştürün.

en: Bundle multiple appointments or services at discounted rates to encourage customers to book more.
tr_TR: Müşterilerin daha fazla rezervasyon yapmasını teşvik etmek için birden fazla randevuyu veya hizmeti indirimli fiyatlarla bir paket halinde sunun.

en: Busy
tr_TR: Meşgul

en: Busy slots
tr_TR: Meşgul zaman dilimleri

en: Button
tr_TR: Düğme

en: Button Type
tr_TR: Düğme Tipi

en: Button style
tr_TR: Düğme stili

en: Buttons
tr_TR: Düğmeler

en: By booking this time slot you will book appointment on top of existing group appointment!
tr_TR: Bu zaman dilimini rezerve ederek mevcut grup randevunuzun üzerine randevu almış olacaksınız!

en: By continuing, you will set the appointment to a time slot that already has an existing appointment!
tr_TR: Devam ederseniz, randevuyu zaten başka bir randevunun bulunduğu bir zaman dilimine ayarlamış olacaksınız!

en: By employees
tr_TR: Çalışanlara göre

en: By entering your phone number you agree to receive messages via WhatsApp
tr_TR: Telefon numaranızı girerek WhatsApp üzerinden mesaj almayı kabul etmiş olursunuz.

en: Calculated
tr_TR: Hesaplanan

en: Calculated package price
tr_TR: Hesaplanan paket fiyatı

en: Calendar
tr_TR: Takvim

en: Camera not supported by this browser.
tr_TR: Bu tarayıcı kamerayı desteklemiyor.

en: Camera permission denied. Please allow camera access and try again.
tr_TR: Kamera izni reddedildi. Lütfen kamera erişimine izin verin ve tekrar deneyin.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel Appointment
tr_TR: Randevuyu iptal et

en: Cancel Event
tr_TR: Etkinliği İptal Et

en: Cancel Package
tr_TR: Paketi İptal Et

en: Cancel and Delete
tr_TR: İptal Et ve Sil

en: Cancel appointment
tr_TR: Randevuyu iptal et

en: Cancel appointment link
tr_TR: Randevuyu iptal et bağlantısı

en: Cancel event
tr_TR: Etkinliği iptal et

en: Cancel event link
tr_TR: Etkinliği iptal et bağlantısı

en: Cancel following
tr_TR: Devamındakileri iptal et

en: Cancel package
tr_TR: Paketi iptal et

en: Canceled
tr_TR: İptal edildi

en: Canceled By Admin
tr_TR: Yönetici Tarafından İptal Edildi

en: Canceled By Attendee
tr_TR: Katılımcı Tarafından İptal Edildi

en: Canceled by admin
tr_TR: Yönetici tarafından iptal edildi

en: Canceled by attendee
tr_TR: Katılımcı tarafından iptal edildi

en: Cancellation Failed
tr_TR: İptal Başarısız

en: Cancelled
tr_TR: İptal edildi

en: Capacity
tr_TR: Kapasite

en: Capacity:
tr_TR: Kapasite:

en: Card
tr_TR: Kart

en: Card color
tr_TR: Kart rengi

en: Card content
tr_TR: Kart içeriği

en: Card field
tr_TR: Kart alanı

en: Card number
tr_TR: Kart numarası

en: Card payment
tr_TR: Kartla ödeme

en: Cards
tr_TR: Kartlar

en: Cards and buttons
tr_TR: Kartlar ve düğmeler

en: Carrier
tr_TR: Taşıyıcı

en: Cart
tr_TR: Sepet

en: Cart appointments details
tr_TR: Sepet randevu detayları

en: Cart description
tr_TR: Sepet açıklaması

en: Cart purchased
tr_TR: Sepet satın alındı

en: Catalog
tr_TR: Katalog

en: Catalog Booking
tr_TR: Katalog Rezervasyonu

en: Catalog Booking Form
tr_TR: Katalog Rezervasyon Formu

en: Catalog Package
tr_TR: Katalog Paketi

en: Catalog Service
tr_TR: Katalog Hizmeti

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categories positions updated successfully.
tr_TR: Kategoriler konumları başarıyla güncellendi.

en: Categories sidebar
tr_TR: Kategoriler kenar çubuğu

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category:
tr_TR: Kategori:

en: Category ID
tr_TR: Kategori ID

en: Category Input Field
tr_TR: Kategori Giriş Alanı

en: Category has been created.
tr_TR: Kategori oluşturuldu.

en: Category has been deleted.
tr_TR: Kategori silindi.

en: Category has been updated.
tr_TR: Kategori güncellendi.

en: Category name
tr_TR: Kategori adı

en: Centralize scheduling across all branches for clearer, simpler management
tr_TR: Daha net ve basit yönetim için tüm şubelerdeki planlamayı merkezileştirin

en: Change Password
tr_TR: Şifre Değiştir

en: Change colors
tr_TR: Renkleri değiştir

en: Change group status
tr_TR: Grup durumunu değiştirme

en: Change password
tr_TR: Şifreyi değiştir

en: Charge type
tr_TR: Vergi türü

en: Check customer's name for existing email/phone when booking
tr_TR: Rezervasyon sırasında mevcut e-posta için müşterinin adını kontrol edin

en: Check this box to generate a payment link.<br> To include it in the notification, add the payment link placeholder.
tr_TR: Ödeme bağlantısı oluşturmak için bu kutuyu işaretleyin.<br> Bildirime eklemek için ödeme bağlantısı yer tutucusunu ekleyin.

en: Check this checkbox if you want your attendee(s) to<br/>receive an email about the event’s updated information.
tr_TR: Katılımcılarınızın etkinliğin güncellenen bilgileri hakkında bir e-posta<br/>almasını istiyorsanız bu onay kutusunu işaretleyin.

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
tr_TR: Müşterinizinplanlanan randevuyla ilgili bir e-posta<br/>almasını istiyorsanız bu onay kutusunu işaretleyin.

en: Check this option if you want the deposit<br> amount to be multiplied by the number<br> of people that customers add in the<br> "Bringing anyone with you" section.
tr_TR: Yatırılan tutarın müşterilerin "Birini<br>yanınızda getirme" bölümünde eklediği kişi<br>sayısıyla çarpılmasını istiyorsanız bu<br>seçeneği işaretleyin.

en: Check this option if you want to create recurring appointments
tr_TR: Tekrarlayan randevular oluşturmak istiyorsanız bu seçeneği işaretleyinMüşterilerinizin kendi randevularını yeniden planlamalarına izin vermek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Check this option if you want your<br> customers to have the option to choose<br> whether they will pay a full amount<br> or just a deposit. If unchecked,<br> customers will only have deposit<br> as a payment option.
tr_TR: Müşterilerinizin, tutarın tamamını mı<br>yoksa yalnızca depozito mu ödeyeceğini<br>seçme seçeneğine sahip olmasını<br>istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin.<br>İşaretlenmezse, müşteriler ödeme seçeneği olarak yalnızca depozito öderler.

en: Check this option if you want your customers to have the option to choose whether they will pay the full amount or just a deposit. If unchecked, customers will only be able to pay the deposit during the booking process.
tr_TR: Müşterilerinizin tam tutarı mı yoksa sadece depozito mu ödeyeceklerini seçme seçeneğine sahip olmasını istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin. İşaretlenmezse, müşteriler rezervasyon işlemi sırasında sadece depozito ödeyebilirler.

en: Check your email
tr_TR: E-postanızı kontrol edin

en: Checkbox
tr_TR: Onay Kutusu

en: Checked in
tr_TR: Giriş yapıldı

en: Checkout
tr_TR: Ödeme

en: Choose Apple Calendar
tr_TR: Apple Takvim'i Seç

en: Choose Category
tr_TR: Kategori Seçin

en: Choose Date and Time
tr_TR: Tarih ve Saat Seçin

en: Choose Package
tr_TR: Paket Seçin

en: Choose Service
tr_TR: Hizmeti Seçin

en: Choose a Form
tr_TR: Bir Form Seçin

en: Choose a currency that will be used for all price based settings.
tr_TR: Tüm fiyat bazlı ayarlar için kullanılacak bir para birimi seçin.

en: Choose a form you want to customize. The Step-by-Step 2.0 form is the new and improved version which provides you with better design and user experience, as well as better speed.
tr_TR: Özelleştirmek istediğiniz formu seçin. Adım Adım 2.0 formu, size daha iyi tasarım ve kullanıcı deneyiminin yanı sıra daha iyi hız sağlayan yeni ve geliştirilmiş versiyondur.

en: Choose a group service
tr_TR: Bir grup hizmeti seçin

en: Choose a time interval that will be used when defining all time based settings.
tr_TR: Tüm zaman tabanlı ayarları tanımlarken kullanılacak zaman aralığını seçin.

en: Choose date and time
tr_TR: Tarih ve saati seçin

en: Choose how Amelia suggests an alternative date when the selected recurring date has no available time slots.
tr_TR: Seçilen tekrarlanan tarihte uygun zaman aralığı bulunmadığında Amelia'nın alternatif bir tarih önerme şeklini seçin.

en: Choose how custom field data is sent in group bookings.
tr_TR: Grup rezervasyonlarında özel alan verilerinin nasıl gönderileceğini seçin.

en: Choose how payments are handled for recurring appointments. If payment is collected only for the first one, the remaining appointments are paid on-site.
tr_TR: Tekrarlayan randevular için ödemelerin nasıl işleneceğini seçin. Ödeme sadece ilk randevu için alınırsa, kalan randevular yerinde ödenir.

en: Choose how recurring appointments can be booked. 'Disabled' turns recurring booking off, while 'All' allows customers to choose between available recurrence options.
tr_TR: Tekrarlayan randevuların nasıl rezerve edilebileceğini seçin. 'Devre Dışı' seçeneği tekrarlayan rezervasyonu kapatırken, 'Tümü' seçeneği müşterilerin mevcut tekrarlama seçenekleri arasından seçim yapmasına olanak tanır.

en: Choose layout version
tr_TR: Düzen varyantını seçin

en: Choose the invoice format that will be used in notifications and on the customer panel.
tr_TR: Bildirimlerde ve müşteri panelinde kullanılacak makbuz formatını seçin.

en: Choose time you want to repeat appointment
tr_TR: Randevuyu tekrarlamak istediğiniz saati seçin

en: Choose when the repeating ends
tr_TR: Tekrarlamanın ne zaman biteceğini seçin

en: Choose whether you want to manage services, events, or both.
tr_TR: Hizmetleri, etkinlikleri veya her ikisini birden yönetmek istediğinizi seçin.

en: Choosing layout of first step in step by step form
tr_TR: Adım adım formda ilk adımın düzenini seçme

en: Class
tr_TR: Sınıf

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear filters
tr_TR: Filtreleri temizle

en: Click "Configure" to edit the text that will appear when this placeholder is used in notifications.
tr_TR: Bu yer tutucu bildirimlerde kullanıldığında görünecek metni düzenlemek için "Yapılandır"ı tıklayın.

en: Click + Service below to get started.
tr_TR: Başlamak için aşağıdaki + Hizmet'i tıklayın.

en: Click on the activation link in the e-mail we sent to
tr_TR: Gönderdiğimiz e-postadaki aktivasyon linkine tıklayın

en: Click to upload
tr_TR: Yüklemek için tıklayın

en: Client ID
tr_TR: Müşteri Kimliği

en: Client ID and secret
tr_TR: İstemci kimliği ve gizli anahtar

en: Client Time:
tr_TR: İstemci Saati:

en: Client secret
tr_TR: İstemci gizli anahtarı

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close Event
tr_TR: Etkinliği Kapat

en: Close Event after certain minimum is reached
tr_TR: Belirli bir minimum değere ulaşıldıktan sonra Etkinliği Kapat

en: Close event when minimum capacity is reached
tr_TR: Minimum kapasiteye ulaşıldığında etkinliği kapat

en: Closed
tr_TR: Kapalı

en: Closes at
tr_TR: Kapanış saati

en: Closes on
tr_TR: Kapanış

en: Closes on:
tr_TR: Kapanış tarihi:

en: Coaching
tr_TR: Koçluk

en: Code
tr_TR: Kod

en: Collapse all
tr_TR: Tümünü daralt

en: Collapse menu
tr_TR: Menüyü daralt

en: Collect the information your business truly needs
tr_TR: İşletmenizin gerçekten ihtiyaç duyduğu bilgileri toplayın

en: Color
tr_TR: Renk

en: Colors
tr_TR: Renkler

en: Colors & Fonts
tr_TR: Renkler ve Yazı Tipleri

en: Comma-dot
tr_TR: Virgül-nokta

en: Comma (,)
tr_TR: Virgül (,)

en: Company
tr_TR: Şirket

en: Company Days off
tr_TR: Şirket Kapalı Olduğu Günler

en: Company Email:
tr_TR: Şirket E-posta:

en: Company Phone:
tr_TR: Şirket Telefonu:

en: Company VAT number
tr_TR: Şirket Vergi Numarası

en: Company address
tr_TR: Şirket adresi

en: Company days off
tr_TR: Şirket izin günleri

en: Company email
tr_TR: Şirket e-postası

en: Company name
tr_TR: Şirket Adı

en: Company phone
tr_TR: Şirket telefonu

en: Company website
tr_TR: Şirket web sitesi

en: Compared to previous range
tr_TR: Önceki aralıkla karşılaştırıldığında

en: Complete booking with payment
tr_TR: Ödeme ile rezervasyonu tamamla

en: Complete booking without payment
tr_TR: Ödeme yapmadan rezervasyonu tamamla

en: Completed
tr_TR: Tamamlandı

en: Configuration
tr_TR: Yapılandırma

en: Configure
tr_TR: Yapılandır

en: Configure notifications for waiting list updates
tr_TR: Bekleme listesi güncellemeleri için bildirimleri yapılandırın

en: Configure placeholder
tr_TR: Yer tutucuyu yapılandır

en: Configure the cart appointments details placeholder.
tr_TR: Sepet randevu ayrıntılarının yer tutucusunu yapılandırın.

en: Configure the group appointment details placeholder.
tr_TR: Grup randevu ayrıntılarının yer tutucusunu yapılandırın.

en: Configure the group event details placeholder.
tr_TR: Grup etkinliği ayrıntılarının yer tutucusunu yapılandırın.

en: Configure the package appointments details placeholder.
tr_TR: Paket randevu ayrıntıları yer tutucusunu yapılandırın.

en: Configure the recurring appointments details placeholder.
tr_TR: Tekrarlayan randevu ayrıntılarının yer tutucusunu yapılandırın.

en: Configure waiting list for appointments
tr_TR: Randevular için bekleme listesi yapılandırma

en: Confirm
tr_TR: Onayla

en: Congratulations
tr_TR: Tebrikler

en: Congratulations!
tr_TR: Tebrikler!

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: Connect APIs effortlessly for smooth, integrated workflows.
tr_TR: Sorunsuz ve entegre iş akışları için API'leri zahmetsizce bağlayın.

en: Connect Apple Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
tr_TR: Apple Takvimleri'ni bağlayarak kişisel ve profesyonel etkinliklerinizi çalışanlarınızın etkinlikleriyle senkronize edin.

en: Connect Google Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
tr_TR: Google Takvimleri bağlayarak kişisel ve profesyonel etkinliklerinizi çalışanlarınızın etkinlikleriyle senkronize edin.

en: Connect Outlook Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
tr_TR: Outlook Takvimlerini bağlayarak kişisel ve profesyonel etkinliklerinizi çalışanlarınızın etkinlikleriyle senkronize edin.

en: Connect employee calendars, meeting tools, and other integrations to keep schedules perfectly synced and communication effortless across your entire team.
tr_TR: Çalışan takvimlerini, toplantı araçlarını ve diğer entegrasyonları birbirine bağlayarak, tüm ekibinizde programların mükemmel bir şekilde senkronize olmasını ve iletişimin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayın.

en: Connect to Apple Calendar
tr_TR: Apple Takvim'e Bağla

en: Connect to your personal Apple Calendar
tr_TR: Kişisel Apple Takvimine bağla

en: Connect with web apps to automate messaging and send updates to custom URLs.
tr_TR: Web uygulamalarıyla bağlantı kurarak mesajlaşmayı otomatikleştirin ve özel bağlantılara güncellemeler gönderin.

en: Connect your Google Calendar here so once<br/>the appointment is scheduled it can be added<br/>to your Google Calendar automatically.
tr_TR: Google Takviminizi buraya bağlayın, böylece<br/>randevu planlandıktan sonra otomatik olarak Google Takviminize<br/>eklenebilir.

en: Connect your personal Zoom account to host virtual meetings and chats.
tr_TR: Kişisel Zoom hesabınızı bağlayarak sanal toplantılar ve sohbetler düzenleyin.

en: Connected
tr_TR: Bağlı

en: Connecting to Apple Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
tr_TR: Apple Takvim'e bağlanma özelliği kullanılamıyor. Yardım için lütfen bir yöneticiyle iletişime geçin.

en: Connecting to Google Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
tr_TR: Google Takvim'e bağlanma özelliği kullanılamıyor. Yardım için lütfen bir yöneticiyle iletişime geçin.

en: Connecting to Outlook Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
tr_TR: Outlook Takvimi'ne bağlanma özelliği kullanılamıyor. Yardım için lütfen bir yöneticiyle iletişime geçin.

en: Connecting to Stripe is not available. Please contact an administrator for assistance.
tr_TR: Stripe'a bağlanılamıyor. Yardım için lütfen bir yöneticiyle iletişime geçin.

en: Connecting to Zoom is not available. Please contact an administrator for assistance.
tr_TR: Zoom'a bağlanılamıyor. Yardım için lütfen bir yöneticiyle iletişime geçin.

en: Consulting
tr_TR: Danışmanlık

en: Contact message
tr_TR: İletişim mesajı

en: Contact support.
tr_TR: Destek ile iletişime geçin.

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content Text Color
tr_TR: İçerik Metin Rengi

en: Content area
tr_TR: İçerik alanı

en: Content placeholders
tr_TR: İçerik yer tutucuları

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Continue Booking
tr_TR: Rezervasyona Devam Et

en: Continue setup
tr_TR: Kuruluma devam et

en: Copy your API key now, as it won't be visible again.
tr_TR: API anahtarınızı şimdi kopyalayın, çünkü bir daha görünmeyecektir.

en: Cost
tr_TR: Maliyet

en: Could not delete category. This category has services available for booking in purchased package.
tr_TR: Kategori silinemedi. Bu kategoride, satın alınan pakette rezervasyon için kullanılabilir hizmetler bulunmaktadır.

en: Could not delete category. This category has services with {count} future appointment. | Could not delete category. This category has services with {count} future appointments.
tr_TR: Kategori silinemedi. Bu kategoride {count} gelecek randevusu olan hizmetler var. | Kategori silinemedi. Bu kategoride {count} gelecek randevusu olan hizmetler var.

en: Could not delete service. This service has {count} appointment in the future. | Could not delete service. This service has {count} appointments in the future.
tr_TR: Hizmet silinemedi. Bu hizmetin gelecekte {count} randevusu var. | Hizmet silinemedi. Bu hizmetin gelecekte {count} randevusu var.

en: Could not delete user. This user has {count} appointment in the future. | Could not delete user. This user has {count} appointments in the future.
tr_TR: Kullanıcı silinemedi. Bu kullanıcının gelecekte {count} randevusu var. | Kullanıcı silinemedi. Bu kullanıcının gelecekte {count} randevusu var.

en: Count Once
tr_TR: Bir kez say

en: Count per Person
tr_TR: Kişi başına sayı

en: Count time from
tr_TR: Süreyi say

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Counts one primary customer plus any additional people they add.
tr_TR: Bir ana müşteri ve ekledikleri diğer kişileri sayar.

en: Counts the total number of people entered, including the primary customer.
tr_TR: Birincil müşteri dahil olmak üzere girilen toplam kişi sayısını sayar.

en: Coupon
tr_TR: Kupon

en: Coupon Details
tr_TR: Kupon Detayları

en: Coupon Limit Reached
tr_TR: Kupon Limitine Ulaşıldı

en: Coupon code
tr_TR: Kupon kodu

en: Coupon field
tr_TR: Kupon alanı

en: Coupon has been created.
tr_TR: Kupon oluşturuldu.

en: Coupon has been deleted.
tr_TR: Kupon silindi.

en: Coupon has been hidden.
tr_TR: Kupon gizlendi.

en: Coupon has been updated.
tr_TR: Kupon güncellendi.

en: Coupon is now visible.
tr_TR: Kupon artık görünür durumda.

en: Coupon limit reached
tr_TR: Kupon limiti doldu

en: Coupon needs to have discount or deduction
tr_TR: Kuponda indirim veya kesinti olması gerekir

en: Coupon segment
tr_TR: Kupon segmenti

en: Coupons
tr_TR: Kuponlar

en: Coupons overview
tr_TR: Kuponlara genel bakış

en: Coupons setup
tr_TR: Kuponlar kurulumu

en: Create Amelia Customers
tr_TR: Amelia Müşterileri Yaratın

en: Create Amelia Employees
tr_TR: Amelia Çalışanları Yaratın

en: Create Appointments list
tr_TR: Randevu Listesi oluştur

en: Create Customers from WP Users with Amelia Customer Role
tr_TR: Amelia Müşteri Rolü ile WP Kullanıcılarından Müşteriler Oluşturun

en: Create Employees from WP Users with Amelia Employee Role
tr_TR: Amelia Çalışan Rolü ile WP Kullanıcılarından Çalışanlar Oluşturun

en: Create New
tr_TR: Yeni Oluştur

en: Create New Tag
tr_TR: Yeni Etiket Oluştur

en: Create a coupon code customers can enter during booking to get a discount.
tr_TR: Müşterilerin rezervasyon sırasında girerek indirim alabilecekleri bir kupon kodu oluşturun.

en: Create and manage recurring events with customizable schedules for flexibility and convenience.
tr_TR: Esneklik ve kolaylık için özelleştirilebilir programlarla tekrarlayan etkinlikler oluşturun ve yönetin.

en: Create custom notifications that trigger based on booking status or schedule reminders, keeping customers and employees informed at exactly the right time.
tr_TR: Rezervasyon durumuna veya program hatırlatıcılarına göre tetiklenen özel bildirimler oluşturarak müşterileri ve çalışanları tam zamanında bilgilendirin.

en: Create employee
tr_TR: Çalışan oluştur

en: Create event
tr_TR: Etkinlik oluştur

en: Create meetings for pending appointments
tr_TR: Bekleyen randevular için toplantılar oluşturun

en: Create new
tr_TR: Yeni oluştur

en: Create new badge
tr_TR: Yeni rozet oluştur

en: Create new tag
tr_TR: Yeni etiket oluştur

en: Create online classrooms automatically for each booked appointment or event.
tr_TR: Rezervasyon yapılan her randevu veya etkinlik için otomatik olarak çevrimiçi sınıflar oluşturun.

en: Create resources like rooms or chairs that can be shared across services, locations, and employees.
tr_TR: Hizmetler, konumlar ve çalışanlar arasında paylaşılabilen oda veya sandalye gibi kaynaklar oluşturun.

en: Create rooms, equipment, or other resources that can be shared across employees, services, or locations, ensuring customers only see time slots when everything they need is truly available.
tr_TR: Çalışanlar, hizmetler veya konumlar arasında paylaşılabilecek odalar, ekipmanlar veya diğer kaynaklar oluşturun ve müşterilerin yalnızca ihtiyaç duydukları her şeyin gerçekten mevcut olduğu zaman aralıklarını görmelerini sağlayın.

en: Create scheduled events with fixed dates, prices and capacities.
tr_TR: Sabit tarihler, fiyatlar ve kapasitelerle planlanmış etkinlikler oluşturun.

en: Create service
tr_TR: Hizmet oluştur

en: Create spaces for pending appointments
tr_TR: Bekleyen randevular için alanlar oluşturun

en: Create unique coupon codes that customers can redeem during booking-offer discounts or even free appointments to boost engagement, satisfaction, and sales.
tr_TR: Müşterilerin rezervasyon sırasında kullanabilecekleri benzersiz kupon kodları oluşturun - indirimler veya hatta ücretsiz randevular sunarak etkileşimi, memnuniyeti ve satışları artırın.

en: Created On
tr_TR: Oluşturuldu

en: Created on
tr_TR: Oluşturulma tarihi

en: Credit Card
tr_TR: Kredi kartı

en: Credit minimum to send reminder
tr_TR: Hatırlatma göndermek için minimum kredi

en: Credit or debit card:
tr_TR: Kredi kartı veya banka kartı:

en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: Current Password
tr_TR: Mevcut Şifre

en: Current password
tr_TR: Mevcut şifre

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom/regular pricing adjustments are not permitted for events with confirmed attendees.
tr_TR: Onaylanmış katılımcıların olduğu etkinlikler için özel/normal fiyat ayarlamalarına izin verilmez.

en: Custom Address
tr_TR: Özel Adres

en: Custom Color
tr_TR: Özel Renk

en: Custom Duration & Pricing
tr_TR: Özel Süre ve Fiyatlandırma

en: Custom Field
tr_TR: Özel Alan

en: Custom Fields
tr_TR: Özel Alanlar

en: Custom Pricing
tr_TR: Özel Fiyatlandırma

en: Custom address
tr_TR: Özel adres

en: Custom currency symbol
tr_TR: Özel para birimi sembolü

en: Custom field
tr_TR: Özel alan

en: Custom field has been added
tr_TR: Özel alan eklendi

en: Custom field has been deleted.
tr_TR: Özel alan silindi.

en: Custom field has been saved
tr_TR: Özel alan kaydedildi

en: Custom fields
tr_TR: Özel alanlar

en: Custom fields delivery
tr_TR: Özel alanların teslimi

en: Custom fields have been updated.
tr_TR: Özel alanlar güncellendi.

en: Custom fields setup
tr_TR: Özel alanlar kurulumu

en: Custom font family
tr_TR: Özel yazı tipi ailesi

en: Custom notification
tr_TR: Özel bildirim

en: Custom notifications
tr_TR: Özel bildirimler

en: Custom pricing
tr_TR: Özel fiyatlandırma

en: Custom pricing spots will override Maximum allowed spots value.
tr_TR: Özel fiyatlandırma noktaları İzin verilen maksimum nokta değerini geçersiz kılacaktır.

en: Custom range
tr_TR: Özel aralık

en: Custom service duration
tr_TR: Özel hizmet süresi

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: Customer(s)
tr_TR: Müşteri (ler)

en: Customer Asc
tr_TR: Müşteri Artan

en: Customer Desc
tr_TR: Müşteri Azalan

en: Customer Panel
tr_TR: Müşteri Paneli

en: Customer Panel Page URL
tr_TR: Müşteri Paneli Sayfa Bağlantısı

en: Customer Profile
tr_TR: Müşteri Profili

en: Customer configuration
tr_TR: Müşteri yapılandırması

en: Customer details
tr_TR: Müşteri bilgileri

en: Customer email
tr_TR: Müşteri e-postası

en: Customer filter
tr_TR: Müşteri filtresi

en: Customer first name
tr_TR: Müşteri adı

en: Customer full name
tr_TR: Müşteri tam adı

en: Customer has already booked this appointment
tr_TR: Müşteri bu randevuyu zaten rezerve etti

en: Customer has been blocked.
tr_TR: Müşteri engellendi.

en: Customer has been created.
tr_TR: Müşteri oluşturuldu.

en: Customer has been deleted.
tr_TR: Müşteri silindi.

en: Customer has been unblocked.
tr_TR: Müşterinin engeli kaldırıldı.

en: Customer has been updated.
tr_TR: Müşteri güncellendi.

en: Customer information
tr_TR: Müşteri bilgileri

en: Customer last name
tr_TR: Müşteri soyadı

en: Customer name
tr_TR: Müşteri adı

en: Customer note
tr_TR: Müşteri notu

en: Customer note has been added.
tr_TR: Müşteri notu eklendi.

en: Customer note has been updated.
tr_TR: Müşteri notu güncellendi.

en: Customer panel
tr_TR: Müşteri paneli

en: Customer panel access link
tr_TR: Müşteri paneli erişim bağlantısı

en: Customer phone
tr_TR: Müşteri telefonu

en: Customer plus additional people
tr_TR: Müşteri ve ek kişiler

en: Customer setup
tr_TR: Müşteri kurulumu

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
tr_TR: Müşteri, randevuyu planladıktan sonra bu bağlantıya yönlendirilecektir.

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment or package.
tr_TR: Müşteri, randevuyu veya paketi planladığında bu bağlantıya yönlendirilecektir.

en: Customer will be redirected to this URL once the payment from the link is processed.
tr_TR: Bağlantıdan yapılan ödeme işleme koyulduktan sonra müşteri bu bağlantıya yönlendirilecektir.

en: Customers
tr_TR: Müşteriler

en: Customers detected in file:
tr_TR: Dosyada tespit edilen müşteriler:

en: Customers imported from file:
tr_TR: Dosyadan içe aktarılan müşteriler:

en: Customers in Waiting list
tr_TR: Bekleme listesindeki müşteriler

en: Customers will be redirected to this URL after booking an event.
tr_TR: Müşteriler, bir etkinlik rezervasyonu yaptıktan sonra bu bağlantıya yönlendirilecektir.

en: Customers will be redirected to this URL after scheduling an appointment.
tr_TR: Müşteriler randevu aldıktan sonra bu bağlantıya yönlendirilecektir.

en: Customers will be redirected to this URL after they complete their payment.
tr_TR: Müşteriler, ödemelerini tamamladıktan sonra bu bağlantıya yönlendirilecektir.

en: Customize
tr_TR: Özelleştir

en: Customize every interaction by gathering the right information for services, events, and customer records
tr_TR: Hizmetler, etkinlikler ve müşteri kayıtları için doğru bilgileri toplayarak her etkileşimi özelleştirin.

en: Customize offerings to match specific services and meet diverse client needs
tr_TR: Özel hizmetlere uyacak şekilde teklifleri özelleştirin ve çeşitli müşteri ihtiyaçlarını karşılayın

en: Daily
tr_TR: Günlük

en: Daily occupancy
tr_TR: Günlük doluluk oranı

en: Danger button background color
tr_TR: Tehlike düğmesi arka plan rengi

en: Danger button text color
tr_TR: Tehlike düğmesi metin rengi

en: Dark Theme
tr_TR: Koyu Tema

en: Dashboard
tr_TR: Gösterge Paneli

en: Data that remains unchanged:
tr_TR: Değişmeyen veriler:

en: Data to be updated:
tr_TR: Güncellenecek veriler:

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date:
tr_TR: Tarih:

en: Date & Time
tr_TR: Tarih & Saat

en: Date & time
tr_TR: Tarih ve saat

en: Date & time periods of the event with Lesson Space join links
tr_TR: Lesson Space katılım bağlantıları ile etkinliğin tarih ve saat aralıkları

en: Date Asc
tr_TR: Tarih Artan

en: Date Desc
tr_TR: Tarih Azalan

en: Date Picker
tr_TR: Tarih Seçici

en: Date Purchased Asc
tr_TR: Satın Alma Tarihi Artan

en: Date Purchased Desc
tr_TR: Satın Alma Tarihi Azalan

en: Date Ranges that are not defined will use default price from ticket category.
tr_TR: Tanımlanmayan Tarih Aralıkları, bilet kategorisindeki varsayılan fiyatı kullanır.

en: Date and Time
tr_TR: Tarih ve Saat

en: Date and time
tr_TR: Tarih ve saat

en: Date of Birth
tr_TR: Doğum tarihi

en: Date of birth
tr_TR: Doğum tarihi

en: Date of birth must be in the same format as chosen in your WP settings. If a date format with a comma is used, the dates should be in quotes.
tr_TR: Doğum tarihi, WP ayarlarınızda seçtiğiniz formatla aynı olmalıdır. Virgül içeren bir tarih formatı kullanılıyorsa, tarihler tırnak içine alınmalıdır.

en: Date periods of the event with Lesson Space join links
tr_TR: Lesson Space birleştirme bağlantıları ile etkinliğin tarih dönemleri

en: Date picker
tr_TR: Tarih seçici

en: Date purchased
tr_TR: Satın alma tarihi

en: Date range
tr_TR: Tarih aralığı

en: Date ranges that are not defined will use the default price from the ticket category.
tr_TR: Tanımlanmamış tarih aralıkları için bilet kategorisinin varsayılan fiyatı kullanılır.

en: Dates:
tr_TR: Tarihler:

en: Day
tr_TR: Gün

en: Day Off
tr_TR: İzin günü

en: Day Off name
tr_TR: İzin Günü adı

en: Day of the Week
tr_TR: Haftanın Günü

en: Day of the week
tr_TR: Haftanın günü

en: Day off name
tr_TR: İzin günü adı

en: Days
tr_TR: Gün

en: Days Off
tr_TR: İzin günleri

en: Days off
tr_TR: İzin günleri

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Dear %customer_full_name%, Thank you for choosing our company, %company_name%
tr_TR: %customer_full_name%, Şirketimizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. %company_name%

en: Dear <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Thank you for choosing our company, <br> <b>%company_name%</b>
tr_TR: Sayın <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz, <br> <b>%company_name%</b>

en: Deduction
tr_TR: Kesinti

en: Deduction Asc
tr_TR: Kesinti Artan

en: Deduction Desc
tr_TR: Kesinti Azalan

en: Default Label
tr_TR: Varsayılan Etiket

en: Default Square location
tr_TR: Varsayılan Square konumu

en: Default appointment status
tr_TR: Varsayılan randevu durumu

en: Default back end page
tr_TR: Varsayılan arka uç sayfası

en: Default language
tr_TR: Varsayılan dil

en: Default location
tr_TR: Varsayılan konum

en: Default number of items per page on the back end
tr_TR: Arka uçta sayfa başına varsayılan öğe sayısı

en: Default number of items per page on the front end
tr_TR: Ön uçta sayfa başına varsayılan öğe sayısı

en: Default page
tr_TR: Varsayılan sayfa

en: Default payment method
tr_TR: Varsayılan ödeme yöntemi

en: Default phone country code
tr_TR: Varsayılan telefon ülke kodu

en: Default time slot step
tr_TR: Varsayılan zaman aralığı adımı

en: Define how far into the future customers can book appointments.
tr_TR: Müşterilerin randevuları ne kadar ileriye kadar alabileceklerini tanımlayın.

en: Define the maximum number of uses per customer. Once the limit is reached, the coupon will no longer be valid for that customer.
tr_TR: Müşteri başına maksimum kullanım sayısını tanımlayın. Sınır ulaşıldığında, kupon o müşteri için artık geçerli olmayacaktır.

en: Define the time before the appointment during which customers can't book.
tr_TR: Müşterilerin randevu alamayacağı randevu öncesi süreyi tanımlayın.

en: Define the time before the appointment during which customers can't cancel.
tr_TR: Müşterilerin randevuyu iptal edemeyeceği süreyi tanımlayın.

en: Define the time before the appointment during which customers can't reschedule.
tr_TR: Müşterilerin randevuyu yeniden planlayamayacakları süreyi tanımlayın.

en: Define the total number of uses allowed for this coupon. Once the limit is reached, the coupon becomes inactive.
tr_TR: Bu kupon için izin verilen toplam kullanım sayısını tanımlayın. Sınır ulaşıldığında, kupon geçersiz hale gelir.

en: Define which capabilities will be requested when creating an Express connected account
tr_TR: Express bağlantılı bir hesap oluştururken hangi yeteneklerin talep edileceğini tanımlayın.

en: Defines the language used for notifications sent to this customer for bookings created from the admin or employee panel. If a supported language was used in a previous booking, it will be automatically selected; otherwise, you can set it manually.
tr_TR: Yönetici veya çalışan panelinden oluşturulan rezervasyonlar için bu müşteriye gönderilen bildirimlerde kullanılan dili tanımlar. Önceki bir rezervasyonda desteklenen bir dil kullanılmışsa, bu dil otomatik olarak seçilir; aksi takdirde, manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Amelia content
tr_TR: Amelia içeriğini sil

en: Delete Event
tr_TR: Etkinliği Sil

en: Delete Notification
tr_TR: Bildirimi Sil

en: Delete Package Booking
tr_TR: Paket Rezervasyonunu Sil

en: Delete Period
tr_TR: Periyotları Sil

en: Delete appointment
tr_TR: Randevuyu sil

en: Delete block time
tr_TR: Blok süresini sil

en: Delete booking
tr_TR: Rezervasyonu sil

en: Delete category
tr_TR: Kategoriyi sil

en: Delete coupon
tr_TR: Kuponu sil

en: Delete custom field
tr_TR: Özel alanı sil

en: Delete customer
tr_TR: Müşteriyi sil

en: Delete employee
tr_TR: Çalışanı sil

en: Delete event booking
tr_TR: Etkinlik rezervasyonunu sil

en: Delete following
tr_TR: Takip edenleri sil

en: Delete location
tr_TR: Konumu sil

en: Delete package
tr_TR: Paketi sil

en: Delete profile
tr_TR: Profili sil

en: Delete resource
tr_TR: Kaynağı sil

en: Delete service
tr_TR: Hizmeti sil

en: Delete tables, roles, files and settings once the Amelia plugin is deleted.
tr_TR: Amelia eklentisi silindikten sonra tabloları, rolleri, dosyaları ve ayarları silin.

en: Delete tax
tr_TR: Vergiyi sil

en: Deliver a smoother booking experience by showing customers only real, available time slots
tr_TR: Müşterilere yalnızca gerçek, mevcut zaman aralıklarını göstererek daha sorunsuz bir rezervasyon deneyimi sunun.

en: Deliver personalized messages tailored to your business tone, branding, and workflow
tr_TR: İşletmenizin üslubuna, markasına ve iş akışına uygun kişiselleştirilmiş mesajlar gönderin

en: Delivered
tr_TR: Teslim edildi

en: Deposit
tr_TR: Depozito

en: Deposit Payment
tr_TR: Depozito Ödemesi

en: Deposit amount
tr_TR: Depozito tutarı

en: Deposit only
tr_TR: Sadece depozito

en: Deposit payment
tr_TR: Depozito ödemesi

en: Deposit type
tr_TR: Mevduat türü

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description:
tr_TR: Açıklama:

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Details changed
tr_TR: Ayrıntılar değiştirildi

en: Did not receive the email? Check your spam filter, or
tr_TR: E-postayı almadınız mı? Spam filtrenizi kontrol edin veya

en: Direct charge
tr_TR: Doğrudan vergi

en: Disable
tr_TR: Etkisizleştir

en: Disable this option to allow only individual customers to book group appointments, without the ability to bring additional people.
tr_TR: Bu seçeneği devre dışı bırakarak, yalnızca bireysel müşterilerin grup randevuları almasına izin verin, ek kişi getirmelerine izin vermeyin.

en: Disabled
tr_TR: Etkin değil

en: Discard
tr_TR: Yoksay

en: Disconnect
tr_TR: Bağlantıyı Kes

en: Disconnect Employee
tr_TR: Çalışanın Bağlantısını Kes

en: Disconnect account
tr_TR: Hesabın bağlantısını kes

en: Disconnect employee account
tr_TR: Çalışan hesabının bağlantısını kes

en: Disconnect from Apple
tr_TR: Apple bağlantısını kaldır

en: Discount
tr_TR: İndirim

en: Discount Asc
tr_TR: İndirim Artan

en: Discount Desc
tr_TR: İndirim Azalan

en: Discount (%)
tr_TR: İndirim (%)

en: Discount type
tr_TR: İndirim türü

en: Display Amelia booking forms and panels on BuddyBoss member profiles.
tr_TR: BuddyBoss üye profillerinde Amelia rezervasyon formlarını ve panellerini görüntüleyin.

en: Display Field:
tr_TR: Görüntüleme Alanı:

en: Display events in a calendar view, allowing customers to browse, search, and book directly. A great way to highlight upcoming events in an interactive format.
tr_TR: Etkinlikleri takvim görünümünde göstererek müşterilerin doğrudan göz atmasına, aramasına ve rezervasyon yapmasına olanak tanır. Yaklaşan etkinlikleri etkileşimli bir biçimde öne çıkarmak için harika bir yoldur.

en: Do you want to cancel following events?
tr_TR: Aşağıdaki etkinlikleri iptal etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to cancel this purchase?
tr_TR: Bu satın alma işlemini iptal etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to delete following canceled events?
tr_TR: Aşağıdaki iptal edilen etkinlikleri silmek istiyor musunuz

en: Do you want to delete this appointment?
tr_TR: Bu randevuyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you want to open following events?
tr_TR: Aşağıdaki etkinlikleri açmak istiyor musunuz?

en: Do you want to repeat this appointment?
tr_TR: Bu randevuyu tekrarlamak istiyor musunuz?

en: Do you want to update following events?
tr_TR: Aşağıdaki etkinlikleri güncellemek istiyor musunuz?

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Don't Import
tr_TR: İçe Aktarma

en: Don't have an account?
tr_TR: Hesabınız yok mu?

en: Don't send reminders within the selected time
tr_TR: Seçilen süre içinde hatırlatıcı göndermeyin

en: Don't suggest alternatives
tr_TR: Alternatifler önermeyin

en: Don't use Text mode option if you already have HTML code in the description, since once this option is enabled the existing HTML tags could be lost.
tr_TR: Açıklamada zaten HTML kodunuz varsa Metin modu seçeneğini kullanmayın,<br>çünkü bu seçenek etkinleştirildiğinde mevcut HTML etiketleri kaybolabilir.

en: Dot-comma
tr_TR: Nokta-virgül

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download Invoice
tr_TR: Makbuzu İndir

en: Download PDF
tr_TR: PDF İndir

en: Download PDF Invoice
tr_TR: PDF Makbuzu İndir

en: Download XML
tr_TR: XML İndir

en: Download XML Invoice
tr_TR: XML Makbuzu İndir

en: Download .csv
tr_TR: İndir .csv

en: Download invoice
tr_TR: Makbuzu indir

en: Download your customer list instantly for reporting, marketing, or external system use, making data management faster and more convenient than ever.
tr_TR: Raporlama, pazarlama veya harici sistem kullanımı için müşteri listenizi anında indirin, veri yönetimini her zamankinden daha hızlı ve daha kolay hale getirin.

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Drag to rearrange columns and/or choose which ones to display.
tr_TR: Sütunları yeniden düzenlemek ve/veya hangilerinin görüntüleneceğini seçmek için sürükleyin.

en: Drive bookings with irresistible coupon offers
tr_TR: Karşı konulmaz kupon teklifleriyle rezervasyonları artırın

en: Drop file here or click to upload
tr_TR: Dosyayı buraya bırakın veya yüklemek için tıklayın

en: Drop files here or click to upload
tr_TR: Dosyaları buraya bırakın veya yüklemek için tıklayın

en: Dropdown Color
tr_TR: Açılır Renk

en: Dropdown Text Color
tr_TR: Açılır Metin Rengi

en: Dropdown layout
tr_TR: Aşağı açılır liste düzeni

en: Dropdowns
tr_TR: Açılır Menü

en: Due
tr_TR: Kalan Tutar

en: Duplicate
tr_TR: Kopyala

en: Duplicate Event
tr_TR: Tekrarlayan Etkinlik

en: Duplicate appointment
tr_TR: Randevuyu çoğalt

en: Duplicate category
tr_TR: Kategoriyi çoğalt

en: Duplicate coupon
tr_TR: Kuponu çoğalt

en: Duplicate employee
tr_TR: Çalışanı çoğalt

en: Duplicate fields are not allowed.
tr_TR: Yinelenen alanlara izin verilmez.

en: Duplicate location
tr_TR: Konumu çoğalt

en: Duplicate package
tr_TR: Paketi çoğalt

en: Duplicate resource
tr_TR: Kaynağı çoğalt

en: Duplicate service
tr_TR: Hizmeti çoğalt

en: Duration
tr_TR: Süre

en: Duration:
tr_TR: Süre:

en: Duration Asc
tr_TR: Süre Artan

en: Duration Desc
tr_TR: Süre Azalan

en: E-Ticket Scanner
tr_TR: E-Bilet Tarayıcı

en: E-Tickets
tr_TR: E-Biletler

en: E-ticket
tr_TR: E-bilet

en: E-ticket QR code
tr_TR: E-bilet QR kodu

en: E-ticket scanner
tr_TR: E-bilet tarayıcı

en: Each:
tr_TR: Her biri:

en: Each spot counts as one attendee.
tr_TR: Her bir yer bir katılımcı olarak sayılır.

en: Easily export your customer data in one click
tr_TR: Müşteri verilerinizi tek bir tıklama ile kolayca dışa aktarın

en: Easily organize multiple business locations in one place, ensuring smooth operations and a consistent booking experience no matter where your services are offered.
tr_TR: Birden fazla iş yerini tek bir yerde kolayca düzenleyin, hizmetlerinizi nerede sunarsanız sunun sorunsuz bir operasyon ve tutarlı bir rezervasyon deneyimi sağlayın.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Appointment
tr_TR: Randevuyu Düzenle

en: Edit Attendee
tr_TR: Katılımcıyı Düzenle

en: Edit Attendees
tr_TR: Katılımcıları Düzenle

en: Edit Category
tr_TR: Kategori Düzenle

en: Edit Coupon
tr_TR: Kupon Düzenle

en: Edit Customer
tr_TR: Müşteri Düzenle

en: Edit Event
tr_TR: Etkinliği Düzenle

en: Edit Extra
tr_TR: Ekstrayı Düzenle

en: Edit Package Booking
tr_TR: Paket Rezervasyonunu Düzenle

en: Edit Tax
tr_TR: Vergiyi Düzenle

en: Edit Tracking
tr_TR: İzlemeyi Düzenle

en: Edit Webhook
tr_TR: Web Kancasını Düzenle

en: Edit appointment
tr_TR: Randevuyu düzenle

en: Edit block time
tr_TR: Blok süresini düzenle

en: Edit booking
tr_TR: Rezervasyonu düzenle

en: Edit custom field
tr_TR: Özel alanı düzenle

en: Edit custom notification
tr_TR: Özel bildirimi düzenle

en: Edit customer
tr_TR: Müşteriyi düzenle

en: Edit day off
tr_TR: Tatil gününü düzenle

en: Edit employee
tr_TR: Çalışanı düzenle

en: Edit event
tr_TR: Etkinliği düzenle

en: Edit event booking
tr_TR: Etkinlik rezervasyonunu düzenle

en: Edit location
tr_TR: Konumu düzenle

en: Edit package
tr_TR: Paketi düzenle

en: Edit resource
tr_TR: Kaynağı düzenle

en: Edit service
tr_TR: Hizmeti düzenle

en: Edit special day
tr_TR: Özel günü düzenle

en: Edit table
tr_TR: Tabloyu düzenle

en: Edit transaction
tr_TR: İşlemi düzenle

en: Edit work hours
tr_TR: Çalışma saatlerini düzenle

en: Efficiently manage appointment cancellations by allowing customers to join a waiting list and manually fill newly opened time slots.
tr_TR: Müşterilerin bekleme listesine katılmalarına ve yeni açılan müsaitliklerin elle doldurmalarına izin vererek randevu iptallerini verimli bir şekilde yönetin.

en: Effortless management for every location
tr_TR: Her konum için zahmetsiz yönetim

en: Effortless tax management for every booking
tr_TR: Her rezervasyon için zahmetsiz vergi yönetimi

en: Effortlessly set up and manage events that repeat on your preferred schedule-offering flexibility, consistency, and a smooth experience for both your business and your customers.
tr_TR: Tercih ettiğiniz programa göre tekrarlanan etkinlikleri zahmetsizce ayarlayın ve yönetin; hem işletmeniz hem de müşterileriniz için esneklik, tutarlılık ve sorunsuz bir deneyim sunun.

en: Eliminate manual calculations with smart, automated tax application
tr_TR: Akıllı, otomatik vergi uygulamasıyla elle hesaplamaları ortadan kaldırın

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email:
tr_TR: E-posta:

en: Email Address
tr_TR: E-Posta Adresi

en: Email address
tr_TR: E-posta adresi

en: Email already exists with different name. Please check your name.
tr_TR: E-posta zaten farklı bir adla mevcut. Lütfen adınızı kontrol edin.

en: Email copied to clipboard.
tr_TR: E-posta panoya kopyalandı.

en: Email field is required
tr_TR: E-posta alanı zorunludur

en: Email or Username
tr_TR: E-Posta veya Kullanıcı Adı

en: Email with access link has been sent
tr_TR: E-Posta erişim bağlantısı gönderildi

en: Employee
tr_TR: Çalışan

en: Employee Badge
tr_TR: Çalışan Rozeti

en: Employee Days off
tr_TR: Çalışan İzin Günleri

en: Employee ID
tr_TR: Çalışan ID

en: Employee Profile
tr_TR: Çalışan Profili

en: Employee Selection
tr_TR: Çalışan Seçimi

en: Employee badges
tr_TR: Çalışan rozetleri

en: Employee badges management
tr_TR: Çalışan rozetleri yönetimi

en: Employee calendar disconnected successfully
tr_TR: Çalışan takvimi başarıyla bağlantısı kesildi

en: Employee calendar has been updated successfully.
tr_TR: Çalışan takvimi başarıyla güncellendi.

en: Employee daily appointment limit has been reached. Please choose another date or employee.
tr_TR: Çalışan günlük randevu limitine ulaşıldı. Lütfen başka bir tarih veya çalışan seçin.

en: Employee days off
tr_TR: Çalışanların izin günleri

en: Employee description
tr_TR: Çalışan tanımı

en: Employee description popup
tr_TR: Çalışan açıklaması açılır penceresi

en: Employee details
tr_TR: Çalışan bilgileri

en: Employee dialog
tr_TR: Çalışan diyalogu

en: Employee email
tr_TR: Çalışan e-postası

en: Employee filter
tr_TR: Çalışan filtresi

en: Employee first name
tr_TR: Çalışan adı

en: Employee full name
tr_TR: Çalışanın tam adı

en: Employee has been created.
tr_TR: Çalışan oluşturuldu.

en: Employee has been deleted.
tr_TR: Çalışan silindi.

en: Employee has been hidden.
tr_TR: Çalışan gizlendi.

en: Employee has been updated.
tr_TR: Çalışan güncellendi.

en: Employee information
tr_TR: Çalışan bilgileri

en: Employee is now visible.
tr_TR: Çalışan artık görünür durumda.

en: Employee last name
tr_TR: Çalışan soyadı

en: Employee name
tr_TR: Çalışan adı

en: Employee name, email & phone
tr_TR: Çalışan adı, e-posta ve telefon

en: Employee note
tr_TR: Çalışan notu

en: Employee note has been updated.
tr_TR: Çalışan notu güncellendi.

en: Employee panel
tr_TR: Çalışan paneli

en: Employee panel access link
tr_TR: Çalışan paneli erişim bağlantısı

en: Employee panel page URL
tr_TR: Çalışan paneli sayfası bağlantısı

en: Employee panel password
tr_TR: Çalışan paneli şifresi

en: Employee password
tr_TR: Çalışan şifresi

en: Employee phone
tr_TR: Çalışan telefonu

en: Employee price
tr_TR: Çalışan fiyatı

en: Employee profile
tr_TR: Çalışan profili

en: Employee selection
tr_TR: Çalışan seçimi

en: Employee selection logic
tr_TR: Çalışan seçim mantığı

en: Employee setup
tr_TR: Çalışan kurulumu

en: Employees
tr_TR: Çalışanlar

en: Empower your team with seamless integrations
tr_TR: Sorunsuz entegrasyonlarla ekibinize güç katın

en: Empty state
tr_TR: Boş durum

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Enable Amelia
tr_TR: Amelia'yı Etkinleştir

en: Enable Amelia Tabs on Profiles
tr_TR: Profillerdeki Amelia Sekmelerini Etkinleştir

en: Enable Google Meet
tr_TR: Google Meet'i Etkinleştir

en: Enable Microsoft Teams
tr_TR: Microsoft Teams'i Etkinleştir

en: Enable Payment from Link
tr_TR: Bağlantıdan Ödemeyi Etkinleştir

en: Enable auto-reply message
tr_TR: Otomatik yanıt mesajını etkinleştir

en: Enable customers to manage their appointments and events efficiently. Personalize colors and labels to create a seamless and branded experience.
tr_TR: Müşterilerin randevularını ve etkinliklerini verimli bir şekilde yönetmelerini sağlayın. Renkleri ve etiketleri kişiselleştirerek sorunsuz ve markalı bir deneyim yaratın.

en: Enable guest booking
tr_TR: Misafir rezervasyonunu etkinleştir

en: Enable integration with WooCommerce
tr_TR: WooCommerce ile entegrasyonu etkinleştir

en: Enable quick, contactless event check-ins with unique QR codes for each ticket.
tr_TR: Her bilet için benzersiz QR kodları ile hızlı, temassız etkinlik girişlerini etkinleştirin.

en: Enable recurring event
tr_TR: Tekrarlayan etkinliği etkinleştir

en: Enable resource usage for a group booking
tr_TR: Grup rezervasyonu için kaynak kullanımını etkinleştir

en: Enable this option if you want customers to select at least one extra when booking. You can also choose how many extras are required.
tr_TR: Müşterilerin rezervasyon sırasında en az bir ekstra seçmesini istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin. Ayrıca kaç ekstra seçilmesi gerektiğini de belirleyebilirsiniz.

en: Enable this option if you want to allow your customers to delete their profile data (bookings won't be deleted).
tr_TR: Müşterilerinizin profil verilerini silmelerine izin vermek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin (randevular silinmeyecektir).

en: Enable this option if you want to allow your customers to reschedule their own appointments.
tr_TR: Müşterilerinizin kendi randevularını yeniden planlamalarına izin vermek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option if you want to count resource quantity usage for each additional person added during the booking.
tr_TR: Rezervasyon sırasında eklenen her ek kişi için kaynak miktarı kullanımını saymak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option if you want to delete plugin tables, roles, files and settings<br>when deleting the plugin from plugins page
tr_TR: Eklentiyi eklentiler sayfasından silerken<br>eklenti tablolarını, rollerini, dosyalarını ve ayarlarını silmek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option if you want to include Microsoft Teams in your event.
tr_TR: Etkinliğinize Microsoft Teams'i dahil etmek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option if you want to make time slot step the same as service duration in the booking process
tr_TR: Rezervasyon sürecinde zaman aralığı adımını hizmet süresi ile aynı yapmak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after approved bookings.
tr_TR: Onaylanan rezervasyonlardan sonra ics dosyasını e-postayla göndermek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after pending bookings.
tr_TR: Bekleyen rezervasyonlardan sonra ics dosyasını e-postayla göndermek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option if you want your employee to receive data from the custom fields only for the last customer when there is a group booking
tr_TR: Grup rezervasyonu olduğunda çalışanınızın yalnızca son müşteriye ait özel alanlardan veri almasını istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Apple Calendar events.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirerek etkinlik katılımcılarını çalışanların Apple Takvim etkinliklerine ekleyin.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Google Calendar events.
tr_TR: Etkinlik katılımcılarını, çalışanların Google Takvim etkinliklerine eklemek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Outlook Calendar events.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirerek etkinlik katılımcılarını çalışanların Outlook Takvim etkinliklerine ekleyin.

en: Enable this option to create meetings for appointments with pending status.
tr_TR: Beklemede olan randevulara yönelik toplantılar oluşturmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to create spaces for appointments with pending status.
tr_TR: Bekleyen durumdaki randevular için alan oluşturmak amacıyla bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to display appointments with pending status in employees' calendars.
tr_TR: Çalışanların takvimlerinde bekleyen durumdaki randevuları görüntülemek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to ensure that customers using an existing email or phone number maintain consistent first and last names.
tr_TR: Mevcut bir e-posta veya telefon numarasını kullanan müşterilerin ad ve soyadlarının tutarlı olmasını sağlamak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Apple Calendar events.
tr_TR: Apple Takvim etkinliklerinde planlanmış randevular için tampon süresini dahil etmek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Google Calendar events.
tr_TR: Google Takvim etkinliklerinde planlanmış randevular için tampon süresini dahil etmek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Outlook Calendar events.
tr_TR: Outlook Takvim etkinliklerinde planlanmış randevular için tampon süresini dahil etmek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to make sure that the invoice will be sent to the customer after booking.
tr_TR: Randevudan sonra makbuzun müşteriye gönderileceğinden emin olmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to receive a reminder email when your SMS balance reaches set minimum
tr_TR: SMS bakiyeniz belirlenen minimum seviyeye ulaştığında bir hatırlatma e-postası almak için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option to repeat the notification at the defined interval.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirerek bildirimi belirlenen aralıklarla tekrarlayın.

en: Enable this option to use this custom field as the location in Google and Outlook Calendar events, ICS files, and ‘Add to Calendar’ events.
tr_TR: Bu özel alanı Google ve Outlook Takvim etkinliklerinde, ICS dosyalarında ve "Takvime Ekle" etkinliklerinde konum olarak kullanmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable to display booking slots based on the client's time zone.
tr_TR: Müşterinin saat dilimine göre rezervasyon aralıklarını görüntülemek için etkinleştirin.

en: Enable to require a deposit payment.
tr_TR: Depozito ödemesini zorunlu kılmak için etkinleştirin.

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: End Date
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: End Time
tr_TR: Bitiş Zamanı

en: End Time Visibility:
tr_TR: Bitiş Zamanı Görünürlüğü:

en: End date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: End time
tr_TR: Bitiş zamanı

en: Endpoint
tr_TR: Bitiş Noktası

en: Ends
tr_TR: Bitiş

en: Ends after
tr_TR: Sonra biter

en: Ends on
tr_TR: Bitiyor

en: Enhance bookings with customizable badges to strengthen your brand identity.
tr_TR: Marka kimliğinizi güçlendirmek için özelleştirilebilir rozetlerle rezervasyonları geliştirin.

en: Enhance client trust by providing transparent, documented payment details for every booking
tr_TR: Her rezervasyon için şeffaf, belgelenmiş ödeme ayrıntıları sağlayarak müşteri güvenini artırın.

en: Enhance customer loyalty by rewarding clients with exclusive, personalized offers
tr_TR: Müşterilere özel, kişiselleştirilmiş tekliflerle ödüllendirerek müşteri sadakatini artırın

en: Enhance flexibility with customer information ready for marketing tools or external platforms
tr_TR: Pazarlama araçları veya harici platformlar için hazır müşteri bilgileriyle esnekliği artırın

en: Enhance the customer experience with clear, intuitive forms designed around your business needs
tr_TR: İş ihtiyaçlarınıza göre tasarlanmış açık ve sezgisel formlarla müşteri deneyimini geliştirin.

en: Enhance the customer experience with tailored add-ons that add convenience and value
tr_TR: Rahatlık ve değer katan özel eklentilerle müşteri deneyimini geliştirin

en: Ensure accurate billing by applying the correct tax rates every time
tr_TR: Her seferinde doğru vergi oranlarını uygulayarak doğru makbuzlama yapın.

en: Ensure accurate bookkeeping with clear, organized financial data
tr_TR: Net ve düzenli finansal verilerle doğru muhasebe işlemleri gerçekleştirin

en: Enter, and re-enter your new password to continue
tr_TR: Devam etmek için yeni şifrenizi girin ve şifrenizi tekrar girerek doğrulayın

en: Enter Address
tr_TR: Adres Girin

en: Enter Apple Calendar app specific password
tr_TR: Apple Takvimi uygulamasına özel parolayı girin

en: Enter Apple Calendar iCloud Id
tr_TR: Apple Takvimi iCloud Kimliğini girin

en: Enter E-Ticket details manually
tr_TR: E-Bilet bilgilerini elle girin

en: Enter Event Name
tr_TR: Etkinlik Adını Girin

en: Enter a phone number, then press Enter to add
tr_TR: Bir telefon numarası girin, ardından Enter tuşuna basın.

en: Enter booking ID
tr_TR: Rezervasyon kimliğini girin

en: Enter date of birth
tr_TR: Doğum tarihinizi giriniz

en: Enter email
tr_TR: E-Posta girin

en: Enter email, then press Enter to add
tr_TR: E-postayı girin ve eklemek için Enter'a basın

en: Enter first name
tr_TR: Adınızı girin

en: Enter here URL of the page with [ameliacustomerpanel] shortcode if you want to send it to your customers in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
tr_TR: Müşterilerinize bildirim olarak göndermek istiyorsanız, sayfanın bağlantısını [ameliacustomerpanel] kısa koduyla buraya girin. Bağlantının gönderilebilmesi için bildirime yer tutucu eklemeyi unutmayın.

en: Enter here URL of the page with [ameliaemployeepanel] shortcode if you want to send it to your employees in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
tr_TR: Çalışanlarınıza bildirimler yoluyla göndermek istiyorsanız, sayfanın bağlantısını [ameliaemployeepanel] kısa koduyla buraya girin. Bağlantının gönderilebilmesi için bildirim alanına yer tutucu eklemeyi unutmayın.

en: Enter here an endpoint if you are using Mailgun from EU countries
tr_TR: Mailgun'u AB ülkelerinden kullanıyorsanız buraya bir uç nokta girin

en: Enter holiday or day off name
tr_TR: Tatil veya izin günü girin

en: Enter last name
tr_TR: Soyadınızı girin

en: Enter phone
tr_TR: Telefon girin

en: Enter redirect URL
tr_TR: Yönlendirme bağlantısını girin

en: Enter the event name that will be sent for tracking purposes.
tr_TR: Takip amaçlı gönderilecek etkinlik adını girin.

en: Enter ticket code
tr_TR: Bilet kodunu girin

en: Enter ticket code manually
tr_TR: Bilet kodunu elle girin

en: Enter your account email address and we will send you an access link to your inbox.
tr_TR: Hesabınızın e-posta adresini girin, gelen kutunuza bir erişim bağlantısı göndereceğiz.

en: Enter your credentials to access your account.
tr_TR: Hesabınıza erişmek için kimlik bilgilerinizi girin.

en: Enter your email
tr_TR: E-Posta adresinizi girin

en: Enter your password
tr_TR: Şifrenizi girin

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error occurred
tr_TR: Hata oluştu

en: Error while generating CSV.
tr_TR: CSV oluşturulurken hata oluştu.

en: Estimated price
tr_TR: Tahmini fiyat

en: Event
tr_TR: Etkinlik

en: Event Asc
tr_TR: Etkinlik Artan

en: Event Available
tr_TR: Etkinlik Mevcut

en: Event Booking Details
tr_TR: Etkinlik Rezervasyon Detayları

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event calendar view.
tr_TR: Etkinlik Rezervasyonu, müşterilerinize arka planda oluşturduğunuz etkinliklerden birini basit bir etkinlik takvimi görünümünde rezerve etme seçeneği sunan bir kısayoldur.

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event list view.
tr_TR: Etkinlik Rezervasyonu, müşterilerinize arka uçta oluşturduğunuz etkinliklerden birini basit bir etkinlik listesi görünümünde rezerve etme seçeneği sunan kısa koddur.

en: Event Calendar Booking Form
tr_TR: Etkinlik Takvimi Rezervasyon Formu

en: Event Colors:
tr_TR: Etkinlik Renkleri:

en: Event Date and Time
tr_TR: Etkinlik Tarihi ve Saati

en: Event Day
tr_TR: Etkinlik Günü

en: Event Desc
tr_TR: Etkinlik Azalan

en: Event Employee
tr_TR: Etkinlik Çalışanı

en: Event Ends
tr_TR: Etkinlik Bitişi

en: Event Gallery:
tr_TR: Etkinlik Galerisi:

en: Event ID
tr_TR: Etkinlik Kimliği

en: Event Info
tr_TR: Etkinlik Bilgisi

en: Event List Booking Form
tr_TR: Etkinlik Listesi Rezervasyon Formu

en: Event Location
tr_TR: Etkinlik Konumu

en: Event Starts
tr_TR: Etkinlik Başlangıcı

en: Event Status
tr_TR: Etkinlik Durumu

en: Event Subtotal
tr_TR: Etkinlik Ara Toplamı

en: Event Type
tr_TR: Etkinlik Türü

en: Event available
tr_TR: Etkinlik mevcut

en: Event booking has been created.
tr_TR: Etkinlik rezervasyonu oluşturuldu.

en: Event booking has been deleted.
tr_TR: Etkinlik rezervasyonu silindi.

en: Event booking has been updated.
tr_TR: Etkinlik rezervasyonu güncellendi.

en: Event booking is unavailable
tr_TR: Zaman aralığı kullanılamıyor

en: Event calendar booking from
tr_TR: Etkinlik takvimi rezervasyonu

en: Event card
tr_TR: Etkinlik kartı

en: Event date & time period
tr_TR: Etkinlik tarihi ve saati

en: Event date & time periods with Google Meet join links
tr_TR: Google Meet katılım bağlantıları ile etkinlik tarihi ve saatleri

en: Event date & time periods with Microsoft Teams join links
tr_TR: Microsoft Teams katılım bağlantıları ile etkinlik tarihi ve saat aralıkları

en: Event date & time periods with Zoom join links
tr_TR: Zoom katılım bağlantıları ile etkinlik tarihi ve saatleri

en: Event date & time periods with Zoom start links
tr_TR: Zoom başlangıç bağlantıları ile etkinlik tarihi ve saat aralıkları

en: Event date period
tr_TR: Etkinlik tarihi aralığı

en: Event date periods with Google Meet join links
tr_TR: Google Meet katılım bağlantıları ile etkinlik tarih aralıkları

en: Event date periods with Microsoft Teams join links
tr_TR: Microsoft Teams katılma bağlantıları ile etkinlik tarih aralıkları

en: Event date periods with Zoom join links
tr_TR: Zoom katılım bağlantıları ile etkinlik tarihleri

en: Event date periods with Zoom start links
tr_TR: Zoom başlangıç bağlantıları ile etkinlik tarih aralıkları

en: Event deposit
tr_TR: Etkinlik depozitosu

en: Event description
tr_TR: Etkinlik açıklaması

en: Event details
tr_TR: Etkinlik ayrıntıları

en: Event e-ticket
tr_TR: Etkinlik e-bileti

en: Event employee
tr_TR: Etkinlik çalışanı

en: Event employees
tr_TR: Etkinlik çalışanları

en: Event end date
tr_TR: Etkinlik bitiş tarihi

en: Event end date & time
tr_TR: Etkinliğin bitiş tarihi ve saati

en: Event end time
tr_TR: Etkinliğin bitiş saati

en: Event ends
tr_TR: Etkinlik bitişi

en: Event filter
tr_TR: Etkinlik filtresi

en: Event gallery
tr_TR: Etkinlik galerisi

en: Event has been canceled
tr_TR: Etkinlik iptal edildi

en: Event has been canceled.
tr_TR: Etkinlik iptal edildi.

en: Event has been created.
tr_TR: Etkinlik oluşturuldu.

en: Event has been deleted
tr_TR: Etkinlik silindi

en: Event has been deleted.
tr_TR: Etkinlik silindi.

en: Event has been hidden.
tr_TR: Etkinlik gizlendi.

en: Event has been opened
tr_TR: Etkinlik açıldı

en: Event has been opened.
tr_TR: Etkinlik açıldı.

en: Event has been saved
tr_TR: Etkinlik kaydedildi

en: Event has been updated.
tr_TR: Etkinlik güncellendi.

en: Event info
tr_TR: Etkinlik bilgileri

en: Event initial start date
tr_TR: Etkinliğin ilk başlangıç tarihi

en: Event is now visible.
tr_TR: Etkinlik artık görünür durumda.

en: Event list booking from
tr_TR: Etkinlik listesi rezervasyonu

en: Event location
tr_TR: Etkinlik yeri

en: Event name
tr_TR: Etkinlik Adı

en: Event price
tr_TR: Etkinlik fiyatı

en: Event slots capacity
tr_TR: Etkinlik alan kapasitesi

en: Event space name
tr_TR: Etkinlik alanı adı

en: Event start date
tr_TR: Etkinlik başlangıç tarihi

en: Event start date & time
tr_TR: Etkinliğin başlangıç tarihi ve saati

en: Event start date and time
tr_TR: Etkinlik başlangıç tarihi ve saati

en: Event start time
tr_TR: Etkinlik başlangıç saati

en: Event starts
tr_TR: Etkinlik başlangıcı

en: Event status
tr_TR: Etkinlik durumu

en: Event tags
tr_TR: Etkinlik etiketleri

en: Event tags allow you to label and organize events in Amelia based on criteria that matter most to your business.
tr_TR: Etkinlik etiketleri, Amelia'da etkinlikleri işletmeniz için en önemli kriterlere göre etiketlemenize ve düzenlemenize olanak tanır.

en: Event tags have been saved.
tr_TR: Etkinlik etiketleri kaydedildi.

en: Event tags setup
tr_TR: Etkinlik etiketleri kurulumu

en: Event ticketing
tr_TR: Etkinlik biletleri

en: Event tickets
tr_TR: Etkinlik biletleri

en: Event time scope
tr_TR: Etkinlik zaman aralığı

en: Event title
tr_TR: Etkinlik başlığı

en: Event title and description
tr_TR: Etkinlik başlığı ve açıklaması

en: Event type
tr_TR: Etkinlik türü

en: Event_bookings
tr_TR: Etkinlik rezervasyonları

en: Events
tr_TR: Etkinlikler

en: Events Available
tr_TR: Mevcut Etkinlik

en: Events Calendar
tr_TR: Etkinlik Takvimi

en: Events List
tr_TR: Etkinlik Listesi

en: Events List Booking
tr_TR: Etkinlik Listesi Rezervasyonu

en: Events available
tr_TR: Mevcut etkinlikler

en: Events calendar
tr_TR: Etkinlik takvimi

en: Events custom pricing
tr_TR: Etkinlikler için özel fiyatlandırma

en: Events list
tr_TR: Etkinlik listesi

en: Events list view
tr_TR: Etkinlikler listesi görünümü

en: Events pricing
tr_TR: Etkinlik fiyatlandırması

en: Events setup
tr_TR: Etkinlik kurulumu

en: Events waiting list
tr_TR: Etkinlik bekleme listesi

en: Every
tr_TR: Her

en: Every:
tr_TR: Her:

en: Every Day until
tr_TR: Her Güne Kadar

en: Exclude Taxes
tr_TR: Vergileri Hariç Tut

en: Expand all
tr_TR: Tümünü genişlet

en: Expand your capacity by adding as many employees as your business needs
tr_TR: İşletmenizin ihtiyaç duyduğu kadar çalışan ekleyerek kapasitenizi artırın

en: Expiration date
tr_TR: Sona erme tarihi

en: Expired
tr_TR: Günü geçmiş

en: Expires after
tr_TR: Paket geçerliliği

en: Expires at
tr_TR: Son kullanma tarihi

en: Export
tr_TR: Dışa Aktar

en: Export all transaction records from the Finance page for effortless accounting, reconciliation, or sharing with your finance tools.
tr_TR: Finans sayfasından tüm işlem kayıtlarını dışa aktarın ve muhasebe, mutabakat veya finans araçlarınızla paylaşım işlemlerini kolayca gerçekleştirin.

en: Export appointment data with ease
tr_TR: Randevu verilerini kolaylıkla dışa aktarın

en: Export bookings
tr_TR: Rezervasyonları dışa aktar

en: Export event booking data with ease
tr_TR: Etkinlik rezervasyon verilerini kolaylıkla dışa aktarın

en: Express Account
tr_TR: Ekspress Hesap

en: Express account capabilities
tr_TR: Express hesap özellikleri

en: Extra
tr_TR: Ekstra

en: Extra:
tr_TR: Ekstra:

en: Extra people limit cannot exceed waiting list capacity
tr_TR: Ekstra kişi sınırı, bekleme listesi kapasitesini aşamaz.

en: Extra people limit must be 0 or greater
tr_TR: Ekstra kişi sınırı 0 veya daha büyük olmalıdır.

en: Extras
tr_TR: Ekstralar

en: Extras Cost:
tr_TR: Ekstra Maliyeti:

en: Extras Description
tr_TR: Ekstralar Açıklaması

en: Extras Duration
tr_TR: Ekstralar Süresi

en: Extras Heading
tr_TR: Ekstralar Başlığı

en: Extras Subtotal
tr_TR: Ekstralar Ara Toplamı

en: Extras are included in the deposit amount.
tr_TR: Ekstra ücretler depozito tutarına dahildir.

en: Extras are not included in the deposit amount.
tr_TR: Ekstra ücretler depozito tutarına dahil değildir.

en: Extras available
tr_TR: Ekstralar mevcut

en: Extras cost:
tr_TR: Ekstra maliyet:

en: Extras subtotal
tr_TR: Ekstra alt toplam

en: Extras total price
tr_TR: Ekstralar toplam fiyat

en: Facebook app ID
tr_TR: Facebook uygulama kimliği

en: Facebook app secret
tr_TR: Facebook uygulama gizli anahtarı

en: Facebook social login
tr_TR: Facebook sosyal giriş

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed to access camera. Please try again.
tr_TR: Kameraya erişilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Failed to load appointment details. Please try again later.
tr_TR: Randevu ayrıntılarını yükleyemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Failed to load package details. Please try again later.
tr_TR: Paket ayrıntılarını yükleyemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Failed to reorder packages.
tr_TR: Paketleri yeniden sıralama başarısız.

en: Failed to reorder services.
tr_TR: Hizmetleri yeniden sıralama başarısız.

en: Failed to send invoice.
tr_TR: Makbuz gönderilemedi.

en: Failed to send test SMS.
tr_TR: Test SMS'i gönderilemedi.

en: Failed to send test WhatsApp message.
tr_TR: Test WhatsApp mesajı gönderilemedi.

en: Failed to send test email.
tr_TR: Test e-postası gönderilemedi.

en: Failed to update category positions.
tr_TR: Kategori konumları güncellenemedi.

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Features & Integrations
tr_TR: Özellikler ve Entegrasyonlar

en: Female
tr_TR: Kadın

en: Field Order
tr_TR: Saha Düzeni

en: Field order
tr_TR: Alan sırası

en: Field order, mandatory fields, labels and display options
tr_TR: Alan sırası, zorunlu alanlar, etiketler ve görüntüleme seçenekleri

en: Fifth
tr_TR: Beşinci

en: Filled
tr_TR: Dolu

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Filter by Employee
tr_TR: Çalışana göre Filtrele

en: Filter by Location
tr_TR: Konuma göre Filtrele

en: Filter by employee
tr_TR: Çalışana göre filtrele

en: Filter by location
tr_TR: Konuma göre filtrele

en: Filterable Field:
tr_TR: Filtrelenebilir Alan:

en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: Filters block
tr_TR: Filtreler bloğu

en: Finance
tr_TR: Finans

en: Find Attendees
tr_TR: Katılımcı Bul

en: Finish
tr_TR: Bitir

en: Finish Button Type
tr_TR: Bitiş Düğmesi Tipi

en: First
tr_TR: Ad

en: First Name:
tr_TR: Ad:

en: First and last names must be in two separate fields.
tr_TR: Ad ve soyad iki ayrı alana yazılmalıdır.

en: First booking only
tr_TR: Yalnızca ilk randevu için

en: First name
tr_TR: Adı

en: First {day}
tr_TR: İlk {day}

en: Fixed
tr_TR: Sabit

en: Fixed amount
tr_TR: Sabit tutar

en: Flexible discount options let you set custom values or offer full-price waivers
tr_TR: Esnek indirim seçenekleri, özel değerler belirlemenizi veya tam fiyat muafiyeti sunmanızı sağlar.

en: Flexible pricing lets you set a fixed package price and offer attractive discounts
tr_TR: Esnek fiyatlandırma, sabit bir paket fiyatı belirlemenizi ve cazip indirimler sunmanızı sağlar.

en: Follow up
tr_TR: Takip

en: Font
tr_TR: Yazı Tipi

en: Font URL
tr_TR: Yazı Tipi Bağlantısı

en: Font family
tr_TR: Yazı tipi ailesi

en: Fonts
tr_TR: Yazı Tipleri

en: Fonts and colors
tr_TR: Yazı tipleri ve renkler

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Footer buttons
tr_TR: Altbilgi düğmeleri

en: Footer content
tr_TR: Altbilgi içeriği

en: For multiselect: hold CTRL / Command (⌘).
tr_TR: Çoklu seçim için: CTRL / Command (⌘) tuşunu basılı tutun.

en: For this field to work correctly, please add your Google Maps API key in the General Settings. Otherwise, it will function as a simple text field.
tr_TR: Bu alanın doğru çalışması için lütfen Genel Ayarlar'a Google Maps API anahtarınızı ekleyin. Aksi takdirde, basit bir metin alanı olarak çalışacaktır.

en: Forgot Password?
tr_TR: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Forgot password?
tr_TR: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Forgot your password?
tr_TR: Şifrenizi mi unuttunuz?

en: Form Flow
tr_TR: Form Akışı

en: Form colors
tr_TR: Form renkleri

en: Forms
tr_TR: Formlar

en: Fourth
tr_TR: Dördüncü

en: Fourth {day}
tr_TR: Dördüncü {day}

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Fri
tr_TR: Cuma

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: From
tr_TR: Başlangıç fiyatı

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a catalog
tr_TR: Hizmetinizi bir katalog biçiminde göstermek istediğinizde Ön Uç Rezervasyon Kataloğu kısa koddur

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a cataloge
tr_TR: Hizmetinizi bir katalog biçiminde göstermek istediğinizde Ön Uç Rezervasyon Kataloğu kısa koddur

en: Front-end Booking Search is shortcode that give your customers the possibility to search for appointment by selecting several filters so that they could find the best time slots and services for their needs.
tr_TR: Ön Uç Rezervasyon Araması, müşterilerinize, ihtiyaçlarına uygun en iyi zaman aralıklarını ve hizmetleri bulabilmeleri için çeşitli filtreler seçerek randevu arama olanağı veren bir kısa koddur.

en: Front-end Customer Panel is a shortcode that gives your customers the possibility to manage their bookings and profile information.
tr_TR: Ön Uç Müşteri Paneli, müşterilerinize rezervasyonlarını ve profil bilgilerini yönetme imkanı veren bir kısa koddur.

en: Front-end Employee Panel is a shortcode that gives your employees the possibility to manage their bookings, working hours, days off, assigned services and profile information.
tr_TR: Ön Uç Çalışan Paneli, çalışanlarınıza rezervasyonlarını, çalışma saatlerini, izin günlerini, atanan hizmetleri ve profil bilgilerini yönetme olanağı veren bir kısa koddur.

en: Front-end customer panel
tr_TR: Ön uç müşteri paneli

en: Front-end employee panel
tr_TR: Ön uç çalışan paneli

en: Frontend
tr_TR: Ön Uç

en: Frontend & Backend
tr_TR: Ön Uç ve Arka Uç

en: Full
tr_TR: Dolu

en: Full events
tr_TR: Tüm etkinlikler

en: Fully booked
tr_TR: Tamamen dolu

en: Future events
tr_TR: Gelecek etkinlikler

en: GSM (standard Latin) segments contain 160 characters, while UCS-2 (non-GSM - Cyrillic, emoji, non-standard symbols) contain 70 characters, etc.
tr_TR: GSM (standart Latin) segmentleri 160 karakter içerirken, UCS-2 (GSM olmayan - Kiril, emoji, standart olmayan semboller) 70 karakter vb. içerir.

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: Gender
tr_TR: Cinsiyet

en: Gender should be specified as either 'male' or 'female'.
tr_TR: Cinsiyet 'erkek' veya 'kadın' olarak belirtilmelidir.

en: General
tr_TR: Genel

en: Generate
tr_TR: Üret

en: Generate invoices automatically for bookings to streamline payments and improve client experience.
tr_TR: Ödemeleri kolaylaştırmak ve müşteri deneyimini iyileştirmek & rezervasyonlar için otomatik olarak makbuzlar oluşturun.

en: Generate payment links
tr_TR: Ödeme bağlantısı oluştur

en: Get in Touch
tr_TR: İletişime Geçin

en: Get in touch
tr_TR: İletişime geçin

en: Global Settings
tr_TR: Global Ayarlar

en: Global Settings apply only to the Event Calendar and Search Booking forms, to customize other booking forms use the settings on the right.
tr_TR: Genel Ayarlar yalnızca Etkinlik Takvimi ve Rezervasyon Arama formları için geçerlidir; diğer rezervasyon formlarını özelleştirmek için sağdaki ayarları kullanın.

en: Go Back
tr_TR: Geri Dön

en: Go back
tr_TR: Geri dön

en: Go to Catalog form
tr_TR: Katalog formuna git

en: Go to Custom Fields
tr_TR: Özel Alanlara Git

en: Go to Notifications
tr_TR: Bildirimlere git

en: Go to Step-by-step form
tr_TR: Adım adım forma git

en: Google/Outlook location
tr_TR: Google/Outlook konumu

en: Google Analytics setup
tr_TR: Google Analytics kurulumu

en: Google Calendar
tr_TR: Google Takvim

en: Google Calendar & Google Meet
tr_TR: Google Takvim ve Google Meet

en: Google Calendar setup
tr_TR: Google Takvim kurulumu

en: Google Maps API key
tr_TR: Google Haritalar API anahtarı

en: Google Maps failed to load. Check your API key and restrictions.
tr_TR: Google Haritalar yüklenemedi. API anahtarınızı ve kısıtlamalarınızı kontrol edin.

en: Google Meet Link
tr_TR: Google Meet Bağlantısı

en: Google Meet join link
tr_TR: Google Meet katılma bağlantısı

en: Google Meet link
tr_TR: Google Meet bağlantısı

en: Google Meet setup
tr_TR: Google Meet kurulumu

en: Google reCAPTCHA v2 secret key
tr_TR: Google reCAPTCHA v2 gizli anahtarı

en: Google reCAPTCHA v2 site key
tr_TR: Google reCAPTCHA v2 site anahtarı

en: Google social login
tr_TR: Google sosyal giriş

en: Green
tr_TR: Yeşil

en: Grid view
tr_TR: Izgara görünümü

en: Group Ticket
tr_TR: Grup Bileti

en: Group appointment details
tr_TR: Grup randevu detayları

en: Group booking
tr_TR: Grup rezervasyonu

en: Group booking export format
tr_TR: Grup rezervasyonu dışa aktarım biçimi

en: Group event details
tr_TR: Grup etkinliği detayları

en: Group ticket has already been scanned
tr_TR: Grup bileti zaten tarandı

en: Grow your team with unlimited employee management
tr_TR: Sınırsız çalışan yönetimi ile ekibinizi büyütün

en: Gyms
tr_TR: Spor salonları

en: HTML Mode
tr_TR: HTML Modu

en: HTML formatting may be overridden by plain text formatting upon switching between modes.
tr_TR: Modlar arasında geçiş yapıldığında HTML biçimlendirmesi düz metin biçimlendirmesi tarafından geçersiz kılınabilir.

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Header Image URL
tr_TR: Başlık Görsel Bağlantısı

en: Heading
tr_TR: Başlık

en: Heading Text Color
tr_TR: Başlık Metin Rengi

en: Heading content
tr_TR: Başlık içeriği

en: Heading title
tr_TR: Başlık bölümü

en: Healthcare
tr_TR: Sağlık hizmeti

en: Here, you can connect your personal Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled,<br/>it will be automatically added to your calendar of choice.
tr_TR: Burada kişisel Apple Takviminizi bağlayabilirsiniz, böylece rezervasyon oluşturulduğunda, seçtiğiniz takvime otomatik olarak eklenir.

en: Here you can assign yourself to be the organizer of the Google/Outlook event.<br> Otherwise you will be assigned as staff and added as a guest in the event
tr_TR: Burada kendinizi Google/Outlook etkinliğinin organizatörü olarak atayabilirsiniz.<br> Aksi takdirde, etkinliğe personel olarak atanacak ve konuk olarak ekleneceksiniz.

en: Here you can choose the product that will be used for WooCommerce integration.
tr_TR: Burada WooCommerce entegrasyonu için kullanılacak ürünü seçebilirsiniz.

en: Here you can connect employee with Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
tr_TR: Çalışanı Apple Takvime bağlayabilir, böylece randevu<br/>planlandığında otomatik olarak çalışanın takvimine eklenir.

en: Here you can connect employee with Outlook Calendar,<br/>so once the appointment is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
tr_TR: Burada çalışanı Outlook Takvim'e bağlayabilirsiniz,<br/>böylece randevu planlandıktan sonra<br/>otomatik olarak çalışanın takvimine eklenecektir.

en: Here you can define languages that you want to have in the plugin for translating dynamic strings (names, descriptions, notifications).
tr_TR: Burada, dinamik dizeleri (adlar, açıklamalar, bildirimler) çevirmek için eklentide olmasını istediğiniz dilleri tanımlayabilirsiniz.

en: Here you can define the charge type that will be used for employees with "Stripe Connected Account"
tr_TR: Burada "Stripe Connected Account" sahibi çalışanlar için kullanılacak ücret tipini tanımlayabilirsiniz.

en: Here you can enter additional email addresses where all notifications will be sent. To add an address click Enter.
tr_TR: Buraya, tüm bildirimlerin gönderileceği ek e-posta adreslerini girebilirsiniz. Adres eklemek için Enter tuşuna basın.

en: Here you can enter additional phone numbers where all SMS messages will be sent. To add a number click Enter.
tr_TR: Buraya, tüm SMS mesajlarının gönderileceği ek telefon numaralarını girebilirsiniz. Numara eklemek için Enter tuşuna basın.

en: Here you can select Zoom User,<br/>so once the appointment is scheduled,<br/>zoom meeting will be automatically created.
tr_TR: Burada Kullanıcıyı Zoom'u seçebilirsiniz<br/>böylece randevu planlandıktan sonra<br/>Zoom toplantısı otomatik olarak oluşturulur.

en: Hey, there are special packages with this service, check them out!
tr_TR: Hey, bu hizmetle birlikte özel paketler var, onlara göz atın!

en: Hi %employee_full_name%, Thank you, %company_name%
tr_TR: Merhaba %employee_full_name%, Teşekkürler, %company_name%

en: Hi <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Thank you, <br> <b>%company_name%</b>
tr_TR: Merhaba <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Teşekkürler, <br> <b>%company_name%</b>

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Hide Employee Profile
tr_TR: Çalışan Profilini Gizle

en: Hide WooCommerce cart when price is 0
tr_TR: Fiyat 0 olduğunda WooCommerce sepetini gizle

en: Hide coupon
tr_TR: Kuponu gizle

en: Hide employee
tr_TR: Çalışanı gizle

en: Hide event
tr_TR: Etkinliği gizle

en: Hide location
tr_TR: Konumu gizle

en: Hide locked features
tr_TR: Kilitli özellikleri gizle

en: Hide package
tr_TR: Paketi gizle

en: Hide resource
tr_TR: Kaynağı gizle

en: Hide service
tr_TR: Hizmeti gizle

en: Hide tax
tr_TR: Vergiyi gizle

en: Hide tips & suggestions
tr_TR: İpuçlarını ve önerileri gizle

en: Higher price background
tr_TR: Daha yüksek fiyat arka planı

en: Higher price text
tr_TR: Daha yüksek fiyat metni

en: Highest price
tr_TR: En yüksek fiyat

en: Host link
tr_TR: Toplantı oluşturucu bağlantısı

en: Hosted by:
tr_TR: Ev sahibi:

en: Hour
tr_TR: Saat

en: Hours
tr_TR: Saatler

en: How many attendees do you want to book event for?
tr_TR: Kaç katılımcı için etkinlikte rezervasyon yapmak istiyorsunuz?

en: How many people are coming?
tr_TR: Kaç kişi gelecek?

en: How to
tr_TR: Nasıl yapılır

en: How to get your
tr_TR: Nasıl elde edebilirsiniz?

en: How will you use Amelia?
tr_TR: Amelia'yı nasıl kullanacaksınız?

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: ID Asc
tr_TR: Kimlik Artan

en: ID Desc
tr_TR: ID Azalan

en: I want to pay full amount
tr_TR: Tüm tutarı ödemek istiyorum

en: Id
tr_TR: Kimlik

en: Identify country code by user's IP address
tr_TR: Kullanıcının IP adresine göre ülke kodunu belirle

en: If all payment methods are disabled on the service/event, the default payment method will be used.
tr_TR: Hizmette/etkinlikte tüm ödeme yöntemleri devre dışı bırakılmışsa, varsayılan ödeme yöntemi kullanılır.

en: If disabled, booking must meet the minimum capacity, and the time slot closes after the first booking.
tr_TR: Devre dışı bırakıldığında, rezervasyon minimum kapasiteyi karşılamalıdır ve ilk rezervasyondan sonra zaman dilimi kapanır.

en: If disabled, the price will remain the same regardless of how many people are included in the group appointment.
tr_TR: Devre dışı bırakılırsa, grup randevusuna kaç kişinin dahil olduğu fark etmeksizin fiyat aynı kalacaktır.

en: If enabled, customers can book with Pending status even after maximum capacity is reached.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, müşteriler maksimum kapasiteye ulaşıldıktan sonra bile Beklemede statüsüyle rezervasyon yapabilirler.

en: If enabled, customers can complete their payment using the link in their email notifications or through the customer panel.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, müşteriler e-posta bildirimlerindeki bağlantıyı kullanarak veya müşteri panelinden ödemelerini tamamlayabilirler.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected events.
tr_TR: Etkinleştirilirse, seçilen etkinlikler için varsayılan bildirim gönderilmez.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected services.
tr_TR: Etkinleştirilirse, seçilen hizmetler için varsayılan bildirim gönderilmez.

en: If invalid, other values will be skipped and not imported.
tr_TR: Geçersizse, diğer değerler atlanacak ve içe aktarılmayacaktır.

en: If left empty, attachments will be uploaded to the default WordPress uploads folder.
tr_TR: Boş bırakılırsa, ekler varsayılan WordPress yükleme klasörüne yüklenecektir.

en: If multiple customers have the same email address, only the first one will be imported.
tr_TR: Birden fazla müşteri aynı e-posta adresine sahipse, yalnızca ilki içe aktarılır.

en: If this option is disabled, the item will be available only for booking from the backend.
tr_TR: Bu seçenek devre dışı bırakılırsa, öğe yalnızca arka uçtan rezervasyon için kullanılabilir olacaktır.

en: If this option is enabled customers will be able to pay via email notifications or through their Customer panel.
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirilirse müşteriler e-posta bildirimleri veya Müşteri panelleri aracılığıyla ödeme yapabilecektir.

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for closing the booking based on the selected time for the first event
tr_TR: Bu seçenek işaretlenmezse eklenti, ilk etkinlik için seçilen zamana göre <br> rezervasyonun kapatılacağı zamanı hesaplayacaktır.

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for opening the booking based on the selected time for the first event
tr_TR: Bu seçenek işaretlenmezse eklenti, ilk etkinlik için seçilen zamana göre <br> rezervasyonun açılacağı zamanı hesaplayacaktır.

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking closing time based on the time set for the first event.
tr_TR: Bu seçenek işaretlenmemişse, eklenti ilk etkinlik için ayarlanan saate göre rezervasyon kapanış saatini hesaplayacaktır.

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking opening time based on the time set for the first event.
tr_TR: Bu seçenek işaretlenmezse, eklenti ilk etkinlik için ayarlanan saate göre rezervasyon açılış saatini hesaplayacaktır.

en: If you are in a country where VAT or GST applies, the applicable tax will be added to your transaction.
tr_TR: KDV veya GST'nin uygulandığı bir ülkedeyseniz, geçerli vergi işleminize eklenecektir.

en: If you are the admin of this page, see how to
tr_TR: Eğer bu sayfanın yöneticisi iseniz, nasıl yapılacağını görün

en: If you disable this option, your customers will be able to access customer panel with link that is sent to their email account.
tr_TR: Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız müşterileriniz e-posta hesaplarına gönderilen bağlantıyla müşteri paneline ulaşabilecektir.

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment at any time (working hours, special days and days off for all employees will be ignored).
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirirseniz, Yönetici herhangi bir zamanda randevu alabilir (çalışma saatleri, özel günler ve tüm çalışanların izin günleri dikkate alınmaz).

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment over or during another appointment.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirirseniz, Yönetici başka bir randevu sırasına veya üzerinde randevu alabilir.

en: If you enable this option every time a new customer schedules the appointment he will get Amelia Customer user role and automatic email with login details.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirirseniz, yeni bir müşteri randevu aldığında Amelia Müşteri kullanıcı rolü ve giriş bilgilerini içeren otomatik bir e-posta alır.

en: Image
tr_TR: Resim

en: Image Color
tr_TR: Görüntü Rengi

en: Image thumbs
tr_TR: Resim önizlemeleri

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Import Failed
tr_TR: İçe Aktarma Başarısız

en: Import Partially Successful
tr_TR: İçe Aktarma Kısmen Başarılı

en: Import Rules
tr_TR: İç Aktarma Kuralları

en: Import successful
tr_TR: İçe aktarma başarılı

en: Importing customers
tr_TR: Müşterileri içe aktarma

en: Improve accuracy and professionalism with consistent, clearly formatted billing
tr_TR: Tutarlı ve açık bir şekilde biçimlendirilmiş makbuzlama ile doğruluğu ve profesyonelliği artırın

en: Improve customer choice by letting clients book with the employee that suits them best
tr_TR: Müşterilerin kendilerine en uygun çalışanla rezervasyon yapmalarını sağlayarak müşteri tercihlerini iyileştirin

en: Improve customer convenience by offering predictable, easy-to-book recurring options
tr_TR: Öngörülebilir, rezervasyonu kolay tekrarlayan seçenekler sunarak müşteri rahatlığını artırın

en: Improve customer experience by letting clients choose the location that suits them best
tr_TR: Müşterilerin kendilerine en uygun konumu seçmelerine olanak tanıyarak müşteri deneyimini iyileştirin

en: Improve reporting accuracy by accessing complete appointment data instantly
tr_TR: Tam randevu verilerine anında erişerek raporlama doğruluğunu artırın

en: Improve reporting accuracy by accessing complete event booking data instantly
tr_TR: Etkinlik rezervasyon verilerinin tamamına anında erişerek raporlama doğruluğunu artırın

en: Improved customer retention as clients return to use the remaining sessions in their package
tr_TR: Müşteriler paketlerindeki kalan oturumları kullanmak için geri döndükçe müşteri sadakati arttı.

en: In Amelia, a “service” is a specific appointment-type offering your business provides to clients - such as consultations, treatments, or classes - that can be fully customized with its own name, duration, price, capacity, availability, and extras, and booked online with assigned employees.
tr_TR: Amelia'da "hizmet", işletmenizin müşterilere sunduğu belirli bir randevu türüdür (örneğin danışmanlık, tedavi veya dersler). Bu hizmetler, kendi adı, süresi, fiyatı, kapasitesi, uygunluğu ve ekstraları ile tamamen özelleştirilebilir ve atanan çalışanlar ile çevrimiçi olarak rezerve edilebilir.

en: In Amelia, an employee is a team member who provides services or hosts events, with their own schedule, working hours, and assigned offerings.
tr_TR: Amelia'da bir çalışan, kendi çalışma programı, çalışma saatleri ve atanmış görevleri olan, hizmet sunan veya etkinlik düzenleyen bir ekip üyesidir.

en: In Amelia, an event is a booking-type offering designed for group activities or multi-day occasions - such as workshops, conferences, tours, or training series - that can be configured with its own schedule, capacity, pricing structure and assigned staff.
tr_TR: Amelia'da etkinlik, atölye çalışmaları, konferanslar, turlar veya eğitim serileri gibi grup etkinlikleri veya birkaç gün süren etkinlikler için tasarlanmış, kendi programı, kapasitesi, fiyatlandırma yapısı ve atanmış personeli ile yapılandırılabilen bir rezervasyon türü teklifidir.

en: In Package
tr_TR: Paket İçinde

en: In package
tr_TR: Pakette

en: Incl. VAT
tr_TR: Vergi Dahil

en: Include Taxes
tr_TR: Vergileri Dahil Et

en: Include buffer time in calendar events
tr_TR: Takvim etkinliklerine tampon süresini dahil et

en: Include buffer time in slot calculation. When disabled, slots are based only on service duration.
tr_TR: Zaman aralıkları hesaplamasına tampon süresini de dahil edin. Bu özellik devre dışı bırakıldığında, zaman aralıkları yalnızca hizmet süresine göre belirlenir.

en: Include in invoice
tr_TR: Makbuza dahil et

en: Include service buffer time in time slots
tr_TR: Hizmet tampon süresini zaman aralıklarına dahil et

en: Incorrect email or password
tr_TR: Hatalı e-posta veya şifre

en: Increase conversions by motivating customers with attractive, limited-time deals
tr_TR: Çekici, sınırlı süreli fırsatlarla müşterileri motive ederek dönüşümleri artırın

en: Increase revenue by encouraging customers to purchase additional services or products
tr_TR: Müşterileri ek hizmet veya ürün satın almaya teşvik ederek gelirinizi artırın

en: Increase sales volume by encouraging customers to book more appointments at once
tr_TR: Müşterileri bir seferde daha fazla randevu almaya teşvik ederek satış hacmini artırın

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
tr_TR: Seçilen tarih aralığı için yeni ve geri dönen müşterilerin sayısını gösterir.

en: Industries
tr_TR: Sektörler

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Info text
tr_TR: Bilgi metni

en: Initial end date & time of the event
tr_TR: Etkinliğin başlangıç tarihi ve saati

en: Initial end date of the event
tr_TR: Etkinliğin ilk bitiş tarihi

en: Initial end time of the event
tr_TR: Etkinliğin başlangıç bitiş saati

en: Initial start date & time of the event
tr_TR: Etkinliğin başlangıç tarihi ve saati

en: Initial start time of the event
tr_TR: Etkinliğin başlangıç saati

en: Input Color
tr_TR: Giriş Rengi

en: Input Text Color
tr_TR: Giriş Metni Rengi

en: Input field
tr_TR: Giriş alanı

en: Input fields
tr_TR: Giriş alanları

en: Insert Amelia Booking Shortcode
tr_TR: Amelia Rezervasyon Kısa Kodunu Ekle

en: Insert pending appointments
tr_TR: Bekleyen randevuları ekle

en: Integrate with WooCommerce to enable advanced e-commerce capabilities.
tr_TR: Gelişmiş e-ticaret özelliklerini etkinleştirmek için WooCommerce ile entegre edin.

en: Integrations
tr_TR: Entegrasyonlar

en: Interested in unlocking this feature?
tr_TR: Bu özelliğin kilidini açmak ister misiniz?

en: Invalid Mollie API key.
tr_TR: Geçersiz Mollie API anahtarı.

en: Invalid Payment Link
tr_TR: Geçersiz Ödeme Bağlantısı

en: Invalid Stripe secret key.
tr_TR: Geçersiz Stripe gizli anahtarı.

en: Invisible reCAPTCHA badge
tr_TR: Görünmez reCAPTCHA rozeti

en: Invoice
tr_TR: Makbuz

en: Invoice #
tr_TR: Makbuz #

en: Invoice #{count}
tr_TR: Makbuz #{count}

en: Invoice Format
tr_TR: Makbuz Formatı

en: Invoice Number Asc
tr_TR: Makbuz Numarası Artan

en: Invoice Number Desc
tr_TR: Makbuz Numarası Azalan

en: Invoice date
tr_TR: Makbuz tarihi

en: Invoice details
tr_TR: Makbuz detayları

en: Invoice has been sent.
tr_TR: Makbuz gönderildi.

en: Invoice not found.
tr_TR: Makbuz bulunamadı.

en: Invoice total
tr_TR: Makbuz toplamı

en: Invoices
tr_TR: Makbuzlar

en: Invoices setup
tr_TR: Makbuz kurulumu

en: Issued
tr_TR: Veriliş

en: It looks like this is your first time here, so let’s walk through a few simple steps to help you get started.
tr_TR: Buraya ilk kez geldiğiniz anlaşılıyor, bu yüzden başlamanıza yardımcı olacak birkaç basit adımı birlikte inceleyelim.

en: It seems like there are no available or visible services assigned to the packages, at this moment.
tr_TR: Şu anda paketlere atanmış kullanılabilir veya görünür hizmet yok gibi görünüyor.

en: It seems like there are no employees or services created, or no  employees are assigned to the service, at this moment.
tr_TR: Şu anda herhangi bir çalışan veya hizmet oluşturulmamış veya hizmete herhangi bir çalışan atanmamış gibi görünüyor.

en: It seems that Envato API is currently busy (please try again) or you don't have a valid purchase of Amelia
tr_TR: Görünüşe göre Envato API şu anda meşgul (lütfen tekrar deneyin) veya geçerli bir Amelia satın alma işleminiz yok

en: Item
tr_TR: Öğe

en: Item status
tr_TR: Öğe durumu

en: Jane Doe
tr_TR: Ayşe Fatma

en: John Doe
tr_TR: Mehmet Ali

en: Join
tr_TR: Katıl

en: Join Google Meeting
tr_TR: Google Toplantısına Katılın

en: Join Space
tr_TR: Uzaya Katıl

en: Join With Microsoft Teams
tr_TR: Microsoft Teams ile Katılın

en: Join Zoom
tr_TR: Zoom'a katıl

en: Join Zoom Meeting
tr_TR: Zoom Toplantısına Katılın

en: Join link
tr_TR: Katılım bağlantısı

en: Join waiting list
tr_TR: Bekleme listesine katılın

en: Join with Google Meet
tr_TR: Google Meet ile katılın

en: Join with Microsoft Teams
tr_TR: Microsoft Teams ile katılın

en: Keep Individual
tr_TR: Bireysel Tut

en: Keep customers and employees informed by sending appointment and event notifications directly through WhatsApp - choose predefined messages or customize your own for a personal touch.
tr_TR: Randevu ve etkinlik bildirimlerini doğrudan WhatsApp üzerinden göndererek müşterileri ve çalışanları bilgilendirin - önceden tanımlanmış mesajları seçin veya kişisel bir dokunuş için kendi mesajlarınızı özelleştirin.

en: Keep everyone on track using scheduled reminders that reduce no-shows and confusion
tr_TR: Gerekli hatırlatıcıları kullanarak herkesin planı takip etmesini sağlayın, böylece randevulara gelmeme ve karışıklıklar azalır.

en: Keep operations aligned with unified settings, availability, and resource control
tr_TR: İşlemleri birleşik ayarlar, kullanılabilirlik ve kaynak kontrolü ile uyumlu tutun

en: Keep slot available after first booking
tr_TR: İlk rezervasyondan sonra slotu kullanılabilir tutun

en: Keep your data organized and meaningful with structured fields that standardize the information you collect
tr_TR: Topladığınız bilgileri standartlaştıran yapılandırılmış alanlarla verilerinizi düzenli ve anlamlı tutun.

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Label name
tr_TR: Etiket adı

en: Labels
tr_TR: Etiketler

en: Language
tr_TR: Dil

en: Languages
tr_TR: Diller

en: Last
tr_TR: Son

en: Last Booking Asc
tr_TR: Son Rezervasyon Artan

en: Last Booking Desc
tr_TR: Son Rezervasyon Azalan

en: Last Name:
tr_TR: Soyadı:

en: Last booking
tr_TR: Son rezervasyon

en: Last name
tr_TR: Soyadı

en: Last on {date}
tr_TR: Son olarak {date}

en: Latitude
tr_TR: Enlem

en: Layout
tr_TR: Yerleşim

en: Layout & Inputs
tr_TR: Yerleşim & Girişler

en: Layout and labels options
tr_TR: Yerleşim ve etiket seçenekleri

en: Learn More
tr_TR: Daha Fazla Bilgi

en: Learn more
tr_TR: Daha fazla bilgi

en: Left to pay
tr_TR: Ödenecek kalan

en: Less options
tr_TR: Daha az seçenek

en: Lesson Space API key
tr_TR: Lesson Space API anahtarı

en: Lesson Space Link
tr_TR: Lesson Space Bağlantısı

en: Lesson Space Links
tr_TR: Lesson Space Bağlantıları

en: Lesson Space link
tr_TR: Lesson Space bağlantısı

en: Lesson Space link to join space
tr_TR: Lesson Space alanına katılmak için bağlantı

en: Lesson Space setup
tr_TR: Lesson Space kurulumu

en: Light Theme
tr_TR: Aydınlık Tema

en: Limit additional people
tr_TR: Ekstra kişileri sınırla

en: Limit appointments per customer
tr_TR: Müşteri başına randevu limiti

en: Limit appointments per employee
tr_TR: Çalışan başına randevu limiti

en: Limit events per customer
tr_TR: Müşteri başına etkinlik limiti

en: Limit package purchases per customer
tr_TR: Müşteri başına paket alımı limiti

en: Limit per customer
tr_TR: Müşteri başına limit

en: Limit the additional number of people
tr_TR: Ek kişi sayısı limiti

en: Limit the number of people that one customer can add during the booking
tr_TR: Rezervasyon sırasında bir müşterinin ekleyebileceği kişi sayısı limiti

en: Link copied to clipboard.
tr_TR: Bağlantı panoya kopyalandı.

en: Link this customer to a WordPress user so they can log in and view their appointments in Amelia’s back end.
tr_TR: Bu müşteriyi bir WordPress kullanıcısıyla ilişkilendirin, böylece Amelia'nın arka ucunda oturum açıp randevularını görüntüleyebilsinler.

en: Linked
tr_TR: Bağlantılı

en: List
tr_TR: Liste

en: List (default)
tr_TR: Liste (varsayılan)

en: List layout
tr_TR: Liste düzeni

en: List of your appointments has changed. Take one more look and continue by clicking the Save button.
tr_TR: Randevularınızın listesi değişti. Bir kez daha göz atın ve Kaydet butonuna tıklayarak devam edin.

en: List view
tr_TR: Liste görünümü

en: Live API key
tr_TR: Canlı API anahtarı

en: Live client ID
tr_TR: Canlı istemci kimliği

en: Live key ID
tr_TR: Canlı anahtar kimliği

en: Live key secret
tr_TR: Canlı anahtar gizli bilgisi

en: Live publishable key
tr_TR: Canlı yayınlanabilir anahtar

en: Live secret
tr_TR: Canlı gizli

en: Live secret key
tr_TR: Canlı gizli anahtar

en: Load booking form manually
tr_TR: Rezervasyon formunu manuel yükle

en: Load page
tr_TR: Sayfayı yükle

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Local Time
tr_TR: Yerel Zaman

en: Local Time:
tr_TR: Yerel Zaman:

en: Local time
tr_TR: Yerel saat

en: Location
tr_TR: Konum

en: Location:
tr_TR: Konum

en: Location 1
tr_TR: Konum 1

en: Location ID
tr_TR: Konum ID

en: Location Input Field
tr_TR: Konum Giriş Alanı

en: Location Selection
tr_TR: Konum Seçimi

en: Location WP Hooks
tr_TR: Konum WP Kancaları

en: Location address
tr_TR: Konum adresi

en: Location description
tr_TR: Konum açıklaması

en: Location details
tr_TR: Konum ayrıntıları

en: Location filter
tr_TR: Konum filtresi

en: Location has been added.
tr_TR: Konum eklendi.

en: Location has been deleted.
tr_TR: Konum silindi.

en: Location has been hidden.
tr_TR: Konum gizlenmiştir.

en: Location has been updated.
tr_TR: Konum güncellendi.

en: Location information
tr_TR: Konum bilgisi

en: Location is now visible.
tr_TR: Konum artık görünür durumda.

en: Location latitude
tr_TR: Konum enlemi

en: Location longitude
tr_TR: Konum enlemi

en: Location name
tr_TR: Konum adı

en: Location phone
tr_TR: Konum telefonu

en: Location selection
tr_TR: Konum seçimi

en: Locations
tr_TR: Konumlar

en: Locations must be active and have card processing enabled
tr_TR: Konumlar etkin olmalı ve kart işleme etkinleştirilmiş olmalıdır

en: Locations setup
tr_TR: Konum kurulumu

en: Log In
tr_TR: Giriş Yap

en: Log out
tr_TR: Çıkış yap

en: Login
tr_TR: Giriş Yap

en: Logout
tr_TR: Çıkış Yap

en: Longitude
tr_TR: Boylam

en: Lower price background
tr_TR: Daha düşük fiyat arka planı

en: Lower price text
tr_TR: Daha düşük fiyat metni

en: Lowest price
tr_TR: En düşük fiyat

en: Mail service
tr_TR: Posta hizmeti

en: Mailchimp List
tr_TR: Mailchimp Listesi

en: Mailchimp setup
tr_TR: Mailchimp kurulumu

en: Mailgun API Key
tr_TR: Mailgun API Anahtarı

en: Mailgun Domain
tr_TR: Mailgun Alanı

en: Main category button
tr_TR: Ana kategori düğmesi

en: Main content
tr_TR: Ana içerik

en: Maintain consistent scheduling with customizable frequencies and patterns
tr_TR: Özelleştirilebilir sıklıklar ve modellerle tutarlı bir programlama sağlayın

en: Make extra mandatory
tr_TR: Ekstra zorunlu hale getir

en: Make sure you are using the correct WhatsApp credentials.
tr_TR: Doğru WhatsApp kimlik bilgilerini kullandığınızdan emin olun.

en: Make sure you are using the correct Zoom credentials.
tr_TR: Doğru Zoom kimlik bilgilerini kullandığınızdan emin olun.

en: Male
tr_TR: Erkek

en: Manage Event Tags
tr_TR: Etkinlik Etiketlerini Yönet

en: Manage badges
tr_TR: Rozetleri yönet

en: Manage bookings
tr_TR: Rezervasyonları yönet

en: Manage company days off
tr_TR: Şirket izin günlerini yönetin

en: Manage event cancellations efficiently by allowing customers to join waiting lists and filling open spots manually.
tr_TR: Müşterilerin bekleme listelerine katılmalarına ve açık yerleri elle doldurmalarına izin vererek etkinlik iptallerini verimli bir şekilde yönetin.

en: Manage event tags
tr_TR: Etkinlik etiketlerini yönet

en: Manage languages
tr_TR: Dilleri yönet

en: Manage personal schedule
tr_TR: Kişisel programı yönet

en: Manage shared resources with ease
tr_TR: Paylaşılan kaynakları kolaylıkla yönetin

en: Managing assigned services
tr_TR: Atanan hizmetleri yönetme

en: Managing packages
tr_TR: Paketleri yönet

en: Mandatory Field:
tr_TR: Zorunlu Alan:

en: Map a WordPress user to this employee to give them access to view their appointments in the plugin’s back-end.
tr_TR: WordPress kullanıcısını bu çalışana eşleyerek, eklentinin arka ucunda randevularını görüntüleme erişimi verin.

en: Max
tr_TR: Maks

en: Max. Capacity
tr_TR: Maks. Kapasite

en: Max Capacity Asc
tr_TR: Maksimum Kapasite Artan

en: Max Capacity Desc
tr_TR: Maksimum Kapasite Azalan

en: Maximum Quantity:
tr_TR: Maksimum Miktar:

en: Maximum allowed spots
tr_TR: İzin verilen maksimum kapasite

en: Maximum bookings allowed
tr_TR: İzin verilen maksimum rezervasyon sayısı

en: Maximum bookings reached
tr_TR: Maksimum randevuya ulaşıldı

en: Maximum capacity
tr_TR: Maksimum kapasite

en: Maximum capacity is reached
tr_TR: Maksimum kapasiteye ulaşıldı

en: Maximum number of events returned
tr_TR: İade edilen etkinliklerin maksimum sayısı

en: Maximum number of places is
tr_TR: Maksimum Lokasyon sayısı:

en: Maximum quantity
tr_TR: Maksimum miktar

en: Maximum spots
tr_TR: Maksimum randevu sayısı

en: Maximum usage per customer
tr_TR: Müşteri başına maksimum kullanım

en: Measurement ID
tr_TR: Ölçüm Kimliği

en: Meeting agenda
tr_TR: Toplantı gündemi

en: Meeting title
tr_TR: Toplantı başlığı

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Message content
tr_TR: Mesaj içeriği

en: Message template
tr_TR: Mesaj şablonu

en: Messages sent through WhatsApp are without a reply option, so we advise setting the “Auto-reply” message
tr_TR: WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlarda yanıt seçeneği bulunmadığından, "Otomatik yanıt" mesajını ayarlamanızı öneririz.

en: Meta Pixel
tr_TR: Meta Piksel

en: Meta Pixel setup
tr_TR: Meta Piksel kurulumu

en: Method
tr_TR: Metot

en: Microsoft Teams Link
tr_TR: Microsoft Teams Bağlantısı

en: Microsoft Teams join link
tr_TR: Microsoft Teams katılma bağlantısı

en: Microsoft Teams link
tr_TR: Microsoft Teams bağlantısı

en: Microsoft Teams setup
tr_TR: Microsoft Teams kurulumu

en: Min. Capacity
tr_TR: Min. Kapasite

en: Minimum bookings required
tr_TR: Gereken minimum rezervasyon

en: Minimum capacity
tr_TR: Minimum kapasite

en: Minimum number of attendees
tr_TR: Minimum katılımcı sayısı

en: Minimum number of bookings
tr_TR: Minimum rezervasyon sayısı

en: Minimum number of required extras
tr_TR: Gerekli minimum ekstra sayısı

en: Minimum of attendees
tr_TR: Katılımcıların minimumu

en: Minimum of bookings
tr_TR: Rezervasyonların minimumu

en: Minimum required extras
tr_TR: Gereken minimum ekstralar

en: Minimum required extras:
tr_TR: Gereken minimum ekstralar:

en: Minimum time required before booking
tr_TR: Rezervasyon öncesi gereken minimum süre

en: Minimum time required before canceling
tr_TR: İptal etmeden önce gereken minimum süre

en: Minimum time required before rescheduling
tr_TR: Yeniden planlamadan önce gereken minimum süre

en: Minutes
tr_TR: Dakika

en: Missing required fields:
tr_TR: Gerekli alanlar eksik:

en: Mobile menu
tr_TR: Mobil Menü

en: Mollie payment link
tr_TR: Mollie ödeme bağlantısı

en: Mon
tr_TR: Pzt

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Month
tr_TR: Ay

en: Monthly
tr_TR: Aylık

en: Months
tr_TR: Ay

en: More Features Zero Limits
tr_TR: Daha Fazla Sınırsız Özellik

en: More options
tr_TR: Daha fazla seçenek

en: Multiple
tr_TR: Çoklu

en: Multiple Emails
tr_TR: Birden Çok E-posta

en: Multiple Locations
tr_TR: Çoklu Konumlar

en: Multiple locations
tr_TR: Birden fazla konum

en: Multiple packages purchased.
tr_TR: Satın alınan çoklu paketler.

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking
tr_TR: Rezervasyonda kişi sayısına göre depozito miktarını çarp

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking.
tr_TR: Depozito tutarını bir rezervasyondaki kişi sayısıyla çarpın.

en: Multiply deposit by number of people
tr_TR: Depozitoyu kişi sayısıyla çarpın

en: Multiply price by number of people
tr_TR: Fiyatı kişi sayısıyla çarpın

en: My Profile
tr_TR: Profilim

en: My profile
tr_TR: Profilim

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name:
tr_TR: Ad:

en: Name Asc
tr_TR: Ad Artan

en: Name Ascending
tr_TR: Ad Artan

en: Name Desc
tr_TR: Ad Azalan

en: Name Descending
tr_TR: Ad Azalan

en: Name of the space (room) that will be created for appointments. You can use placeholders from the Notifications page. If left empty, the space will be named after the appointment ID.
tr_TR: Randevular için oluşturulacak alanın (odanın) adı. Bildirimler sayfasındaki yer tutucuları kullanabilirsiniz. Boş bırakılırsa, alan randevu kimliğine göre adlandırılacaktır.

en: Need additional fields?
tr_TR: Ek alanlara mı ihtiyacınız var?

en: Need help?
tr_TR: Yardım mı gerekiyor?

en: Need to update your company's days off?
tr_TR: Şirketinizin tatil günlerini güncellemeniz mi gerekiyor?

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Appointment
tr_TR: Yeni Randevu

en: New Attendee
tr_TR: Yeni Katılımcı

en: New Customer
tr_TR: Yeni Müşteri

en: New Event
tr_TR: Yeni Etkinlik

en: New Location
tr_TR: Yeni Konum

en: New Password
tr_TR: Yeni Şifre

en: New Space
tr_TR: Yeni Alan

en: New Update
tr_TR: Yeni Güncelleme

en: New appointment
tr_TR: Yeni randevu

en: New block time
tr_TR: Yeni blok süresi

en: New category
tr_TR: Yeni kategori

en: New coupon
tr_TR: Yeni kupon

en: New customer
tr_TR: Yeni müşteri

en: New employee
tr_TR: Yeni çalışan

en: New event
tr_TR: Yeni etkinlik

en: New event booking
tr_TR: Yeni etkinlik rezervasyonu

en: New language
tr_TR: Yeni dil

en: New package
tr_TR: Yeni paket

en: New package booking
tr_TR: Yeni paket rezervasyonu

en: New password
tr_TR: Yeni şifre

en: New resource
tr_TR: Yeni kaynak

en: New service
tr_TR: Yeni hizmet

en: New tax
tr_TR: Yeni vergi

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next Service
tr_TR: Sonraki Hizmet

en: Next day reminder
tr_TR: Ertesi gün hatırlatma

en: No
tr_TR: Hayır

en: No, just this one
tr_TR: Hayır, sadece bu

en: No-show
tr_TR: Gelmedi

en: No-show tag
tr_TR: Gelmedi etiketi

en: No Employees Assigned to This Location
tr_TR: Bu Konuma Atanmış Çalışan Yok

en: No Packages
tr_TR: Paket Yok

en: No Show
tr_TR: Gelmedi

en: No Show (1)
tr_TR: Gelmedi (1)

en: No Show (2)
tr_TR: Gelmedi (2)

en: No Show (3+)
tr_TR: Gelmedi (3+)

en: No Tags. Create a new one.
tr_TR: Etiket yok. Yeni bir tane oluştur.

en: No WordPress users with the Amelia Customer role are available.
tr_TR: Amelia Müşteri rolüne sahip WordPress kullanıcısı bulunmamaktadır.

en: No WordPress users with the Amelia Employee role are available.
tr_TR: Amelia Çalışanı rolüne sahip WordPress kullanıcısı bulunmamaktadır.

en: No appointments found
tr_TR: Hiçbir randevu bulunamadı

en: No appointments yet
tr_TR: Henüz randevu yok

en: No attendees found
tr_TR: Katılımcı bulunamadı

en: No booked appointments
tr_TR: Rezervasyon yapılmış randevu yok

en: No bookings found
tr_TR: Rezervasyon bulunamadı

en: No camera found on this device.
tr_TR: Bu cihazda kamera bulunamadı.

en: No coupons yet
tr_TR: Henüz kupon yok

en: No custom fields yet
tr_TR: Henüz özel alan yok

en: No customers were imported to your customer list.
tr_TR: Müşteri listenize hiçbir müşteri aktarılmadı.

en: No customers yet
tr_TR: Henüz müşteri yok

en: No employees yet
tr_TR: Henüz çalışan yok

en: No event bookings yet
tr_TR: Henüz etkinlik rezervasyonu yok

en: No events found
tr_TR: Hiçbir etkinlik bulunamadı

en: No events yet
tr_TR: Henüz etkinlik yok

en: No extras yet
tr_TR: Henüz ekstra yok

en: No invoices yet
tr_TR: Henüz makbuz yok

en: No limit per customer
tr_TR: Müşteri başına sınırlama yok

en: No locations yet
tr_TR: Henüz konum yok

en: No matching data
tr_TR: Eşleşen veri bulunmuyor

en: No package bookings yet
tr_TR: Henüz paket rezervasyonu yok

en: No packages found
tr_TR: Hiçbir paket bulunamadı

en: No packages yet
tr_TR: Henüz paket yok

en: No resources yet
tr_TR: Henüz kaynak yok

en: No results
tr_TR: Sonuçlar

en: No results found
tr_TR: Sonuç bulunamadı

en: No results found...
tr_TR: Sonuç bulunamadı...

en: No results found for
tr_TR: Sonuç bulunamadı

en: No services or employees available
tr_TR: Kullanılabilir hizmet veya çalışan yok

en: No services yet
tr_TR: Henüz hizmet yok

en: No spots left
tr_TR: Yer kalmadı

en: No taxes yet
tr_TR: Henüz vergi yok

en: No top trends
tr_TR: En popüler yok

en: No transactions yet
tr_TR: Henüz işlem yok

en: No upcoming events
tr_TR: Yaklaşan etkinlik yok

en: No usage limit
tr_TR: Kullanım sınırı yok

en: Not available
tr_TR: Müsait değil

en: Not connected
tr_TR: Bağlı değil

en: Not match to your current password
tr_TR: Mevcut şifrenizle eşleşmiyor

en: Note
tr_TR: Not

en: Note (Internal)
tr_TR: Not (İç Kaynak)

en: Note (internal)
tr_TR: Not (dahili)

en: Notice: Please select at least one panel.
tr_TR: Dikkat: Lütfen en az bir panel seçin.

en: Notice: Please select start and end date.
tr_TR: Uyarı: Lütfen başlangıç ve bitiş tarihini seçin.

en: Notification
tr_TR: Bildirim

en: Notification Language
tr_TR: Bildirim Dili

en: Notification Placeholder
tr_TR: Bildirim Yer Tutucu

en: Notification has been deleted.
tr_TR: Bildirim silindi.

en: Notification has been saved.
tr_TR: Bildirim kaydedildi.

en: Notification has not been saved.
tr_TR: Bildirim kaydedilmedi.

en: Notification interval
tr_TR: Bildirim aralığı

en: Notification language
tr_TR: Bildirim dili

en: Notification name
tr_TR: Bildirim adı

en: Notification settings
tr_TR: Bildirim ayarları

en: Notification status has been updated.
tr_TR: Bildirim durumu güncellendi.

en: Notification status has not been updated.
tr_TR: Bildirim durumu güncellenmedi.

en: Notification template
tr_TR: Bildirim şablonu

en: Notification type
tr_TR: Bildirim türü

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: Notifications in Amelia
tr_TR: Amelia'daki bildirimler

en: Notify attendees by email when event information is updated.
tr_TR: Etkinlik bilgileri güncellendiğinde katılımcılara e-posta ile bildirim gönderin.

en: Notify selected employees about empty package purchases
tr_TR: Boş paket alımları hakkında seçilen çalışanları bilgilendir

en: Notify the attendee(s)
tr_TR: Katılımcı(ları) bilgilendir

en: Notify the attendees
tr_TR: Katılımcılara bildirin

en: Notify the customer(s)
tr_TR: Müşteriyi(leri) bilgilendir

en: Number of Additional People
tr_TR: Ek Kişi Sayısı

en: Number of Additional People:
tr_TR: Ek Kişi Sayısı:

en: Number of Recurrences:
tr_TR: Yineleme Sayısı:

en: Number of Tickets
tr_TR: Bilet Sayısı

en: Number of adjusted time slots:
tr_TR: Ayarlanan zaman aralıklarının sayısı:

en: Number of appointments
tr_TR: Randevu Sayısı

en: Number of appointments required for booking
tr_TR: Rezervasyon için gereken randevu sayısı

en: Number of appointments with applied coupon is
tr_TR: Uygulanan kuponlu randevu sayısı

en: Number of events
tr_TR: Etkinlik Sayısı

en: Number of packages
tr_TR: Paket Sayısı

en: Number of people
tr_TR: Kişi Sayısı

en: Number of people on waiting list
tr_TR: Bekleme listesindeki kişi sayısı

en: Number of people that are coming with you.
tr_TR: Sizinle gelen kişi sayısı.

en: Number of recurrences:
tr_TR: Tekrar sayısı:

en: Number of tickets
tr_TR: Bilet Sayısı

en: Occupancy rate
tr_TR: Doluluk oranı

en: Occupied
tr_TR: Dolu

en: Occurrences
tr_TR: Tekrarla

en: Offer a clean, list-based booking experience with a design that grabs attention. Customers can easily explore and book from your full event lineup.
tr_TR: Dikkat çeken bir tasarımla temiz, liste tabanlı bir rezervasyon deneyimi sunun. Müşteriler, tüm etkinlik programınızı kolayca inceleyebilir ve rezervasyon yapabilir.

en: Offer discounts or free appointments with customizable coupons.
tr_TR: Özelleştirilebilir kuponlarla indirimler veya ücretsiz randevular sunun.

en: Offer multiple durations and prices for this service.
tr_TR: Bu hizmet için birden fazla süre ve fiyat seçeneği sunun.

en: Offer optional or mandatory extras during the booking process - upsell additional services, products, or experiences to enhance appointments and delight your customers.
tr_TR: Rezervasyon sürecinde isteğe bağlı veya zorunlu ekstralar sunun - randevuları iyileştirmek ve müşterilerinizi memnun etmek için ek hizmetler, ürünler veya deneyimler satarak satışlarınızı artırın.

en: Offer services with multiple duration options for customers to choose from.
tr_TR: Müşterilerin seçim yapabileceği birden fazla süre seçeneği sunun.

en: Offer upsells or additional benefits within a service using extras.
tr_TR: Ekstra özellikler kullanarak bir hizmet içinde ek satışlar veya ek avantajlar sunun.

en: On
tr_TR: Şu tarihte

en: On-Site
tr_TR: Yerinde

en: On-line
tr_TR: İnternet üzerinden

en: On-site
tr_TR: Yerinde

en: On-site payment
tr_TR: Yerinde ödeme

en: OnBoard
tr_TR: Karşılama

en: On:
tr_TR: Tarih:

en: On Break
tr_TR: Arada

en: On hold
tr_TR: Beklemede

en: On the same day
tr_TR: Aynı gün içinde

en: On the same day each month
tr_TR: Her ayın aynı günü

en: Once Off
tr_TR: Bir Sefere Mahsus Kapalı

en: Once you add your first Coupon, it will appear here. Click + Coupon above to get started.
tr_TR: İlk Kuponunuzu eklediğinizde, burada görünecektir. Başlamak için yukarıdaki + Kupon'a tıklayın.

en: Once you add your first custom field, it will appear here. Click + Custom Field below to get started.
tr_TR: İlk özel alanınızı eklediğinizde, buraya görünecektir. Başlamak için aşağıdaki + Özel Alan seçeneğine tıklayın.

en: Once you add your first employee, it will appear here. Click + Employee below to get started.
tr_TR: İlk çalışanınızı eklediğinizde, burada görünecektir. Başlamak için aşağıdaki + Çalışan seçeneğine tıklayın.

en: Once you add your first event, it will appear here. Click + Event below to get started.
tr_TR: İlk etkinliğinizi eklediğinizde, burada görünecektir. Başlamak için aşağıdaki + Etkinlik seçeneğine tıklayın.

en: Once you add your first extra, it will appear here. Click + Extra above to get started.
tr_TR: İlk ekstranızı eklediğinizde, burada görünecektir. Başlamak için yukarıdaki + Ekstra'yı tıklayın.

en: Once you add your first package, it will appear here. Click + Package below to get started.
tr_TR: İlk paketinizi eklediğinizde, burada görünecektir. Başlamak için aşağıdaki + Paket seçeneğine tıklayın.

en: Once you add your first resource, it will appear here. Click + Resource below to get started.
tr_TR: İlk kaynağınızı eklediğinizde, burada görünecektir. Başlamak için aşağıdaki + Kaynak seçeneğine tıklayın.

en: Once you add your first service, it will appear here.
tr_TR: İlk hizmetinizi eklediğinizde, burada görünecektir.

en: Once you add your first tax, it will appear here. Click + Tax below to get started.
tr_TR: İlk vergi eklediğinde, burada görünecektir. Başlamak için aşağıdaki + Vergi'ye tıkla.

en: Once you receive bookings, your appointments will be displayed here. You can also get started by clicking the Add button below.
tr_TR: Rezervasyonları aldıktan sonra, randevularınız burada görüntülenecektir. Aşağıdaki Ekle düğmesine tıklayarak da başlayabilirsiniz.

en: Once you receive event bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Event button below.
tr_TR: Etkinlik rezervasyonlarını aldığınızda, bunlar burada görüntülenir. Aşağıdaki Etkinliği Rezervasyon Yap düğmesini tıklayarak da başlayabilirsiniz.

en: Once you receive package bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Package button below.
tr_TR: Paket rezervasyonlarını aldığınızda, bunlar burada görüntülenecektir. Aşağıdaki Paket Rezervasyonu düğmesine tıklayarak da başlayabilirsiniz.

en: Once you start adding locations, they will appear here. You can also get started by clicking the Add button below.
tr_TR: Konum eklemeye başladığınızda, bunlar burada görünecektir. Aşağıdaki Ekle düğmesine tıklayarak da başlayabilirsiniz.

en: Once you start receiving bookings, invoices will be displayed here.
tr_TR: Rezervasyon almaya başladığınızda, makbuzlar burada görüntülenecektir.

en: Once you start receiving bookings, transactions will be displayed here.
tr_TR: Rezervasyon almaya başladığınızda, işlemler burada görüntülenecektir.

en: Once you start receiving bookings, your customers will be displayed here. You can also get started by clicking the Add or Import button below.
tr_TR: Rezervasyon almaya başladığınızda, müşterileriniz burada görüntülenecektir. Aşağıdaki Ekle veya İçe Aktar düğmesine tıklayarak da başlayabilirsiniz.

en: One booking can have multiple attendees/spots in it.
tr_TR: Bir rezervasyonda birden fazla katılımcı/yer olabilir.

en: One of the phone numbers provided is invalid.
tr_TR: Verilen telefon numaralarından biri geçersiz.

en: One spot is equal to one attendee.
tr_TR: Bir yer bir katılımcıya eşittir.

en: Online
tr_TR: Çevrimiçi

en: Online meetings
tr_TR: Çevrimiçi toplantılar

en: Only templates in the default language will be displayed in the back-end. If a template doesn’t exist in the customer’s language, the default language version will be sent instead.
tr_TR: Arka uçta yalnızca varsayılan dildeki şablonlar görüntülenir. Müşterinin dilinde bir şablon yoksa, bunun yerine varsayılan dildeki sürüm gönderilir.

en: Open
tr_TR: Açık

en: Open Event
tr_TR: Açık Etkinlik

en: Open following
tr_TR: Açılacak

en: Open side menu
tr_TR: Yan menüyü aç

en: Opened
tr_TR: Açıldı

en: Opens at
tr_TR: Şurada açılır

en: Opens on
tr_TR: Açılış

en: Opens on:
tr_TR: Açılış tarihi:

en: Option {number}
tr_TR: Seçenek {number}

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Options:
tr_TR: Seçenekler:

en: Or
tr_TR: Veya

en: Or enter details below
tr_TR: veya detayları aşağıya girin

en: Or pay with card
tr_TR: veya kart ile ödeyin

en: Orange
tr_TR: Turuncu

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Order creation
tr_TR: Sipariş oluşturma

en: Order update
tr_TR: Sipariş güncelleme

en: Organizer
tr_TR: Organizatör

en: Organizers
tr_TR: Organizatörler

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Outline
tr_TR: Özet

en: Outlook Calendar
tr_TR: Outlook Takvimi

en: Outlook Calendar & Microsoft Teams
tr_TR: Outlook Takvim ve Microsoft Teams

en: Outlook Calendar WP hooks
tr_TR: Outlook Takvimi WP kancaları

en: Outlook Calendar setup
tr_TR: Outlook Takvim kurulumu

en: Outlook Mailer is not fully configured. Please complete the account setup in the Outlook Integration settings.
tr_TR: Outlook Mailer tam olarak yapılandırılmamış. Lütfen Outlook Entegrasyon ayarlarından hesap kurulumunu tamamlayın.

en: Outside of working hours
tr_TR: Çalışma saatleri dışında

en: Overridden by employee
tr_TR: Çalışan tarafından üzerine yazıldı

en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

en: Overwrite Records
tr_TR: Kayıtları Üzerine Yaz

en: PAYMENT METHOD
tr_TR: ÖDEME YÖNTEMİ

en: Package
tr_TR: Paket

en: Package:
tr_TR: Paket:

en: Package Asc
tr_TR: Paket Artan

en: Package Canceled
tr_TR: Paket İptal Edildi

en: Package Desc
tr_TR: Paket Azalan

en: Package ID
tr_TR: Paket Kimliği

en: Package Info
tr_TR: Paket Bilgisi

en: Package Selection
tr_TR: Paket Seçimi

en: Package appointment has been updated.
tr_TR: Paket randevusu güncellendi.

en: Package appointments
tr_TR: Paket randevuları

en: Package appointments details
tr_TR: Paket randevuları detayları

en: Package badge
tr_TR: Paket rozeti

en: Package booking details
tr_TR: Paket rezervasyon detayları

en: Package booking has been created.
tr_TR: Paket rezervasyonu oluşturuldu.

en: Package booking has been deleted.
tr_TR: Paket rezervasyonu silindi.

en: Package booking has been updated.
tr_TR: Paket rezervasyonu güncellendi.

en: Package booking is not available for this time slot.
tr_TR: Bu zaman aralığı için paket rezervasyonu yapılamıyor.

en: Package canceled
tr_TR: Paket iptal edildi

en: Package capacity
tr_TR: Paket kapasitesi

en: Package category
tr_TR: Paket kategorisi

en: Package count
tr_TR: Paket sayısı

en: Package deal
tr_TR: Paket anlaşması

en: Package deposit
tr_TR: Paket depozitosu

en: Package description
tr_TR: Paket açıklaması

en: Package details
tr_TR: Paket detayları

en: Package duration
tr_TR: Paket süresi

en: Package filter
tr_TR: Paket filtresi

en: Package has been created.
tr_TR: Paket oluşturuldu.

en: Package has been deleted.
tr_TR: Paket silindi.

en: Package has been hidden.
tr_TR: Paket gizlendi.

en: Package has been updated.
tr_TR: Paket güncellendi.

en: Package includes
tr_TR: Paket içerir

en: Package info
tr_TR: Paket bilgileri

en: Package is now visible.
tr_TR: Paket artık görünür durumda.

en: Package location
tr_TR: Paket konumu

en: Package management
tr_TR: Paket yönetimi

en: Package name
tr_TR: Paket adı

en: Package overview
tr_TR: Paket genel bakış

en: Package price
tr_TR: Paket fiyatı

en: Package price:
tr_TR: Paket fiyatı:

en: Package purchased
tr_TR: Paket satın alındı

en: Package rules and description
tr_TR: Paket kuralları ve açıklaması

en: Package selection
tr_TR: Paket seçimi

en: Package services list
tr_TR: Paket hizmetleri listesi

en: Packages
tr_TR: Paketler

en: Packages appointments
tr_TR: Paket randevuları

en: Packages block
tr_TR: Paketler bloğu

en: Packages have been reordered.
tr_TR: Paketler yeniden sıralandı.

en: Packages overview
tr_TR: Paketlere genel bakış

en: Packages popup
tr_TR: Paketler açılır penceresi

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page card
tr_TR: Sayfa kartı

en: Page content
tr_TR: Sayfa içeriği

en: Page header
tr_TR: Sayfa başlığı

en: Page messages
tr_TR: Sayfa mesajları

en: Page scroll
tr_TR: Sayfa kaydırma

en: Paid
tr_TR: Ödendi

en: Paid deposit
tr_TR: Ödenen depozito

en: Paid remaining amount
tr_TR: Ödenen kalan miktar

en: Panel & access permissions
tr_TR: Panel ve erişim izinleri

en: Panel Button Type
tr_TR: Panel Düğme Tipi

en: Panel access
tr_TR: Panel erişimi

en: Panel recovery
tr_TR: Panel kurtarma

en: Panel subtab name
tr_TR: Panel alt sekme adı

en: Paragraph
tr_TR: Paragraf

en: Partially Paid
tr_TR: Kısmen Ödenmiş

en: Partially Refunded
tr_TR: Kısmen İade Edilmiş

en: Partially paid
tr_TR: Kısmen ödenmiş

en: Parts
tr_TR: Parçalar

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password Updated!
tr_TR: Şifre güncellendi!

en: Password changed successfully
tr_TR: Şifre başarıyla değiştirildi

en: Password has been changed
tr_TR: Şifre değiştirildi

en: Password is set
tr_TR: Şifre belirlendi

en: Password must be longer than 3 characters
tr_TR: Şifre 3 karakterden uzun olmalıdır

en: Password reset link has been sent to your email.
tr_TR: Şifre sıfırlama bağlantısı e-postanıza gönderildi.

en: Passwords do not match
tr_TR: Şifreler uyuşmuyor

en: Passwords don't match.
tr_TR: Şifreler eşleşmiyor.

en: Past events
tr_TR: Geçmiş etkinlikler

en: Paste the secret key you received after creating your API key pair in Google reCAPTCHA.
tr_TR: Google reCAPTCHA'da API anahtar çiftinizi oluşturduktan sonra aldığınız gizli anahtarı yapıştırın.

en: Paste the site key you received after generating your API key pair in Google reCAPTCHA.
tr_TR: Google reCAPTCHA'da API anahtar çiftinizi oluşturduktan sonra aldığınız site anahtarını yapıştırın.

en: Pay
tr_TR: Öde

en: PayPal payment link
tr_TR: PayPal ödeme bağlantısı

en: Pay for all appointments at once
tr_TR: Tüm randevuların ücretini tek seferde ödeyin

en: Pay now
tr_TR: Şimdi öde

en: Pay only for the first appointment
tr_TR: Sadece ilk randevu için ödeme yap

en: Pay with payment link
tr_TR: Ödeme bağlantısı ile ödeme yapın

en: Payee email
tr_TR: Ödeme alan kişinin e-postası

en: Paying later
tr_TR: Sonra ödeme

en: Paying now
tr_TR: Şimdi ödeme

en: Payment
tr_TR: Ödeme

en: Payment History
tr_TR: Ödeme Geçmişi

en: Payment ID
tr_TR: Ödeme ID

en: Payment Method
tr_TR: Ödeme Metodu

en: Payment Method:
tr_TR: Ödeme Metodu:

en: Payment Status
tr_TR: Ödeme Durumu

en: Payment Type:
tr_TR: Ödeme Türü:

en: Payment amount
tr_TR: Ödeme tutarı

en: Payment created
tr_TR: Ödeme oluşturuldu

en: Payment currency
tr_TR: Ödeme para birimi

en: Payment date
tr_TR: Ödeme tarihi

en: Payment details
tr_TR: Ödeme bilgileri

en: Payment due amount
tr_TR: Ödeme vadesi gelen tutar

en: Payment error
tr_TR: Ödeme hatası

en: Payment history
tr_TR: Ödeme geçmişi

en: Payment link for Barion
tr_TR: Barion için ödeme bağlantısı

en: Payment method
tr_TR: Ödeme yöntemi

en: Payment method:
tr_TR: Ödeme yöntemi:

en: Payment methods
tr_TR: Ödeme yöntemleri

en: Payment protected by policy and powered by
tr_TR: Politika ile korunan ve tarafından desteklenen ödeme

en: Payment segment
tr_TR: Ödeme bölümü

en: Payment status
tr_TR: Ödeme durumu

en: Payment summary
tr_TR: Ödeme özeti

en: Payment type
tr_TR: Ödeme tipi

en: Payment type, deposit payment...
tr_TR: Ödeme tipi, depozito ödemesi...

en: Payment was canceled.
tr_TR: Ödeme iptal edildi.

en: Payments
tr_TR: Ödemeler

en: Pending
tr_TR: Onay Bekliyor

en: Pending appointments
tr_TR: Bekleyen randevular

en: Pending payment
tr_TR: Bekleyen ödeme

en: People
tr_TR: İnsanlar

en: People counting logic
tr_TR: Kişi sayma mantığı

en: Per Location
tr_TR: Konum başına

en: Per Service
tr_TR: Hizmet Başına

en: Per customer
tr_TR: Müşteri başına

en: Percentage
tr_TR: Yüzde

en: Percentage amount
tr_TR: Yüzde miktarı

en: Percentage deposit will be calculated on the total booking price<br>and fixed amount can be multiplied by the number of people or stay fixed on the total booking price.
tr_TR: Depozito yüzdesi toplam rezervasyon fiyatı üzerinden hesaplanacak<br>ve sabit tutar kişi sayısıyla çarpılarak toplam rezervasyon fiyatı üzerinden sabit tutulabilir.

en: Percentage of Load
tr_TR: Doluluk Yüzdesi

en: Period
tr_TR: Periyot

en: Period available for booking in advance
tr_TR: Önceden rezervasyon yapılabilecek dönem

en: Periods
tr_TR: Dönemler

en: Permanent access token
tr_TR: Kalıcı erişim token'ı

en: Person
tr_TR: Kişi

en: Personal Information
tr_TR: Kişisel Bilgiler

en: Personal information
tr_TR: Kişisel bilgiler

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Phone:
tr_TR: Telefon:

en: Phone Number
tr_TR: Telefon Numarası

en: Phone already exists with different name. Please check your name.
tr_TR: Telefon zaten farklı bir hesapta mevcut. Lütfen adınızı kontrol edin.

en: Phone number
tr_TR: Telefon numarası

en: Phone number ID
tr_TR: Telefon numarası ID

en: Phone number copied to clipboard.
tr_TR: Telefon numarası panoya kopyalandı.

en: Phone number must include a country code.
tr_TR: Telefon numarası ülke kodunu içermelidir.

en: Pick a date or range
tr_TR: Bir tarih veya aralık seçin

en: Pick a year
tr_TR: Bir yıl seçin

en: Pick date & time
tr_TR: Tarih & saat seçin

en: Pick date & time:
tr_TR: Tarih ve saati seçin:

en: Pin icon
tr_TR: Pin simgesi

en: Pixel ID
tr_TR: Piksel Kimliği

en: Placeholder
tr_TR: Yer tutucu

en: Placeholder Color
tr_TR: Yer Tutucu Rengi

en: Placeholder copied to clipboard.
tr_TR: Yer tutucu panoya kopyalandı.

en: Placeholder text
tr_TR: Yer tutucu metin

en: Placeholders
tr_TR: Yer Tutucular

en: Places API (New) is required but not enabled. Please enable it in Google Cloud Console.
tr_TR: Places API'ı (Yeni) gereklidir ancak etkinleştirilmemiştir. Lütfen Google Cloud Console'da etkinleştirin.

en: Plain
tr_TR: Düz

en: Plans
tr_TR: Planlar

en: Please Wait
tr_TR: Lütfen bekleyiniz

en: Please add period
tr_TR: Lütfen nokta ekleyin

en: Please cancel the event first before deleting it.
tr_TR: Lütfen önce etkinliği iptal edin, sonra silin.

en: Please check your .csv file and try again.
tr_TR: Lütfen .csv dosyanızı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Please choose appointment date
tr_TR: Lütfen randevu tarihini seçin

en: Please choose appointment time
tr_TR: Lütfen randevu saatini seçin

en: Please confirm you are not a robot
tr_TR: Lütfen robot olmadığınızı onaylayın

en: Please ensure that services and employees are created and that services are assigned to employees.
tr_TR: Hizmetlerin ve çalışanların oluşturulduğundan ve hizmetlerin çalışanlara atandığından emin olun.

en: Please enter Mailgun API key
tr_TR: Lütfen Mailgun API anahtarını girin

en: Please enter Mailgun Domain
tr_TR: Lütfen Mailgun Alanını girin

en: Please enter SMTP host
tr_TR: Lütfen SMTP sunucusunu girin

en: Please enter SMTP password
tr_TR: Lütfen SMTP şifresini girin

en: Please enter SMTP port
tr_TR: Lütfen SMTP portunu girin

en: Please enter SMTP username
tr_TR: Lütfen SMTP kullanıcı adını girin

en: Please enter a code.
tr_TR: Lütfen bir kod girin.

en: Please enter a content.
tr_TR: Lütfen bir içerik girin.

en: Please enter a first name.
tr_TR: Lütfen bir ad girin.

en: Please enter a last name
tr_TR: Lütfen soyadınızı girin

en: Please enter a live publishable key.
tr_TR: Lütfen yayınlanabilir bir anahtar girin.

en: Please enter a live secret key.
tr_TR: Lütfen canlı bir gizli anahtar girin.

en: Please enter a name.
tr_TR: Lütfen bir ad girin.

en: Please enter a new password.
tr_TR: Lütfen yeni bir şifre girin.

en: Please enter a new password again.
tr_TR: Lütfen yeni şifrenizi tekrar girin.

en: Please enter a notification name.
tr_TR: Lütfen bir bildirim adı girin.

en: Please enter a password.
tr_TR: Lütfen bir şifre girin.

en: Please enter a recipient email.
tr_TR: Lütfen alıcının e-posta adresini girin.

en: Please enter a recipient phone.
tr_TR: Lütfen alıcının telefon numarasını girin.

en: Please enter a sender email.
tr_TR: Lütfen gönderen e-postasını girin.

en: Please enter a sender name.
tr_TR: Lütfen gönderici adını girin.

en: Please enter a subject.
tr_TR: Lütfen bir konu girin.

en: Please enter a tax amount.
tr_TR: Lütfen vergi tutarını girin.

en: Please enter a test publishable key.
tr_TR: Lütfen yayınlanabilir bir test anahtarı girin.

en: Please enter a test secret key.
tr_TR: Lütfen bir test gizli anahtarı girin.

en: Please enter a ticket code.
tr_TR: Lütfen bilet kodunu girin.

en: Please enter a ticket name.
tr_TR: Lütfen bilet adı girin.

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://).
tr_TR: Lütfen protokol içeren geçerli bir bağlantı girin (http:// veya https://).

en: Please enter a valid email address
tr_TR: Geçerli bir E-posta adresi giriniz

en: Please enter a valid email address.
tr_TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Please enter a valid phone number.
tr_TR: Lütfen geçerli bir telefon numarası girin.

en: Please enter an email.
tr_TR: Lütfen bir e-posta adresi girin.

en: Please enter an event.
tr_TR: Lütfen bir etkinlik girin.

en: Please enter appointment date...
tr_TR: Lütfen randevu tarihini girin...

en: Please enter coupon
tr_TR: Lütfen kupon girin

en: Please enter current password
tr_TR: Lütfen mevcut şifreyi girin

en: Please enter date
tr_TR: Lütfen tarihi girin

en: Please enter date of birth
tr_TR: Lütfen doğum tarihinizi girin

en: Please enter email
tr_TR: Lütfen e-posta giriniz

en: Please enter email or username
tr_TR: Lütfen e-posta veya kullanıcı adını girin

en: Please enter end time
tr_TR: Lütfen bitiş saatini girin

en: Please enter first name
tr_TR: Lütfen ad girin

en: Please enter last name
tr_TR: Lütfen soyadı girin

en: Please enter live API Key
tr_TR: Lütfen canlı API Anahtarını girin

en: Please enter live POSKey
tr_TR: Lütfen canlı POSKey'e girin

en: Please enter live client ID
tr_TR: Lütfen canlı istemci kimliğini girin

en: Please enter live key ID
tr_TR: Lütfen canlı anahtar kimliğini girin

en: Please enter live key secret
tr_TR: Lütfen canlı anahtar sırrını girin

en: Please enter live secret
tr_TR: Lütfen canlı gizli anahtarı girin

en: Please enter name
tr_TR: Lütfen isim girin

en: Please enter new password
tr_TR: Lütfen yeni bir şifre girin

en: Please enter new password again
tr_TR: Lütfen tekrar yeni şifre girin

en: Please enter password
tr_TR: Lütfen şifre giriniz

en: Please enter payee email
tr_TR: Lütfen ödeme alacak kişinin e‑posta adresini girin

en: Please enter phone
tr_TR: Lütfen telefon girin

en: Please enter phone number
tr_TR: Lütfen telefon numarasını girin

en: Please enter sandbox POSKey
tr_TR: Lütfen POSKey sandbox'ına girin

en: Please enter start time
tr_TR: Lütfen başlangıç ​​saatini girin

en: Please enter tax rate name.
tr_TR: Lütfen vergi oranı adını girin.

en: Please enter test API Key
tr_TR: Lütfen test API Anahtarını girin

en: Please enter test client ID
tr_TR: Lütfen test istemci kimliğini girin

en: Please enter test key ID
tr_TR: Lütfen test anahtar kimliğini girin

en: Please enter test key secret
tr_TR: Lütfen test anahtar sırrını girin

en: Please enter test secret
tr_TR: Lütfen test gizli kodunu girin.

en: Please enter waiting list capacity
tr_TR: Lütfen bekleme listesi kapasitesini girin

en: Please fill in your address.
tr_TR: Lütfen adresinizi giriniz.

en: Please log in to Square
tr_TR: Lütfen Square'e giriş yapın

en: Please map corresponding data to columns:
tr_TR: Lütfen ilgili verileri sütunlara eşleştirin:

en: Please note: For this option to work you need to add new payment link placeholders to the message templates
tr_TR: Lütfen unutmayın: Bu seçeneğin çalışması için mesaj şablonlarına yeni ödeme bağlantısı yer tutucuları eklemeniz gerekir.

en: Please refine your search criteria
tr_TR: Lütfen arama kriterlerinizi hassaslaştırın

en: Please select
tr_TR: Lütfen seçin

en: Please select a category.
tr_TR: Lütfen bir kategori seçin.

en: Please select a closing date.
tr_TR: Lütfen bir kapanış tarihi seçin.

en: Please select a closing time.
tr_TR: Lütfen kapanış saatini seçin.

en: Please select a color.
tr_TR: Lütfen bir renk seçin.

en: Please select a customer.
tr_TR: Lütfen bir müşteri seçin.

en: Please select a date.
tr_TR: Lütfen bir tarih seçin.

en: Please select a date range.
tr_TR: Lütfen bir tarih aralığı seçin.

en: Please select a date range that is within the period range.
tr_TR: Lütfen dönem aralığı içindeki bir tarih aralığı seçin.

en: Please select a duration.
tr_TR: Lütfen bir süre seçin.

en: Please select a location
tr_TR: Lütfen bir konum seçin

en: Please select a location.
tr_TR: Lütfen bir konum seçin.

en: Please select a package.
tr_TR: Lütfen bir paket seçin.

en: Please select a service.
tr_TR: Lütfen bir hizmet seçin.

en: Please select a start time.
tr_TR: Lütfen bir başlangıç zamanı seçin.

en: Please select a time.
tr_TR: Lütfen bir saat seçin.

en: Please select a type.
tr_TR: Lütfen bir tür seçin.

en: Please select an action.
tr_TR: Lütfen bir eylem seçin.

en: Please select an attendee.
tr_TR: Lütfen bir katılımcı seçin.

en: Please select an email template.
tr_TR: Lütfen bir e-posta şablonu seçin.

en: Please select an employee.
tr_TR: Lütfen bir çalışan seçin.

en: Please select an end date.
tr_TR: Lütfen bir bitiş tarihi seçin.

en: Please select an end time.
tr_TR: Lütfen bir bitiş zamanı seçin.

en: Please select an event.
tr_TR: Lütfen bir etkinlik seçin.

en: Please select an opening date.
tr_TR: Lütfen bir açılış tarihi seçin.

en: Please select an opening time.
tr_TR: Lütfen bir açılış saati seçin.

en: Please select an option.
tr_TR: Lütfen bir seçenek seçin.

en: Please select at least one customer
tr_TR: Lütfen en az bir müşteri seçin

en: Please select at least one employee.
tr_TR: Lütfen en az bir çalışan seçin.

en: Please select at least one service.
tr_TR: Lütfen en az bir hizmet seçin.

en: Please select customer
tr_TR: Lütfen müşteri seçin

en: Please select date
tr_TR: Lütfen tarih seçin

en: Please select employee
tr_TR: Lütfen çalışan seçin

en: Please select location
tr_TR: Lütfen konum seçin

en: Please select package:
tr_TR: Lütfen paket seçin:

en: Please select repeat interval
tr_TR: Lütfen tekrar aralığını seçin

en: Please select repeat period
tr_TR: Lütfen en az bir çalışan seçin

en: Please select service
tr_TR: Lütfen hizmet seçin

en: Please select the extra:
tr_TR: Lütfen tip seçin.

en: Please select time
tr_TR: Lütfen zamanı seçin

en: Please upload the file
tr_TR: Lütfen dosyayı yükleyin

en: Please use a different email or phone number to complete the booking.
tr_TR: Lütfen randevunuzu tamamlamak için farklı bir e-posta adresi veya telefon numarası kullanın.

en: Please use the built-in Elementor shortcode widget instead of Amelia widget when adding Amelia to a popup
tr_TR: Amelia'yı bir açılır pencereye eklerken lütfen Amelia aracı yerine yerleşik Elementor kısa kod aracını kullanın

en: Plugin Activation Error
tr_TR: Eklenti Aktivasyon Hatası

en: Plugin has been activated
tr_TR: Eklenti etkinleştirildi

en: Plugin has been deactivated
tr_TR: Eklenti devre dışı bırakıldı

en: Popup Blocker is enabled! To add your appointment to your calendar, please allow popups and add this site to your exception list.
tr_TR: Açılır Pencere Engelleyici etkin! Randevunuzu takviminize eklemek için lütfen açılır pencerelere izin verin ve bu siteyi istisna listenize ekleyin.

en: Popup Heading
tr_TR: Açılır Pencere Başlığı

en: Popup buttons
tr_TR: Açılır pencere düğmeleri

en: Popup title
tr_TR: Açılır pencere başlığı

en: Preload entities when page loads
tr_TR: Sayfa yüklendiğinde varlıkları önceden yükle

en: Prepared
tr_TR: Hazırlanmış

en: Preselect Booking Parameters
tr_TR: Rezervasyon Parametrelerini Önceden Seç

en: Preselect Current Date
tr_TR: Geçerli Tarihi Önceden Seç

en: Preselect the “Subscribe” checkbox
tr_TR: "Abone ol" onay kutusunu önceden seçin

en: Preset Colors
tr_TR: Önceden Ayarlanmış Renkler

en: Prevent bookings during times marked as busy in the employee's Google Calendar.
tr_TR: Çalışanın Google Takviminde meşgul olarak işaretlenen zamanlarda rezervasyon yapılmasını engelleyin.

en: Prevent scheduling conflicts with real-time calendar syncing for every employee.
tr_TR: Her çalışan için gerçek zamanlı takvim senkronizasyonu ile planlama çakışmalarını önleyin.

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview Invoice
tr_TR: Makbuzu Önizle

en: Preview invoice
tr_TR: Makbuz önizlemesi

en: Previous range
tr_TR: Önceki aralık

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Price:
tr_TR: Fiyat:

en: Price Asc
tr_TR: Fiyat Artan

en: Price Ascending
tr_TR: Fiyat Artan

en: Price Desc
tr_TR: Fiyat Azalan

en: Price Descending
tr_TR: Fiyat Azalan

en: Price indicators
tr_TR: Fiyat göstergeleri

en: Price number of decimals
tr_TR: Fiyatın ondalık basamak sayısı

en: Price per Spot
tr_TR: Yer Başına Fiyat

en: Price separator
tr_TR: Para birimi ayırıcı

en: Price symbol position
tr_TR: Para birimi sembolü pozisyonu

en: Price type
tr_TR: Fiyat türü

en: Pricing
tr_TR: Fiyatlandırma

en: Pricing & duration
tr_TR: Fiyatlandırma ve süre

en: Pricing by Date range
tr_TR: Tarih Aralığına Göre Fiyatlandırma

en: Pricing by date & time
tr_TR: Tarih ve saate göre fiyatlandırma

en: Pricing by date range
tr_TR: Tarih aralığına göre fiyatlandırma

en: Pricing by duration
tr_TR: Süreye göre fiyatlandırma

en: Pricing by number of people
tr_TR: Kişi sayısına göre fiyatlandırma

en: Pricing by the number of people
tr_TR: Kişi sayısına göre fiyatlandırma

en: Primary
tr_TR: Birincil

en: Primary Button Type
tr_TR: Birincil Düğme Tipi

en: Primary Gradient
tr_TR: Birincil Gradyan

en: Primary and state colors
tr_TR: Birincil ve durum renkleri

en: Primary button style
tr_TR: Birincil düğme stili

en: Primary color
tr_TR: Ana renk

en: Primary text
tr_TR: Birincil metin

en: Process payments easily with Square.
tr_TR: Square ile ödemeleri kolayca işleyin.

en: Processing
tr_TR: İşleniyor

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Profile data updated successfully
tr_TR: Profil verileri başarıyla güncellendi

en: Profile deleted
tr_TR: Profil silindi

en: Profile has been updated
tr_TR: Profil güncellendi

en: Property name
tr_TR: Özellik adı

en: Property value
tr_TR: Özellik değeri

en: Protect your booking system from bots by integrating reCAPTCHA keys.
tr_TR: reCAPTCHA anahtarlarını entegre ederek rezervasyon sisteminizi botlardan koruyun.

en: Provide a simplified, guided booking experience on your website. Customize the design and labels to improve usability and align with your business needs.
tr_TR: Web sitenizde basitleştirilmiş, rehberli bir rezervasyon deneyimi sunun. Kullanılabilirliği artırmak ve iş ihtiyaçlarınıza uyum sağlamak için tasarımı ve etiketleri özelleştirin.

en: Publish
tr_TR: Yayınla

en: Publish Form
tr_TR: Formu Yayınla

en: Purchase code
tr_TR: Satın Alma Kodu

en: Purchase is canceled
tr_TR: Satın Alma İptal Edildi

en: Purchased
tr_TR: Satın Alındı

en: Purple
tr_TR: Mor

en: Qty
tr_TR: Miktar

en: Qty:
tr_TR: Adet:

en: Quantity
tr_TR: Adet

en: Quantity Asc
tr_TR: Miktar Artan

en: Quantity Desc
tr_TR: Miktar Azalan

en: Quantity is shared
tr_TR: Miktar paylaşılır

en: Quantity per location
tr_TR: Konum başına miktar

en: Quantity per service
tr_TR: Hizmet başına miktar

en: Queued
tr_TR: Sıraya Alındı

en: Quickly download all appointment details from the Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
tr_TR: Rezervasyonlar sayfasından tüm randevu ayrıntılarını hızlı bir şekilde indirin, raporlama, analiz ve kayıt tutma işlemlerini basit ve verimli hale getirin.

en: Quickly download all event booking details from the Event Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
tr_TR: Etkinlik Rezervasyonları sayfasından tüm etkinlik rezervasyon ayrıntılarını hızla indirerek raporlama, analiz ve kayıt tutma işlemlerini basit ve verimli hale getirin.

en: Radio button
tr_TR: Radyo düğmesi

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Rate
tr_TR: Oran

en: Razorpay payment link
tr_TR: Razorpay ödeme bağlantısı

en: Re-type New Password
tr_TR: Yeni Şifreyi Tekrar Yazın

en: Re-type new password
tr_TR: Yeni şifreyi tekrar yazın

en: Read more
tr_TR: Devamını oku

en: Recharge
tr_TR: Yeniden Yükleme

en: Recharge balance
tr_TR: Bakiyeyi yeniden yükle

en: Recipient email
tr_TR: Alıcı e-postası

en: Recipient phone
tr_TR: Alıcının telefonu

en: Recurrence
tr_TR: Tekrar

en: Recurrences
tr_TR: Tekrarlar

en: Recurring
tr_TR: Tekrarlanan

en: Recurring Appointment
tr_TR: Tekrarlayan Randevu

en: Recurring Appointments
tr_TR: Tekrarlayan Randevular

en: Recurring Appointments:
tr_TR: Tekrarlayan Randevular:

en: Recurring Summary
tr_TR: Tekrarlayan Özet

en: Recurring appointment
tr_TR: Tekrarlayan randevu

en: Recurring appointment payment
tr_TR: Tekrarlayan randevu ödemesi

en: Recurring appointments
tr_TR: Tekrarlayan randevular

en: Recurring appointments:
tr_TR: Tekrarlayan randevular:

en: Recurring appointments details
tr_TR: Tekrarlayan randevuların detayları

en: Recurring appointments setup
tr_TR: Tekrarlayan randevuların kurulumu

en: Recurring events
tr_TR: Tekrarlanan etkinlikler

en: Recurring notification
tr_TR: Tekrarlanan bildirimler

en: Recurring popup
tr_TR: Tekrarlayan açılır pencere

en: Recurring summary
tr_TR: Tekrarlanan özet

en: Red
tr_TR: Kırmızı

en: Redirect
tr_TR: Yönlendirme

en: Redirect URI
tr_TR: Yönlendirme URI'si

en: Redirect URL After Booking
tr_TR: Rezervasyondan Sonra Yönlendirilecek Bağlantı

en: Redirect URL (denied)
tr_TR: Yönlendirme bağlantısı (reddedildi)

en: Redirect URL after Payment
tr_TR: Randevudan Sonra Bağlantıya Yönlendir

en: Redirect URL after booking
tr_TR: Rezervasyondan sonra yönlendirilecek bağlantı

en: Redirect URL after payment
tr_TR: Ödeme sonrası yönlendirme bağlantısı

en: Redirect URL for successfully approved booking
tr_TR: Başarıyla onaylanan rezervasyon için yönlendirme bağlantısı

en: Redirect URL for successfully rejected booking
tr_TR: Başarıyla reddedilen rezervasyon için yönlendirme bağlantısı

en: Redirect URL for unsuccessfully approved booking
tr_TR: Onaylanamayan rezervasyonlar için yönlendirme bağlantısı

en: Redirect URL for unsuccessfully rejected booking
tr_TR: Başarısız bir şekilde reddedilen rezervasyon için yönlendirme bağlantısı

en: Redirect URLs
tr_TR: Yönlendirme Bağlantıları

en: Redirect page
tr_TR: Yönlendirme sayfası

en: Reduce no-shows with timely reminders sent automatically
tr_TR: Otomatik olarak gönderilen zamanında hatırlatmalarla randevuya gelmeme oranını azaltın

en: Reflect On
tr_TR: Yansıt

en: Refund
tr_TR: İade

en: Refund Transaction
tr_TR: Para İadesi İşlemi

en: Refunded
tr_TR: İade Edildi

en: Registration, Telephone Number, Email
tr_TR: Kayıt, Telefon Numarası, E-posta

en: Reject appointment link
tr_TR: Randevuyu reddet bağlantısı

en: Rejected
tr_TR: Reddedildi

en: Remaining Amount:
tr_TR: Kalan Miktar:

en: Remaining of total amount will be paid on site.
tr_TR: Toplam tutarın kalanı yerinde ödenecek.

en: Remind me when my SMS balance is low
tr_TR: SMS bakiyem düşük olduğunda beni hatırlat

en: Remove Apple Calendar event slots
tr_TR: Apple Takvim etkinlik aralıklarını kaldır

en: Remove Attendee
tr_TR: Katılımcıyı Kaldır

en: Remove Google Calendar busy slots
tr_TR: Google Takvim'deki meşgul zaman aralıklarını kaldır

en: Remove Outlook Calendar busy slots
tr_TR: Outlook Takvimindeki meşgul zaman aralıklarını kaldır

en: Reorder Packages
tr_TR: Paketleri Yeniden Sırala

en: Reorder Services
tr_TR: Hizmetleri Yeniden Sıralama

en: Reorder on website
tr_TR: Web sitede yeniden sıralama

en: Reordering packages affects how they are displayed on the website.
tr_TR: Paketlerin yeniden sıralanması, web sitesinde nasıl görüntüleneceklerini etkiler.

en: Reordering services affects how they are displayed on the website.
tr_TR: Hizmetlerin yeniden sıralanması, web sitesinde nasıl görüntülendiklerini etkiler.

en: Repeat
tr_TR: Tekrarla

en: Repeat:
tr_TR: Tekrarla:

en: Repeat Appointment
tr_TR: Randevuyu Tekrarla

en: Repeat Event
tr_TR: Etkinliği Tekrarla

en: Repeat Every Year
tr_TR: Her Yıl Tekrarla

en: Repeat Yearly
tr_TR: Yıllık Tekrarla

en: Repeat appointment
tr_TR: Randevuyu tekrarla

en: Repeat event
tr_TR: Etkinliği tekrarla

en: Repeat every
tr_TR: Şu aralıkla tekrarla

en: Repeat every year
tr_TR: Her yıl tekrarlayın

en: Repeat new password
tr_TR: Yeni şifreyi tekrar girin

en: Repeat on
tr_TR: Tekrarla

en: Repeat this appointment
tr_TR: Bu randevuyu tekrarla

en: Repeat yearly
tr_TR: Yıllık tekrarla

en: Replace
tr_TR: Değiştir

en: Reply-to email
tr_TR: Yanıtla e-postası

en: Require password for login
tr_TR: Giriş için şifre gerektir

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Required fields: <b>First Name</b> and <b>Last Name</b>.
tr_TR: Gerekli alanlar: <b>Ad</b> ve <b>Soyadı</b>.

en: Reschedule
tr_TR: Yeniden planla

en: Reschedule appointment
tr_TR: Randevuyu yeniden planla

en: Rescheduled
tr_TR: Yeniden Planlandı

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset Form
tr_TR: Formu Sıfırla

en: Reset Password
tr_TR: Şifreyi Sıfırla

en: Reset form settings
tr_TR: Form ayarlarını sıfırla

en: Reset password
tr_TR: Şifreyi sıfırla

en: Resource
tr_TR: Kaynak

en: Resource Details
tr_TR: Kaynak Detayları

en: Resource booking setup
tr_TR: Kaynak rezervasyon kurulumu

en: Resource has been added.
tr_TR: Kaynak eklendi.

en: Resource has been deleted.
tr_TR: Kaynak silindi.

en: Resource has been hidden.
tr_TR: Kaynak gizlendi.

en: Resource has been updated.
tr_TR: Kaynak güncellendi.

en: Resource is now visible.
tr_TR: Kaynak artık görünür durumda.

en: Resources
tr_TR: Kaynaklar

en: Return to Home
tr_TR: Ana Sayfaya Dön

en: Returning
tr_TR: Dönen

en: Revenue
tr_TR: Gelir

en: Ribbon
tr_TR: Kurdele

en: Role
tr_TR: Rol

en: Roles & permissions
tr_TR: Roller ve izinler

en: Roles settings
tr_TR: Rol ayarları

en: Round-robin
tr_TR: Döngüsel

en: Rules
tr_TR: Kurallar

en: SMS History
tr_TR: SMS Geçmişi

en: SMS Settings
tr_TR: SMS Ayarları

en: SMS balance
tr_TR: SMS bakiyesi

en: SMS history
tr_TR: SMS geçmişi

en: SMTP Host
tr_TR: SMTP Sunucusu

en: SMTP Password
tr_TR: SMTP Şifresi

en: SMTP Port
tr_TR: SMTP Portu

en: SMTP Secure
tr_TR: SMTP Güvenliği

en: SMTP Username
tr_TR: SMTP Kullanıcı Adı

en: SMTP credentials validation failed. Please check your settings.
tr_TR: SMTP kimlik bilgileri doğrulaması başarısız oldu. Lütfen ayarlarınızı kontrol edin.

en: Same day
tr_TR: Aynı gün

en: Sandbox mode
tr_TR: Sandbox modu

en: Sandbox secret key (POSKey)
tr_TR: Sandbox gizli anahtarı (POSKey)

en: Sat
tr_TR: Cmt

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Save Special Day
tr_TR: Özel Günü Kaydet

en: Save changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Save time and reduce manual work with instant, auto-generated invoices
tr_TR: Anında, otomatik olarak oluşturulan makbuzlarla zamandan tasarruf edin ve manuel iş yükünü azaltın

en: Save time by automating repeating events instead of creating them manually
tr_TR: Tekrarlanan etkinlikleri elle olarak oluşturmak yerine otomatikleştirerek zaman kazanın

en: Save time with fast, one-click appointment exports
tr_TR: Tek tıklamayla hızlı randevu dışa aktarma özelliği ile zamandan tasarruf edin

en: Save time with fast, one-click event booking exports
tr_TR: Tek tıklamayla hızlı etkinlik rezervasyonu dışa aktarımlarıyla zamandan tasarruf edin

en: Save time with quick, hassle-free customer data exports
tr_TR: Hızlı ve sorunsuz müşteri verisi aktarımlarıyla zamandan tasarruf edin

en: Scan
tr_TR: Tara

en: Scan E-Ticket
tr_TR: E-Bilet Tara

en: Scan e-ticket
tr_TR: E-bileti tarayın

en: Schedule
tr_TR: Zamanla

en: Schedule:
tr_TR: Zamanla:

en: Schedule setup required
tr_TR: Zamanlama kurulumu gerekli

en: Scheduled
tr_TR: Planlanmış

en: Scheduled Before Appointment
tr_TR: Randevudan Önce Planlanmış

en: Scheduled Before Event
tr_TR: Etkinlik Öncesi Planlanmış

en: Scheduled notification
tr_TR: Planlanmış bildirim

en: Scope
tr_TR: Kapsam

en: Scopes
tr_TR: Kapsamlar

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search...
tr_TR: Ara...

en: Search Coupons
tr_TR: Kuponları Ara

en: Search Filters
tr_TR: Arama Filtreleri

en: Search Input Field
tr_TR: Arama Girdi Alanı

en: Search Resources
tr_TR: Kaynaklarda Ara

en: Search Results
tr_TR: Arama Sonuçları

en: Search Taxes
tr_TR: Vergilerde Ara

en: Search attendees
tr_TR: Katılımcılarda ara

en: Search booked appointments
tr_TR: Randevularda ara

en: Search bookings
tr_TR: Rezervasyonlarda ara

en: Search customers
tr_TR: Müşterilerde ara

en: Search employees
tr_TR: Çalışanlarda ara

en: Search events
tr_TR: Etkinliklerde ara

en: Search extras
tr_TR: Ekstra arama

en: Search features
tr_TR: Özelliklerde ara

en: Search for Events
tr_TR: Etkinlik Ara

en: Search for events
tr_TR: Etkinlik ara

en: Search integrations
tr_TR: Entegrasyonlarda ara

en: Search invoices
tr_TR: Makbuzlarda ara

en: Search locations
tr_TR: Konum ara

en: Search notifications
tr_TR: Bildirimlerde ara

en: Search packages
tr_TR: Paketlerde ara

en: Search services
tr_TR: Hizmetlerde ara

en: Second
tr_TR: İkinci

en: Second {day}
tr_TR: İkinci {day}

en: Secondary
tr_TR: İkincil

en: Secondary Button Type
tr_TR: İkincil Düğme Tipi

en: Secondary button style
tr_TR: İkincil düğme stili

en: Secondary color
tr_TR: İkincil renk

en: Secondary text
tr_TR: İkincil metin

en: Secret key (POSKey)
tr_TR: Gizli anahtar (POSKey)

en: Section
tr_TR: Bölüm

en: Securely process payments using Stripe.
tr_TR: Stripe kullanarak ödemeleri güvenli bir şekilde işleyin.

en: Segments
tr_TR: Segmentler

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Address
tr_TR: Adres Seçin

en: Select Amelia Step-By-Step Booking Button block (or its inner button) to edit shortcode options.
tr_TR: Kısa kod seçeneklerini düzenlemek için Amelia Adım Adım Rezervasyon Düğmesi bloğunu (veya içindeki düğmeyi) seçin.

en: Select Apple Calendar
tr_TR: Apple Takvim seç

en: Select Box
tr_TR: Seçim Kutusu

en: Select Calendar
tr_TR: Takvim Seçin

en: Select Catalog View
tr_TR: Katalog Görünümü Seç

en: Select Coupon
tr_TR: Kupon Seç

en: Select Customer
tr_TR: Müşteri Seç

en: Select Customer(s)
tr_TR: Müşteri(ler) Seçin

en: Select Date
tr_TR: Tarih Seçin

en: Select Employee
tr_TR: Çalışan Seçin

en: Select Event
tr_TR: Etkinlik Seç

en: Select Events
tr_TR: Etkinlikleri Seç

en: Select Events List Booking Button block (or its inner button) to edit shortcode options.
tr_TR: Kısa kod seçeneklerini düzenlemek için Etkinlik Listesi Rezervasyon Düğmesi bloğunu (veya içindeki düğmeyi) seçin.

en: Select Location
tr_TR: Konum Seçin

en: Select Package
tr_TR: Paket Seç

en: Select Repeat Interval
tr_TR: Tekrar Aralığını Seç

en: Select Repeat Period
tr_TR: Tekrar Periyodunu Seç

en: Select Service
tr_TR: Hizmet Seçin

en: Select Service Category
tr_TR: Hizmet Kategorisini Seçin

en: Select Tag
tr_TR: Etiket Seç

en: Select Tags
tr_TR: Etiketleri Seç

en: Select Tickets
tr_TR: Bilet Seçin

en: Select Time
tr_TR: Zaman Seçin

en: Select View
tr_TR: Görünüm Seç

en: Select WooCommerce product
tr_TR: WooCommerce ürününü seçin

en: Select Zoom User
tr_TR: Zoom Kullanıcısı Seç

en: Select a placeholder to insert it where your cursor is placed.
tr_TR: İmlecinizin bulunduğu yere eklemek için bir yer tutucu seçin.

en: Select at least one option.
tr_TR: En az bir seçenek seçin.

en: Select box
tr_TR: Seçim kutusu

en: Select calendar
tr_TR: Takvim seçin

en: Select category
tr_TR: Kategori seç

en: Select customer, employee and service
tr_TR: Müşteri, çalışan ve hizmet seçin

en: Select date
tr_TR: Tarihi seçin

en: Select date and time
tr_TR: Tarih ve zaman seçin

en: Select delimiter
tr_TR: Ayırıcı seçin

en: Select employee
tr_TR: Çalışanı seç

en: Select event
tr_TR: Etkinliği seç

en: Select location
tr_TR: Konumu seç

en: Select only specific services for this period.<br/>If no services are selected, then all assigned services for this employee<br/>will be available for booking in this period.
tr_TR: Bu dönem için yalnızca belirli hizmetleri seçin. Hiçbir hizmet seçilmezse, bu çalışan için atanan tüm hizmetler bu dönemde rezervasyon için kullanılabilir olacaktır.

en: Select or Create New
tr_TR: Seç veya Yeni Oluştur

en: Select or Create Tag
tr_TR: Etiket Seç veya Oluştur

en: Select package
tr_TR: Paketi seç

en: Select placeholder
tr_TR: Yer tutucu seçin

en: Select service
tr_TR: Hizmet seç

en: Select specific location for each period.
tr_TR: Her dönem için belirli bir konum seçin.

en: Select specific location for this period.
tr_TR: Bu dönem için belirli bir konum seçin.

en: Select specific services for each period.
tr_TR: Her dönem için özel hizmetler seçin.

en: Select the Appointment Time
tr_TR: Randevu Süresini Seçin

en: Select the Extras you'd like
tr_TR: İstediğiniz Ekstraları Seçin

en: Select the WooCommerce product that will be used for this package.
tr_TR: Bu paket için kullanılacak WooCommerce ürününü seçin.

en: Select the action that will trigger the event for tracking.
tr_TR: İzleme için olayı tetikleyecek eylemi seçin.

en: Select the employee who will be added as the organizer of the Google/Outlook/Apple Calendar event. Employees selected under Staff will be added as guests.
tr_TR: Google/Outlook/Apple Takvim etkinliğinin organizatörü olarak eklenecek çalışanı seçin. Personel altında seçilen çalışanlar konuk olarak eklenecektir.

en: Select the events this coupon can be used for.
tr_TR: Bu kuponun kullanılabileceği etkinlikleri seçin.

en: Select the number of tickets that you want to book for each ticket type
tr_TR: Her bilet tipi için rezervasyon yapmak istediğiniz bilet sayısını seçin

en: Select the packages this coupon can be used for.
tr_TR: Bu kuponun kullanılabileceği paketleri seçin.

en: Select the services this coupon can be used for.
tr_TR: Bu kuponun kullanılabileceği hizmetleri seçin.

en: Select this Employee
tr_TR: Bu Çalışanı Seç

en: Select this employee
tr_TR: Bu çalışanı seç

en: Select tickets
tr_TR: Biletleri seçin

en: Select your Square Location
tr_TR: Square konumunuzu seçin

en: Selected
tr_TR: Seçildi

en: Selected Customers
tr_TR: Seçilmiş Müşteriler

en: Selected date background
tr_TR: Seçilen tarih arka planı

en: Selected date text
tr_TR: Seçilen tarih metni

en: Selected extras
tr_TR: Seçilen Ekstralar

en: Selected extras details
tr_TR: Seçilen Ekstraların Detayları

en: Selected services
tr_TR: Seçilen Hizmetler

en: Semicolon (;)
tr_TR: Noktalı Virgül (;)

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send Access Link
tr_TR: Erişim Bağlantısı Gönder

en: Send ICS file for approved bookings
tr_TR: Onaylanan rezervasyonlar için ICS dosyası gönder

en: Send ICS file for pending bookings
tr_TR: Bekleyen rezervasyonlar için ICS dosyası gönder

en: Send Reset Link
tr_TR: Sıfırlama Bağlantısını Gönder

en: Send access link
tr_TR: Erişim bağlantısını gönder

en: Send after appointment
tr_TR: Randevu sonrası gönder

en: Send after event
tr_TR: Etkinlikten sonra gönder

en: Send all SMS messages to additional numbers
tr_TR: Tüm SMS mesajlarını ek numaralara gönder

en: Send all notifications to additional addresses
tr_TR: Tüm bildirimleri ek adreslere gönder

en: Send appointment notifications directly via WhatsApp.
tr_TR: Randevu bildirimlerini doğrudan WhatsApp üzerinden gönderin.

en: Send at
tr_TR: Gönder

en: Send custom fields info for each customer separately
tr_TR: Her müşteri için özel alan bilgilerini ayrı ayrı gönder

en: Send event invitation email
tr_TR: Etkinlik davetiyesi e-postası gönder

en: Send invoice
tr_TR: Makbuz gönder

en: Send invoice to customer by default
tr_TR: Makbuzu varsayılan olarak müşteriye gönder

en: Send only this notification
tr_TR: Sadece bu bildirimi gönder

en: Send personalized email and SMS notifications tailored to your business.
tr_TR: İşletmenize özel kişiselleştirilmiş e-posta ve SMS bildirimleri gönderin.

en: Send smart, personalized notifications your way
tr_TR: Akıllı, kişiselleştirilmiş bildirimleri istediğiniz şekilde gönderin

en: Send test
tr_TR: Test gönder

en: Send to e-mail
tr_TR: E-postaya gönder

en: Send your customer data to Mailchimp quickly and effortlessly.
tr_TR: Müşteri verilerinizi Mailchimp'e hızlı ve kolay bir şekilde gönderin.

en: Sender ID must be between 3 and 11 characters
tr_TR: Gönderen kimliği 3 ile 11 karakter arasında olmalıdır.

en: Sender email
tr_TR: Gönderen e-postası

en: Sender name
tr_TR: Gönderen adı

en: Sent
tr_TR: Gönderildi

en: Separate-row export
tr_TR: Ayrı satır dışa aktarma

en: Service
tr_TR: Hizmet

en: Service/Event
tr_TR: Hizmet/Etkinlik

en: Service Asc
tr_TR: Hizmetler Artan

en: Service Categories
tr_TR: Hizmet Kategorileri

en: Service Category
tr_TR: Hizmet Kategorisi

en: Service Desc
tr_TR: Hizmet Azalan

en: Service ID
tr_TR: Hizmet ID

en: Service Info
tr_TR: Hizmet Bilgisi

en: Service Input Field
tr_TR: Hizmet Giriş Alanı

en: Service Price
tr_TR: Hizmet Bedeli

en: Service Selection
tr_TR: Hizmet Seçimi

en: Service Subtotal
tr_TR: Hizmet Ara Toplamı

en: Service badge
tr_TR: Hizmet rozeti

en: Service capacity
tr_TR: Hizmet kapasitesi

en: Service category
tr_TR: Hizmet kategorisi

en: Service count
tr_TR: Hizmet sayısı

en: Service description
tr_TR: Hizmet Açıklaması

en: Service details
tr_TR: Hizmet detayları

en: Service duration
tr_TR: Hizmet süresi

en: Service employees list
tr_TR: Hizmet Çalışanları Listesi

en: Service filter
tr_TR: Hizmet filtresi

en: Service has been added.
tr_TR: Hizmet eklendi.

en: Service has been deleted.
tr_TR: Hizmet silindi.

en: Service has been hidden.
tr_TR: Hizmet gizlendi.

en: Service has been updated.
tr_TR: Hizmet güncellendi.

en: Service info
tr_TR: Hizmet bilgisi

en: Service information
tr_TR: Hizmet bilgisi

en: Service is now visible.
tr_TR: Hizmet artık görünür durumda.

en: Service location
tr_TR: Hizmet konumu

en: Service name
tr_TR: Hizmet Adı

en: Service or event description
tr_TR: Hizmet veya etkinlik açıklaması

en: Service or event name
tr_TR: Hizmet veya etkinlik adı

en: Service packages overview
tr_TR: Hizmet paketlerine genel bakış

en: Service price
tr_TR: Hizmet Fiyatı

en: Service selection
tr_TR: Hizmet seçimi

en: Service subtotal
tr_TR: Hizmet alt toplamı

en: Services
tr_TR: Hizmetler

en: Services & categories setup
tr_TR: Hizmetler ve kategoriler kurulumu

en: Services Asc
tr_TR: Hizmetler Artan

en: Services Desc
tr_TR: Hizmetler Azalan

en: Services and packages overview
tr_TR: Hizmetlere ve paketlere genel bakış

en: Services have been reordered.
tr_TR: Hizmetler yeniden sıralandı.

en: Services list, Appointments
tr_TR: Hizmetler listesi, Randevular

en: Services overview
tr_TR: Hizmetlere genel bakış

en: Services setup
tr_TR: Hizmet kurulumu

en: Set ICS file description
tr_TR: ICS dosyası açıklamasını ayarla

en: Set Limit
tr_TR: Limit Ayarla

en: Set Minimum
tr_TR: Minimum Ayarla

en: Set Password
tr_TR: Şifre Ayarla

en: Set a maximum number of people a customer can add when booking.
tr_TR: Bir müşterinin rezervasyon sırasında ekleyebileceği maksimum kişi sayısını belirleyin.

en: Set coupons to be case insensitive
tr_TR: Kuponları büyük/küçük harf duyarlı olmayacak şekilde ayarlayın

en: Set different prices for specific days, times, or custom dates.
tr_TR: Belirli günler, saatler veya özel tarihler için farklı fiyatlar belirleyin.

en: Set dynamic pricing for services based on various conditions.
tr_TR: Çeşitli koşullara göre hizmetler için dinamik fiyatlandırma belirleyin.

en: Set event period first to enable pricing by date range.
tr_TR: Tarih aralığına göre fiyatlandırmayı etkinleştirmek için önce etkinlik periyodunu ayarlayın.

en: Set flexible ticket pricing with categories and date-based ranges to maximize accessibility and revenue.
tr_TR: Erişilebilirliği ve geliri en üst düzeye çıkarmak için kategoriler ve tarihe dayalı aralıklarla esnek bilet fiyatlandırması belirleyin.

en: Set general settings
tr_TR: Genel ayarları belirle

en: Set individual time zones for employees so availability and bookings are shown correctly for clients worldwide.
tr_TR: Çalışanlar için ayrı ayrı saat dilimleri ayarlayın, böylece dünya çapındaki müşteriler için uygunluk ve rezervasyonlar doğru şekilde gösterilir.

en: Set metadata and description
tr_TR: Meta verileri ve açıklamayı ayarlayın

en: Set minimum
tr_TR: Minimum ayarla

en: Set new password
tr_TR: Yeni şifre belirle

en: Set options, colors and labels for booking form
tr_TR: Rezervasyon formu için seçenekleri, renkleri ve etiketleri ayarla

en: Set password
tr_TR: Şifre belirle

en: Set pricing based on the number of people in the booking.
tr_TR: Rezervasyondaki kişi sayısına göre fiyatlandırma yapın.

en: Set the description that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
tr_TR: Takvim etkinliğinde görünecek açıklamayı ayarlayın. Bildirimler sayfasında bulunan yer tutucuları kullanabilirsiniz.

en: Set the event period first to enable pricing by date range.
tr_TR: Tarih aralığına göre fiyatlandırmayı etkinleştirmek için önce etkinlik dönemini ayarlayın.

en: Set the maximum number of busy events retrieved from calendar to block bookings in Amelia.
tr_TR: Amelia'da rezervasyonları engellemek için takvimden alınan meşgul olaylarının maksimum sayısını ayarlayın.

en: Set the maximum number of people allowed per appointment for this service.
tr_TR: Bu hizmet için randevu başına izin verilen maksimum kişi sayısını ayarlayın.

en: Set the minimum number of people required per appointment for this service.
tr_TR: Bu hizmet için randevu başına gerekli minimum kişi sayısını ayarlayın.

en: Set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in a notification. Note: To enable this, the coupon placeholder must be included in the notification template.
tr_TR: Müşterinin otomatik olarak kuponu bir bildirimde alacağı onaylanmış rezervasyon sayısını ayarlayın. Not: Bunu etkinleştirmek için, kupon yer tutucusunun bildirim şablonuna dahil edilmesi gerekir.

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
tr_TR: Müşterilerin randevuyu iptal edemeyeceği<br/>randevu öncesi zamanı ayarlayın.

en: Set the title that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
tr_TR: Takvim etkinliğinde görünecek başlığı ayarlayın. Bildirimler sayfasında bulunan yer tutucuları kullanabilirsiniz.

en: Set this option if you want to limit the number of appointments that an employee can have daily no matter how many appointments ‘fit’ inside the working hours
tr_TR: Çalışma saatleri içinde kaç randevu 'uygun' olursa olsun, bir çalışanın günlük alabileceği randevu sayısını sınırlamak istiyorsanız bu seçeneği ayarlayın.

en: Set up
tr_TR: Kur

en: Set up Calendar layout and Recurring popup options
tr_TR: Takvim düzeni ve Tekrarlayan açılır pencere seçeneklerini ayarla

en: Set up Content, Buttons and Labels
tr_TR: İçerik, Düğmeler ve Etiketleri Ayarla

en: Set up Employees selection options
tr_TR: Çalışan seçimi seçeneklerini ayarlayın

en: Set up Labels and Buttons
tr_TR: Etiketleri ve Düğmeleri Ayarla

en: Set up Location, Images, Filters, Capacity, Price, and Status visibility options
tr_TR: Konum, Resimler, Filtreler, Kapasite, Fiyat ve Durum görünürlük seçeneklerini ayarlayın

en: Set up Locations selection options
tr_TR: Konum seçimi seçeneklerini ayarlayın

en: Set up Package detailed view
tr_TR: Paket detaylı görünümünü ayarla

en: Set up Service detailed view
tr_TR: Hizmet detaylı görünümünü ayarla

en: Set up Services, Locations, Employees selection options
tr_TR: Hizmetler, Konumlar, Çalışanlar seçim seçeneklerini ayarla

en: Set up Services and Packages view
tr_TR: Hizmetler ve Paketler görünümünü ayarla

en: Set up Services selection options
tr_TR: Hizmet seçimi seçeneklerini ayarlayın

en: Set up Services view
tr_TR: Hizmetler görünümünü ayarla

en: Set up Sidebar visibility and its content
tr_TR: Kenar çubuğu görünürlüğünü ve içeriğini ayarla

en: Set up button type and labels
tr_TR: Düğme türünü ve etiketlerini ayarla

en: Set up button types and labels
tr_TR: Düğme tiplerini ve etiketleri ayarla

en: Set up categories cards
tr_TR: Kategoriler kartlarını ayarla

en: Set up display options and labels
tr_TR: Görüntü seçeneklerini ve etiketleri ayarla

en: Set up labels
tr_TR: Etiketleri ayarla

en: Set up labels and buttons
tr_TR: Etiketleri ve düğmeleri ayarla

en: Set up staff, location, gallery and other event information visibility
tr_TR: Personel, konum, galeri ve diğer etkinlik bilgilerinin görünürlüğünü ayarlayın

en: Set up visibility, button type and labels
tr_TR: Görünürlük, düğme tipi ve etiketleri ayarla

en: Set up visibility and labels
tr_TR: Etiketlerini ve görünürlüğünü ayarla

en: Set up visibility and labels of ticket selection
tr_TR: Bilet seçimi etiketlerini ve görünürlüğünü ayarla

en: Set your Google Map API Key in General Settings
tr_TR: Google Map API Anahtarını Genel Ayarlarda Ayarla

en: Set your company working hours. This schedule will be used for all new employees, however you can customize schedule for each employee later.
tr_TR: Şirketinizin çalışma saatlerini ayarlayın. Bu program tüm yeni çalışanlar için geçerli olacaktır, ancak daha sonra her çalışan için programı özelleştirebilirsiniz.

en: Setting up days off
tr_TR: İzin günlerini ayarlama

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings have been saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Shared
tr_TR: Paylaşıldı

en: Shared Pool
tr_TR: Paylaşılan Havuz

en: Shared capacity across services
tr_TR: Hizmetler arasında paylaşılan kapasite

en: Shared category capacity
tr_TR: Paylaşılan kategori kapasitesi

en: Shortcode options
tr_TR: Kısa kod seçenekleri

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show Add To Calendar option to customers
tr_TR: Müşterilere Takvime Ekle seçeneğini göster

en: Show All
tr_TR: Tümünü Göster

en: Show All Periods
tr_TR: Tüm Dönemleri Göster

en: Show Less Periods
tr_TR: Daha Az Nokta Göster

en: Show Type
tr_TR: Gösterim Tipi

en: Show all categories
tr_TR: Tüm kategorileri göster

en: Show all employees
tr_TR: Tüm çalışanları göster

en: Show all events
tr_TR: Tüm etkinlikleri göster

en: Show all locations
tr_TR: Tüm konumları göster

en: Show all packages
tr_TR: Tüm paketleri göster

en: Show all services
tr_TR: Tüm hizmetleri göster

en: Show all tags
tr_TR: Tüm etiketleri göster

en: Show booking slots in client's time zone
tr_TR: Müşterinin saat diliminde rezervasyon zaman aralıklarını göster

en: Show bookings
tr_TR: Rezervasyonları göster

en: Show catalog of all categories
tr_TR: Tüm kategorilerin kataloğunu göster

en: Show checkout form
tr_TR: Ödeme formunu göster

en: Show coupon
tr_TR: Kuponu göster

en: Show customer information form
tr_TR: Müşteri bilgileri formunu göster

en: Show employee
tr_TR: Çalışanı göster

en: Show event
tr_TR: Etkinliği göster

en: Show event on site
tr_TR: Etkinliği sitede göster

en: Show from date
tr_TR: Şu tarihten itibaren göster

en: Show in Amelia Popup
tr_TR: Amelia Açılır Pencerede göster

en: Show less
tr_TR: Daha az göster

en: Show location
tr_TR: Konumu göster

en: Show more
tr_TR: Daha fazla göster

en: Show more ({count})
tr_TR: Daha fazla göster ({count})

en: Show on website
tr_TR: Web sitesinde göster

en: Show package
tr_TR: Paketi göster

en: Show recurring events
tr_TR: Tekrarlayan etkinlikleri göster

en: Show resource
tr_TR: Kaynağı göster

en: Show service
tr_TR: Hizmeti göster

en: Show single Event details on the page
tr_TR: Sayfada tek bir Etkinlik detayını göster

en: Show specific categories
tr_TR: Belirli kategorileri göster

en: Show specific category
tr_TR: Belirli bir kategoriyi göster

en: Show specific package
tr_TR: Belirli bir paketi göster

en: Show specific packages
tr_TR: Belirli paketleri göster

en: Show specific service
tr_TR: Belirli bir hizmeti göster

en: Show specific services
tr_TR: Belirli hizmetleri göster

en: Show tag
tr_TR: Etiketi göster

en: Show tax
tr_TR: Vergiyi göster

en: Show waiting list after booking is full
tr_TR: Rezervasyon dolduğunda bekleme listesini göster

en: Showcase your services in stylish card layouts. Easily organize them by category and tailor the appearance to match your brand.
tr_TR: Hizmetlerinizi şık kart düzenlerinde sergileyin. Bunları kategoriye göre kolayca düzenleyin ve görünümünü markanıza uyacak şekilde özelleştirin.

en: Showing
tr_TR: Gösterilen

en: Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğu

en: Sidebar area
tr_TR: Kenar çubuğu alanı

en: Sidebar visibility
tr_TR: Kenar çubuğu görünürlüğü

en: Sign In
tr_TR: Oturum Aç

en: Sign In to Mailchimp
tr_TR: Mailchimp'e Giriş Yap

en: Sign Out of Mailchimp
tr_TR: Mailchimp'ten Çıkış Yap

en: Sign in
tr_TR: Giriş yap

en: Sign in as
tr_TR: Oturum aç

en: Sign in with Google
tr_TR: Google ile Giriş Yap

en: Sign in with Microsoft
tr_TR: Microsoft ile oturum açın

en: Sign in with Outlook
tr_TR: Outlook ile Giriş Yap

en: Sign out from Google
tr_TR: Google'dan Çıkış Yap

en: Sign out from Outlook
tr_TR: Outlook'tan Çıkış Yap

en: Sign up
tr_TR: Kaydol

en: Simple, secure payments powered by Barion.
tr_TR: Barion tarafından desteklenen basit ve güvenli ödemeler.

en: Simplify communication with customizable messages for both customers and employees
tr_TR: Hem müşteriler hem de çalışanlar için özelleştirilebilir mesajlarla iletişimi basitleştirin

en: Simplify financial management with easy, one-click transaction exports
tr_TR: Tek tıklamayla kolay işlem dışa aktarımları ile finans yönetimini basitleştirin

en: Simplify scheduling with individual availability, working hours, and assignments
tr_TR: Bireysel uygunluk, çalışma saatleri ve görevler ile planlamayı basitleştirin

en: Simplify scheduling with recurring events
tr_TR: Tekrarlayan etkinliklerle planlamayı basitleştirin

en: Single-row export
tr_TR: Tek satırlı dışa aktarma

en: Single Ticket
tr_TR: Tek Bilet

en: Single booking
tr_TR: Tek rezervasyon

en: Skip Categories step
tr_TR: Kategoriler adımını atla

en: Skip Import
tr_TR: İçe Aktarmayı Atla

en: Skip packages and continue with the selected service
tr_TR: Paketleri atla ve seçilen hizmetle devam et

en: Skip setup
tr_TR: Kurulumu atla

en: Slot end time
tr_TR: Zaman aralığı bitişi

en: Social login
tr_TR: Sosyal giriş

en: Social login setup
tr_TR: Sosyal giriş kurulumu

en: Some employees assigned to this event are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
tr_TR: Bu etkinliğe atanan bazı çalışanlar Zoom'a bağlı değil. Lütfen profillerine gidip bu entegrasyonu düzgün bir şekilde kullanabilmeleri için onları Zoom'a bağlayın.

en: Some employees assigned to this service are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
tr_TR: Bu hizmete atanan bazı çalışanlar Zoom'a bağlı değil. Lütfen profillerine gidip bu entegrasyonu düzgün bir şekilde kullanabilmeleri için onları Zoom'a bağlayın.

en: Some of the desired slots are busy. We offered you the nearest time slots instead.
tr_TR: İstenilen tarih & saatlerden bazıları dolu. Bunun yerine size en yakın zaman aralıklarını sunduk.

en: Some payment methods cannot be used together due to compatibility rules
tr_TR: Bazı ödeme yöntemleri, uyumluluk kuralları nedeniyle birlikte kullanılamaz.

en: Some records have an incorrect format.
tr_TR: Bazı kayıtların formatı yanlış.

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
tr_TR: Üzgünüz, ödeme bağlantısı oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
tr_TR: Maalesef ödemeniz işleme koyulurken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
tr_TR: Üzgünüz, WooCommerce sepetine rezervasyon eklenirken bir hata oluştu.Maalesef, WooCommerce alışveriş sepetine rezervasyon eklenirken bir hata oluştu.

en: Sort
tr_TR: Sırala

en: Space-comma
tr_TR: Boşluk-virgül

en: Space-dot
tr_TR: Boşluk-nokta

en: Special Days
tr_TR: Özel Günler

en: Special characters are not allowed
tr_TR: Özel karakterlere izin verilmez

en: Special days
tr_TR: Özel günler

en: Special days setup
tr_TR: Özel günler kurulumu

en: Specific Date
tr_TR: Belirli Bir Tarih

en: Specific Date & Time
tr_TR: Spesifik Tarih & Saat

en: Specific date
tr_TR: Belirli bir tarih

en: Specific date & time
tr_TR: Belirli tarih ve saat

en: Spot
tr_TR: Yer:

en: Spots
tr_TR: Yerler

en: Spots capacity
tr_TR: Yer kapasitesi

en: Square account successfully disconnected
tr_TR: Square hesabının bağlantısı başarıyla kesildi

en: Square payment link
tr_TR: Square ödeme bağlantısı

en: Staff
tr_TR: Personel

en: Standard Account
tr_TR: Standart Hesap

en: Start
tr_TR: Başla

en: Start Date
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Start Scanner
tr_TR: Taramayı Başlat

en: Start Time
tr_TR: Başlangıç Saati

en: Start Zoom
tr_TR: Zoom'u başlat

en: Start Zoom Meeting
tr_TR: Zoom Toplantısı Başlat

en: Start by clicking the add custom field button
tr_TR: Özel alan ekle düğmesine tıklayarak başlayın.

en: Start date
tr_TR: Başlangıç tarihi

en: Start scanner
tr_TR: Tarayıcıyı başlat

en: Start time
tr_TR: Başlangıç zamanı

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status Asc
tr_TR: Durum Artan

en: Status Desc
tr_TR: Durum Azalan

en: Stay compliant with ease through consistent, reliable tax handling across your business
tr_TR: İşletmenizde tutarlı ve güvenilir vergi işlemleri ile kolayca uyumluluk sağlayın

en: Stay connected with WhatsApp notifications
tr_TR: WhatsApp bildirimleriyle bağlantıda kalın

en: Stay organized with export files ready for analysis or external tools
tr_TR: Analiz veya harici araçlar için hazır dışa aktarım dosyalarıyla düzenli kalın

en: Step-By-Step Booking Wizard gives your customers the option to choose everything about the booking in a few steps
tr_TR: Adım Adım Rezervasyon Sihirbazı, müşterilerinize rezervasyonla ilgili her şeyi birkaç adımda seçme seçeneği sunar

en: Step-by-Step booking view guides the customers through several steps in order to make their bookings.
tr_TR: Adım Adım rezervasyon görünümü, müşterilere rezervasyonlarını yapabilmeleri için birkaç adımda rehberlik eder.

en: Step-by-step
tr_TR: Adım adım

en: Step-by-step booking form guide
tr_TR: Adım adım rezervasyon formu kılavuzu

en: Step 1
tr_TR: Adım 1

en: Step 2
tr_TR: Adım 2

en: Step 3
tr_TR: Adım 3

en: Step 4
tr_TR: Adım 4

en: Step Booking
tr_TR: Adım Rezervasyonu

en: Step By Step Booking Form
tr_TR: Adım Adım Rezervasyon Formu

en: Step Popups
tr_TR: Adım Açılır Penceleri

en: Step content
tr_TR: Adım içeriği

en: Step header
tr_TR: Adım başlığı

en: Step heading
tr_TR: Adım başlığı

en: Step info tab
tr_TR: Adım bilgisi sekmesi

en: Step message
tr_TR: Adım mesajı

en: Step pagination
tr_TR: Adım sayfalandırma

en: Step tickets tab
tr_TR: Bilet adım sekmesi

en: Steps
tr_TR: Adımlar

en: Steps order
tr_TR: Adımların sırası

en: Stop Scanner
tr_TR: Taramayı Durdur

en: Stop scanner
tr_TR: Tarayıcıyı durdur

en: Streamline operations with one central place to manage all resources across your business
tr_TR: İşletmenizin tüm kaynaklarını tek bir merkezi yerden yöneterek operasyonları kolaylaştırın

en: Streamline virtual meetings by integrating popular meeting platforms directly into bookings.
tr_TR: Popüler toplantı platformlarını doğrudan rezervasyonlara entegre ederek sanal toplantıları kolaylaştırın.

en: Stripe Account
tr_TR: Stripe Hesabı

en: Stripe Connect
tr_TR: Stripe Bağlantısı

en: Stripe payment link
tr_TR: Stripe ödeme bağlantısı

en: Studios
tr_TR: Stüdyolar

en: Sub Steps
tr_TR: Alt Adımlar

en: Sub step title
tr_TR: Alt adım başlığı

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Subject placeholders
tr_TR: Konu yer tutucuları

en: Subscribe to our mailing list
tr_TR: Bültenimize abone olun

en: Subtotal
tr_TR: Ara Toplam

en: Subtotal:
tr_TR: Ara toplam:

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Successful cancellation redirect URL
tr_TR: Başarılı iptal yönlendirme bağlantısı

en: Successfully added booking
tr_TR: Randevu başarıyla eklendi

en: Suggest closest available date
tr_TR: En yakın tarihi öner

en: Suggest customers to add an appointment to their calendar when booking is finalized.
tr_TR: Randevu tamamlandığında müşterilere takvimlerine randevu eklemelerini önerin.

en: Suggest next available date
tr_TR: Bir sonraki uygun tarihi öner

en: Suggest previous available date
tr_TR: Önceki kullanılabilir tarihi öner

en: Sum of payments
tr_TR: Ödemelerin toplamı

en: Summary
tr_TR: Özet

en: Summary segment
tr_TR: Özet bölümü

en: Sun
tr_TR: Paz

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Support
tr_TR: Destek

en: Support Amelia by displaying a backlink
tr_TR: Amelia'yı bir backlink göstererek destekleyin

en: Support deeper insights by using exported data for analysis and reporting
tr_TR: Analiz ve raporlama için dışa aktarılan verileri kullanarak daha derin içgörüler elde edin

en: Support external workflows by seamlessly moving financial records into other systems
tr_TR: Finansal kayıtları diğer sistemlere sorunsuz bir şekilde aktararak harici iş akışlarını destekleyin

en: Switch Camera
tr_TR: Kamera Değiştir

en: Sync with
tr_TR: Senkronize et

en: Sync your Stripe Connect account for effortless payments and seamless payouts.
tr_TR: Kolay ödeme ve sorunsuz ödeme için Stripe Connect hesabınızı senkronize edin.

en: Sync your and your employee's personal and professional events by connection Outlook calendars.
tr_TR: Outlook takvimlerini bağlayarak sizin ve çalışanlarınızın kişisel ve profesyonel etkinliklerini senkronize edin.

en: Sync your and your employees' personal and professional events by connecting Google calendars.
tr_TR: Google takvimlerini bağlayarak sizin ve çalışanlarınızın kişisel ve profesyonel etkinliklerini senkronize edin.

en: Sync your schedule with your personal Apple Calendar to prevent double bookings.
tr_TR: Çift rezervasyonları önlemek için programınızı kişisel Apple Takviminizle senkronize edin.

en: Sync your schedule with your personal Google Calendar to prevent double bookings.
tr_TR: Çift rezervasyonları önlemek için programınızı kişisel Google Takviminizle senkronize edin.

en: Sync your schedule with your personal Outlook Calendar to prevent double bookings.
tr_TR: Çift rezervasyonları önlemek için programınızı kişisel Outlook Takviminizle senkronize edin.

en: Tab title
tr_TR: Sekme başlığı

en: Table settings have been updated.
tr_TR: Tablo ayarları güncellendi.

en: Tabs (All / Packages / Services)
tr_TR: Sekmeler (Tümü / Paketler / Hizmetler)

en: Tag
tr_TR: Etiket

en: Tag label
tr_TR: Etiket adı

en: Tag label cannot be empty
tr_TR: Etiket adı boş bırakılamaz

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Tax
tr_TR: Vergi

en: Tax amount
tr_TR: Vergi miktarı

en: Tax details
tr_TR: Vergi ayrıntıları

en: Tax has been added.
tr_TR: Vergi eklendi.

en: Tax has been deleted.
tr_TR: Vergi silindi.

en: Tax has been hidden.
tr_TR: Vergi gizlendi.

en: Tax has been updated.
tr_TR: Vergi güncellendi.

en: Tax is now visible.
tr_TR: Vergi artık görünür durumda.

en: Tax rate
tr_TR: Vergi oranı

en: Tax rate name
tr_TR: Vergi oranı adı

en: Tax setup
tr_TR: Vergi kurulumu

en: Tax will be excluded from price calculation and showed separately.
tr_TR: Vergi, fiyat hesaplamasına dahil edilmeyecek ve ayrıca gösterilecektir.

en: Tax will be included in price calculation.
tr_TR: Fiyat hesaplamasına vergi dahil edilecektir.

en: Taxes
tr_TR: Vergiler

en: Taxes overview
tr_TR: Vergiler genel bakış

en: Template name
tr_TR: Şablon adı

en: Test API key
tr_TR: Test API Anahtarı

en: Test SMS sent successfully.
tr_TR: Test SMS başarıyla gönderildi.

en: Test WhatsApp
tr_TR: WhatsApp'ı test edin

en: Test WhatsApp message sent successfully
tr_TR: WhatsApp mesajı başarıyla gönderildi

en: Test client ID
tr_TR: Test istemci kimliği

en: Test email
tr_TR: Test e-postası

en: Test email sent successfully.
tr_TR: Test e-postası başarıyla gönderildi.

en: Test mode
tr_TR: Test modu

en: Test publishable key
tr_TR: Test yayınlanabilir anahtarı

en: Test secret
tr_TR: Test gizli bilgisi

en: Test secret Key
tr_TR: Test gizli anahtarı

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text Mode
tr_TR: Metin Modu

en: Text area
tr_TR: Metin alanı

en: Text color
tr_TR: Metin rengi

en: Text color on background
tr_TR: Arka plandaki metin rengi

en: Text content
tr_TR: Metin içeriği

en: Thank you! Your booking is completed.
tr_TR: Teşekkürler! Rezervasyonunuz tamamlandı.

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
tr_TR: Teşekkürler! Rezervasyonunuz tamamlandı ve şimdi onay bekleniyor.

en: The appointment can't be rescheduled.
tr_TR: Randevu yeniden planlanamaz.

en: The coupon field is mandatory
tr_TR: Kupon alanı zorunludur

en: The coupon you entered is not valid
tr_TR: Girdiğiniz kupon geçerli değil

en: The currency in Amelia does not match the currency of your chosen Square location
tr_TR: Amelia'daki para birimi seçtiğiniz Square konumunun para birimiyle eşleşmiyor

en: The customer didn’t provide an email address, so the invoice couldn’t be sent.
tr_TR: Müşteri e-posta adresi vermediğinden makbuz gönderilemedi.

en: The first row should not contain column names.
tr_TR: İlk satırda sütun adları bulunmamalıdır.

en: The message body must be configured in the Facebook Developers settings.
tr_TR: Mesaj gövdesi Facebook Geliştiriciler ayarlarında yapılandırılmalıdır.

en: The message header must be configured in the Facebook Developers settings. The character limit is 60 characters after placeholders are replaced.
tr_TR: Mesaj başlığı, Facebook Geliştiriciler ayarlarında yapılandırılmalıdır. Yer tutucular değiştirildikten sonra karakter sınırı 60 karakterdir.

en: The original booking forms—Step-by-Step, Catalog, Event List, and Event Calendar—feature basic customization and label changes, serving as the foundation for our newer versions.
tr_TR: Orijinal rezervasyon formları (Adım Adım, Katalog, Etkinlik Listesi ve Etkinlik Takvimi) temel özelleştirme ve etiket değişikliklerini içerir ve yeni sürümlerimizin temelini oluşturur.

en: The package is time-limited to
tr_TR: Paket, şu süreye kadar sınırlıdır

en: The payment will be done on-site.
tr_TR: Ödeme geldiğinizde alınacaktır.

en: The price will multiply by the number of people/spots
tr_TR: Fiyat kişi/nokta sayısıyla çarpılacaktır.

en: The proposed date and time are different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date and time.
tr_TR: Önerilen tarih ve saat, beklenen tarih ve saatte uygun zaman aralığı bulunmaması nedeniyle seçtiğiniz şemadan farklıdır.

en: The proposed date is different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date.
tr_TR: Önerilen tarih, beklenen tarihte uygun zaman aralığı bulunmaması nedeniyle seçtiğiniz modele uymamaktadır.

en: The proposed time is different from your selected pattern due to unavailable time slots at the expected time.
tr_TR: Önerilen saat, beklenen saatte uygun zaman aralığı bulunmadığından seçtiğiniz modele uymamaktadır.

en: The purchase code is invalid or it has expired
tr_TR: Satın alma kodu geçersiz veya süresi dolmuş

en: The refund amount will be
tr_TR: İade tutarı

en: The remaining balance can be paid on-site or through a payment link.
tr_TR: Kalan bakiye yerinde veya ödeme bağlantısı üzerinden ödenebilir.

en: The resource name is only visible to you and won't appear during booking. It's used for internal management purposes.
tr_TR: Kaynak adı yalnızca sizin görebileceğiniz bir bilgidir ve rezervasyon sırasında görünmez. Bu bilgi, iç yönetim amaçları için kullanılır.

en: The resource quantity is counted separately for each selected location.
tr_TR: Kaynak miktarı, seçilen her konum için ayrı ayrı sayılır.

en: The resource quantity is counted separately for each selected service.
tr_TR: Kaynak miktarı, seçilen her hizmet için ayrı ayrı hesaplanır.

en: The resource quantity is shared across all selected services, employees, and locations.
tr_TR: Kaynak miktarı, seçilen tüm hizmetler, çalışanlar ve konumlar arasında paylaşılır.

en: The rest of the appointments can be booked later on the Customers panel.
tr_TR: Randevuların geri kalanı daha sonra Müşteri Panelinden yapılabilir.

en: The time slot step defined here will apply to all time slots across the plugin.
tr_TR: Burada tanımlanan zaman aralığı adımı, eklentideki tüm zaman aralıkları için geçerli olacaktır.

en: The time slot you tried to reschedule to is not available. Please select a different time slot for the selected date.
tr_TR: Yeniden planlamaya çalıştığınız zaman aralığı mevcut değil. Lütfen seçilen tarih için farklı bir zaman aralığı seçin.

en: The total number of people for the booking.
tr_TR: Rezervasyon için toplam kişi sayısı.

en: The total number of persons ({approvedPersonsCount}) exceeds the maximum capacity of {maxAppointmentCapacity}.
tr_TR: Toplam kişi sayısı ({approvedPersonsCount}), maksimum {maxAppointmentCapacity} kapasitesini aşıyor.

en: The total number of persons ({waitingPersonsCount}) exceeds the maximum waiting list capacity of {waitingListMaxCapacity}.
tr_TR: Toplam kişi sayısı ({waitingPersonsCount}), adresindeki maksimum {waitingListMaxCapacity} bekleme listesi kapasitesini aşıyor.

en: There are no attendees yet...
tr_TR: Henüz katılımcı yok...

en: There are no booked appointments for this package.
tr_TR: Bu paket için rezerve edilmiş randevu bulunmamaktadır.

en: There are no days off yet...
tr_TR: Henüz izin günü yok...

en: There are no future events scheduled. Please create a new event.
tr_TR: Gelecekte planlanmış etkinlik yoktur. Lütfen yeni bir etkinlik oluşturun.

en: There are no packages. Please create a new package.
tr_TR: Paket yok. Lütfen yeni bir paket oluşturun.

en: There are no results...
tr_TR: Sonuç yok...

en: There are no special days yet...
tr_TR: Henüz özel bir gün yok...

en: There are no upcoming events for this period
tr_TR: Bu dönem için yaklaşan etkinlik yok

en: There are upcoming appointments for the {service} service.
tr_TR: {service} hizmeti için yaklaşan randevular bulunmaktadır.

en: There is an event in Google/Outlook Calendar that overlaps this one for a specific employee, are you sure you want to create another one?
tr_TR: Google/Outlook Takviminde belirli bir çalışan için bununla örtüşen bir etkinlik var. Başka bir etkinlik oluşturmak istediğinizden emin misiniz?

en: These employees will receive the package purchased e-mail notification when it is purchased without any appointments booked.
tr_TR: Bu çalışanlar, satın alınan paketin herhangi bir randevu alınmadan satın alınması durumunda e-posta bildirimi alacaktır.

en: Third
tr_TR: Üçüncü

en: Third {day}
tr_TR: Üçüncü {day}

en: This & Future
tr_TR: Bu ve Gelecek

en: This Only
tr_TR: Sadece Bu

en: This appointment is a part of a package.
tr_TR: Bu randevu bir paketin parçasıdır.

en: This booking is part of a package deal
tr_TR: Bu randevu bir paket alımının parçasıdır

en: This category cannot be deleted because it is included in a package.
tr_TR: Bu kategori bir pakete dahil olduğu için silinemez.

en: This category has services with {count} past appointment. | This category has services with {count} past appointments.
tr_TR: Bu kategoride {count} geçmiş randevusu olan hizmetler bulunmaktadır. | Bu kategoride {count} geçmiş randevusu olan hizmetler bulunmaktadır.

en: This change will lead to a price increase for certain bookings. Do you want payment links to be created?
tr_TR: Bu değişiklik belirli randevular için fiyat artışına yol açacaktır. Ödeme bağlantılarının oluşturulmasını istiyor musunuz?

en: This charge type will not be be used when booking multiple appointments (cart feature or recurring feature) OR when booking event with multiple employees.
tr_TR: Bu ücret türü, birden fazla randevu (sepet özelliği veya tekrarlayan özellik) rezervasyonu yapılırken VEYA birden fazla çalışanın yer aldığı etkinlik rezervasyonu yapılırken kullanılmayacaktır.

en: This coupon has expired
tr_TR: Bu kuponun süresi dolmuş

en: This coupon is not valid anymore
tr_TR: Bu kupon artık geçerli değil

en: This email is already in use. Please enter a different email address.
tr_TR: Bu e-posta adresi zaten kullanılıyor. Lütfen farklı bir e-posta adresi girin.

en: This employee is the only one assigned to {service}.
tr_TR: Bu çalışan, {service} adresine atanan tek kişidir.

en: This field is required
tr_TR: Bu alan gereklidir

en: This field is required.
tr_TR: Bu alan zorunludur.

en: This file is forbidden for upload
tr_TR: Bu dosyanın yüklenmesi yasaktır

en: This is a temporary WhatsApp token and will automatically expire after 24 hours. Make sure to complete the setup before it expires.
tr_TR: Bu geçici bir WhatsApp jetonudur ve 24 saat sonra otomatik olarak sona erecektir. Sona ermeden önce kurulumu tamamladığınızdan emin olun.

en: This is a unique security token. Copy it into the 'Verify token' field in WhatsApp when creating a webhook. Since this token is used for logging, we recommend registering your webhook.
tr_TR: Bu, benzersiz bir güvenlik jetonudur. Bir Webhook oluştururken bunu WhatsApp'taki 'Jetonu doğrula' alanına kopyalayın. Bu jeton oturum açma için kullanıldığından, Webhook'unuzu kaydetmenizi öneririz.

en: This is recurring event
tr_TR: Bu tekrarlayan bir etkinlik

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Apple. Add this URI to your Apple project credentials under 'Redirect URIs'.
tr_TR: Bu, kullanıcıların Apple ile kimlik doğrulamasından sonra yönlendirilecekleri uygulamanızdaki yoldur. Bu bağlantıyı Apple projenizin kimlik bilgilerine "Yönlendirme Bağlantıları" altında ekleyin.

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Google. Add this URI to your Google project credentials under 'Authorized redirect URIs'.
tr_TR: Bu, kullanıcıların Google ile kimlik doğrulamasından sonra yönlendirilecekleri uygulamanızdaki yoldur. Bu bağlantıyı Google proje kimlik bilgilerinize "Yetkili yönlendirme URI'leri" altında ekleyin.

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Outlook. Add this URI to the 'Redirect URIs' section in your Outlook application settings.
tr_TR: Bu, kullanıcıların Outlook ile kimlik doğrulamasından sonra yönlendirilecekleri uygulamanızdaki yoldur. Bu bağlantıyı Outlook uygulama ayarlarınızda 'Yönlendirme Bağlantıları' bölümüne ekleyin.

en: This limit is based on the customer's email address.
tr_TR: Bu sınır, müşterinin e-posta adresine göre belirlenir.

en: This location has {count} service connected to it. | This location has {count} services connected to it.
tr_TR: Bu konumda {count} hizmeti bağlıdır. | Bu konumda {count} hizmeti bağlıdır.

en: This message is sent when a customer replies via WhatsApp, informing them that responses via WhatsApp are not supported.
tr_TR: Bu mesaj, bir müşteri WhatsApp üzerinden yanıt verdiğinde gönderilir ve WhatsApp üzerinden yanıtların desteklenmediğini bildirir.

en: This notification requires a cron job. Add the line below to your cron configuration.
tr_TR: Bu bildirim bir cron job gerektirir. Aşağıdaki satırı cron yapılandırmanıza ekleyin.

en: This option requires adding the payment link placeholder to your message templates.
tr_TR: Bu seçenek, mesaj şablonlarınıza ödeme bağlantısı yer tutucusunu eklemenizi gerektirir.

en: This package deal will expire in
tr_TR: Bu paket fırsatının süresi şu tarihte dolacak:

en: This package has
tr_TR: Bu paketin

en: This package has {count} appointment in the future. | This package has {count} appointments in the future.
tr_TR: Bu paketin gelecekte {count} randevusu var. | Bu paketin gelecekte {count} randevusu var.

en: This package has {count} appointment in the past. | This package has {count} appointments in the past.
tr_TR: Bu paket geçmişte {count} randevusu almıştır. | Bu paket geçmişte {count} randevusu almıştır.

en: This payment link is no longer valid. Please contact admin if you need assistance.
tr_TR: Bu ödeme bağlantısı artık geçerli değildir. Yardıma ihtiyacınız varsa lütfen yöneticiyle iletişime geçin.

en: This placeholder's content will be applied wherever it is used.
tr_TR: Bu yer tutucunun içeriği, kullanıldığı her yerde uygulanacaktır.

en: This range
tr_TR: Bu aralık

en: This service cannot be deleted because it is included in a package.
tr_TR: Bu hizmet bir pakete dahil olduğu için silinemez.

en: This service does not have any extras
tr_TR: Bu hizmetin ekstraları yok

en: This service has {count} appointment in the past. | This service has {count} appointments in the past.
tr_TR: Bu hizmetin geçmişte {count} randevusu vardır. | Bu hizmetin geçmişte {count} randevusu vardır.

en: This service is available for booking in purchased package. Are you sure you want to delete this service?
tr_TR: Bu hizmet, satın alınan pakette rezervasyon için kullanılabilir. Bu hizmeti silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This service is available in a Package
tr_TR: Bu hizmet bir Pakette mevcuttur

en: This service is available in a package
tr_TR: Bu hizmet bir pakette mevcuttur.

en: This time slot is no longer available. Please select a different time.
tr_TR: Bu zaman aralığı artık mevcut değildir. Lütfen farklı bir zaman seçin.

en: This user has bookings in purchased package.. Are you sure you want to delete this user?
tr_TR: Bu kullanıcı satın alınan pakette rezervasyonları var. Bu kullanıcıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This user has {count} appointment in the past. | This user has {count} appointments in the past.
tr_TR: Bu kullanıcı geçmişte {count} randevusu vardı. | Bu kullanıcı geçmişte {count} randevusu vardı.

en: This user is an attendee in future event. Are you sure you want to delete this user? | This user is an attendee in future events. Are you sure you want to delete this user?
tr_TR: Bu kullanıcı gelecekteki bir etkinliğin katılımcısıdır. Bu kullanıcıyı silmek istediğinizden emin misiniz? | Bu kullanıcı gelecekteki etkinliklerin katılımcısıdır. Bu kullanıcıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This widget shows monthly data instead of using the global date range.
tr_TR: Bu araç, genel tarih aralığını kullanmak yerine aylık verileri gösterir.

en: Thu
tr_TR: Per

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Ticket
tr_TR: Bilet

en: Ticket ID
tr_TR: Bilet Kimliği

en: Ticket Name
tr_TR: Bilet Adı

en: Ticket Type
tr_TR: Bilet Türü

en: Ticket Types
tr_TR: Bilet Türü

en: Ticket cannot be scanned for this date
tr_TR: Bu tarih için bilet taranamaz

en: Ticket code
tr_TR: Bilet kodu

en: Ticket has already been scanned
tr_TR: Bu bilet zaten taranmış

en: Ticket is valid
tr_TR: Bilet geçerli

en: Ticket name
tr_TR: Bilet adı

en: Ticket not found
tr_TR: Bilet bulunamadı

en: Ticket not valid
tr_TR: Bilet geçerli değil

en: Ticket types
tr_TR: Bilet türleri

en: Tickets
tr_TR: Biletler

en: Tickets for events with attendees will not be updated
tr_TR: Katılımcıları olan etkinlikler için biletler güncellenmeyecek

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Time(s):
tr_TR: Zaman:

en: Time:
tr_TR: Zaman:

en: Time Range:
tr_TR: Zaman Aralığı:

en: Time Used Asc
tr_TR: Kullanılan Süre Artan

en: Time Used Desc
tr_TR: Kullanılan Süre Azalan

en: Time frame
tr_TR: Zaman aralığı

en: Time needed after the appointment for rest, cleanup, or transition. During this period, the employee cannot be booked for any service.
tr_TR: Randevu sonrası dinlenme, temizlik veya geçiş için gereken süre. Bu süre zarfında, çalışan herhangi bir hizmet için rezerve edilemez.

en: Time needed before the appointment for preparation. During this period, the employee cannot be booked for any service.
tr_TR: Randevu öncesi hazırlık için gereken süre. Bu süre zarfında, çalışan herhangi bir hizmet için rezerve edilemez.

en: Time slot is unavailable
tr_TR: Zaman aralığı kullanılamıyor

en: Time slot price
tr_TR: Zaman aralığı fiyatı

en: Time slots are unavailable
tr_TR: Zaman aralıkları mevcut değil

en: Time zone
tr_TR: Saat dilimi

en: Time zones
tr_TR: Zaman dilimleri

en: Times
tr_TR: Saatler

en: Times bought
tr_TR: Satın alınma sayısı

en: Times used
tr_TR: Kullanım sayısı

en: Timetable
tr_TR: Çizelge

en: Timezone
tr_TR: Zaman dilimi

en: Tips & suggestions
tr_TR: İpuçları ve öneriler

en: Title section
tr_TR: Başlık bölümü

en: Title text
tr_TR: Başlık metni

en: To
tr_TR: İçin

en: To customer
tr_TR: Müşteriye

en: To employee
tr_TR: Çalışana

en: To enable Google Maps, enter your Google Maps API key in the Google General Settings.
tr_TR: Google Haritalar'ı etkinleştirmek için Google Genel Ayarları'na Google Haritalar API anahtarınızı girin.

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit %s to activate Amelia.
tr_TR: Otomatik güncellemeleri almak için lisans aktivasyonu gereklidir. Amelia'yı etkinleştirmek için lütfen %s adresini ziyaret edin.

en: To reschedule your appointment, select an available date time from the calendar, then click Confirm.
tr_TR: Randevunuzu yeniden planlamak için takvimden uygun bir tarih ve saat seçin ve ardından Onayla'ya tıklayın.

en: To send a test SMS, please recharge your balance.
tr_TR: Test SMS'i göndermek için lütfen bakiyenizi yenileyin.

en: To send a test email, please configure the 'Sender Email' in Notification Settings.
tr_TR: Test e-postası göndermek için, Bildirim Ayarları'nda 'Gönderen E-postası'nı yapılandırın.

en: To use WhatsApp notifications, connect your WhatsApp account in Settings.
tr_TR: WhatsApp bildirimlerini kullanmak için, Ayarlar'da WhatsApp hesabınızı bağlayın.

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Toggle Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğunu Daralt

en: Tomorrow
tr_TR: Yarın

en: Top trends
tr_TR: En popülerler

en: Torch off
tr_TR: Aydınlatma

en: Torch on
tr_TR: Aydınlat

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total Amount
tr_TR: Toplam Tutar

en: Total Amount:
tr_TR: Toplam Tutar:

en: Total Cost:
tr_TR: Toplam Tutar:

en: Total Number of People:
tr_TR: Toplam Kişi Sayısı:

en: Total Price
tr_TR: Toplam Fiyat

en: Total Services Booked
tr_TR: Rezervasyon Yapılan Toplam Hizmetler

en: Total amount
tr_TR: Toplam miktar

en: Total appointments
tr_TR: Toplam randevular

en: Total bookings
tr_TR: Toplam rezervasyon

en: Total capacity
tr_TR: Toplam kapasite

en: Total custom fields
tr_TR: Toplam özel alanlar

en: Total events
tr_TR: Toplam etkinlikler

en: Total extras
tr_TR: Toplam ekstra

en: Total number of appointments
tr_TR: Toplam randevu sayısı

en: Total number of people:
tr_TR: Toplam kişi sayısı:

en: Total payments
tr_TR: Toplam ödemeler

en: Total people
tr_TR: Toplam kişi sayısı

en: Total price
tr_TR: Toplam tutar

en: Total services booked
tr_TR: Toplam rezerve edilen hizmetler

en: Total tickets
tr_TR: Toplam bilet

en: Track customers who miss appointments or events without sending notifications.
tr_TR: Bildirim göndermeden randevularını veya etkinliklerini kaçıran müşterileri takip edin.

en: Trainers
tr_TR: Eğitmenler

en: Transaction
tr_TR: İşlem

en: Transaction #{count}
tr_TR: İşlem #{count}

en: Transaction details
tr_TR: İşlem detayları

en: Transactions
tr_TR: İşlemler

en: Transfer
tr_TR: Aktar

en: Transfer amount (%)
tr_TR: Transfer tutarı (%)

en: Translate
tr_TR: Çevir

en: Trigger by attribute
tr_TR: Özellikle tetikle

en: Trigger type
tr_TR: Tetikleme tipi

en: Try adjusting your filters or search criteria to find the services you're looking for.
tr_TR: Aradığınız hizmetleri bulmak için filtrelerinizi veya arama kriterlerinizi düzenlemeyi deneyin.

en: Try adjusting your search or filters.
tr_TR: Aramanızı veya filtrelerinizi ayarlamayı deneyin.

en: Try adjusting your search to find what you are looking for.
tr_TR: Aradığınızı bulmak için arama yapmayı deneyin.

en: Tue
tr_TR: Salı

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Turn your services into high-value packages that customers love. Combine multiple appointments into a single, discounted offer that drives bigger, more confident purchases.
tr_TR: Hizmetlerinizi müşterilerin sevdiği yüksek değerli paketlere dönüştürün. Birden fazla randevuyu tek bir indirimli teklifte birleştirerek daha büyük ve daha güvenli satın alımları teşvik edin.

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type Asc
tr_TR: Tür Artan

en: Type Desc
tr_TR: Tür Azalan

en: URL
tr_TR: Bağlantı

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled because of 'Minimum time required before canceling' value
tr_TR: 'İptal etmeden önce gereken minimum süre' değeri nedeniyle randevu iptal edilemediğinde kullanıcının yönlendirileceği bağlantı

en: Unable to complete plugin activation. Please try again.
tr_TR: Eklenti etkinleştirilemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Unable to deactivate plugin. Please try again later.
tr_TR: Eklenti devre dışı bırakılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to retrieve payments results
tr_TR: Ödeme sonuçları alınamıyor

en: Unable to save custom fields positions
tr_TR: Özel alanların pozisyonları kaydedilemiyor

en: Unavailable Time Slots
tr_TR: Mevcut Olmayan Zaman Aralıkları

en: Unavailable date background
tr_TR: Kullanılamayan tarih arka planı

en: Unavailable date text
tr_TR: Kullanılamayan tarih metni

en: Unavailable time slots
tr_TR: Müsait olmayan zaman aralıkları

en: Unblock
tr_TR: Engeli Kaldır

en: Unblock customer
tr_TR: Müşterinin engelini kaldır

en: Undelivered
tr_TR: Teslim Edilmemiş

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
tr_TR: Maalesef bir sunucu hatası oluştu ve e-postanız gönderilmedi.

en: Unique (Location)
tr_TR: Benzersiz (Konum)

en: Unique (Service)
tr_TR: Benzersiz (Hizmet)

en: Unit price
tr_TR: Birim tutarı

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Unsuccessful cancellation redirect URL
tr_TR: İptal edilemeyen yönlendirme bağlantısı

en: Until
tr_TR: Şu Zamana Kadar

en: Until:
tr_TR: Şu Zamana Kadar:

en: Until when?
tr_TR: Ne zamana kadar?

en: Upcoming
tr_TR: Yaklaşanlar

en: Upcoming appointments
tr_TR: Yaklaşan randevular

en: Upcoming events
tr_TR: Yaklaşan etkinlikler

en: Upcoming events section
tr_TR: Yaklaşan etkinlikler bölümü

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Service Settings
tr_TR: Hizmet Ayarlarını Güncelle

en: Update booking status automatically
tr_TR: Rezervasyon durumunu otomatik olarak güncelle

en: Update booking status to approved after succesfull payment from link
tr_TR: Linkten başarılı ödeme sonrası rezervasyon durumunu onaylandı olarak güncelleBağlantıdan başarılı ödeme yapıldıktan sonra rezervasyon durumunu onaylandı olarak güncelleyin

en: Update following
tr_TR: Aşağıdakileri güncelle

en: Update for All
tr_TR: Tümünü Güncelle

en: Update for all
tr_TR: Hepsi için güncelle

en: Updates
tr_TR: Güncellemeler

en: Upgrade
tr_TR: Yükselt

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Upload file here
tr_TR: Dosyayı buraya yükle

en: Upload image
tr_TR: Görüntü yükle

en: Usage
tr_TR: Kullanım

en: Usage limit
tr_TR: Kullanım sınırı

en: Use Global Colors
tr_TR: Global Renkleri Kullan

en: Use custom fields as intake forms to collect customer information during booking.
tr_TR: Rezervasyon sırasında müşteri bilgilerini toplamak için özel alanları giriş formu olarak kullanın.

en: Use service duration for booking a time slot
tr_TR: Bir zaman aralığı rezerve etmek için hizmet süresini kullan

en: Use this placeholder:
tr_TR: Bu yer tutucuyu kullanın:

en: Used
tr_TR: Kullanıldı

en: Used coupon
tr_TR: Kullanılan kupon

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Profile
tr_TR: Kullanıcı Profili

en: User profile
tr_TR: Kullanıcı profili

en: VAT
tr_TR: Vergi

en: VAT info
tr_TR: KDV bilgileri

en: VAT number
tr_TR: Vergi Numarası

en: Valid Until:
tr_TR: Şu tarihe kadar geçerlidir:

en: Valid first and last names are required fields.
tr_TR: Geçerli ad ve soyad alanları zorunlu alanlardır.

en: Valid until
tr_TR: Geçerlilik süresi

en: Validate required custom fields in the backend
tr_TR: Arka uçta gerekli özel alanları doğrula

en: Validate ticket
tr_TR: Bileti doğrula

en: Value
tr_TR: Değer

en: Verification expired. Please try again.
tr_TR: Doğrulamanın süresi doldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Video tutorials
tr_TR: Video eğitimleri

en: Videos
tr_TR: Videolar

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View All
tr_TR: Tümünü Gör

en: View Cart
tr_TR: Sepeti Göster

en: View Employees
tr_TR: Çalışlanları Göster

en: View Less Packages
tr_TR: Daha Az Paket

en: View More
tr_TR: Daha Fazla

en: View More Packages
tr_TR: Daha Fazla Paket

en: View all
tr_TR: Tümünü görüntüle

en: View all photos
tr_TR: Tüm fotoğrafları göster

en: View appointments
tr_TR: Randevuları görüntüle

en: View booking
tr_TR: Rezervasyonu görüntüle

en: View employees
tr_TR: Çalışanları görüntüle

en: View events
tr_TR: Etkinlikleri görüntüle

en: View in Calendar
tr_TR: Takvimde görüntüle

en: View in Package
tr_TR: Paket içinde Göster

en: View invoice
tr_TR: Makbuzu görüntüle

en: View less packages
tr_TR: Daha az paket göster

en: View message
tr_TR: Mesajı görüntüle

en: View more
tr_TR: Daha fazla gör

en: View more packages
tr_TR: Daha fazla paket göster

en: View packages
tr_TR: Paketleri görüntüle

en: View pricing for
tr_TR: Fiyatları görüntüle

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Visible
tr_TR: Görünür

en: Visible at
tr_TR: Göründüğü yer

en: Waiting
tr_TR: Bekleyenler

en: Waiting button background color
tr_TR: Bekleme düğmesi arka plan rengi

en: Waiting button text color
tr_TR: Bekleme düğmesi metin rengi

en: Waiting for payment
tr_TR: Ödeme için bekleniyor

en: Waiting list
tr_TR: Bekleyenler listesi

en: Waiting list availability
tr_TR: Bekleme listesi müsaitliği

en: Waiting list background
tr_TR: Bekleme listesi arka planı

en: Waiting list capacity
tr_TR: Bekleme listesi kapasitesi

en: Waiting list capacity must be at least 1
tr_TR: Bekleme listesi kapasitesi en az 1 olmalıdır

en: Waiting list confirmation
tr_TR: Bekleme listesi onayı

en: Waiting list is empty
tr_TR: Bekleyenler listesi boş

en: Waiting list text
tr_TR: Bekleme listesi metni

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Watch on YouTube
tr_TR: YouTube'da izle

en: We'll notify you if a spot opens up.
tr_TR: Bir yer açıldığında sizi bilgilendireceğiz.

en: We'll notify you if a spot opens up and your booking is approved.
tr_TR: Bir yer açılması ve rezervasyonlarınızın onaylanması durumunda sizi bilgilendireceğiz.

en: We've prepared a .csv file with the customers that were not imported. After fixing the issues, you can try again.
tr_TR: İçe aktarılmayan müşterileri içeren bir .csv dosyası hazırladık. Sorunları giderdikten sonra tekrar deneyebilirsiniz.

en: We were unable to cancel your booking. Please contact admin for assistance with canceling this booking.
tr_TR: Randevunuzu iptal edemedik. Lütfen bu randevunun iptali konusunda yardım almak için bizimle iletişime geçin.

en: We were unable to process your booking, and it was rejected. Please contact admin if you need help or want to try booking again.
tr_TR: Randevunuz işleme alınamadı ve reddedildi. Yardıma ihtiyacınız olursa veya tekrar rezervasyon yapmayı denemek isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Webhook
tr_TR: Web Kancası

en: Webhooks
tr_TR: Web Kancaları

en: Webhooks setup
tr_TR: Web kancaları kurulumu

en: Website
tr_TR: Web sitesi

en: Wed
tr_TR: Çar

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Week
tr_TR: Hafta

en: Weekly
tr_TR: Haftalık

en: Weeks
tr_TR: Hafta

en: Welcome Back
tr_TR: Tekrar Hoşgeldiniz

en: Welcome back
tr_TR: Tekrar hoşgeldin

en: Welcome to Amelia!
tr_TR: Amelia'ya hoş geldiniz!

en: Wellness
tr_TR: Sağlıklı yaşam

en: What's New
tr_TR: Neler Yeni

en: WhatsApp Not Connected
tr_TR: WhatsApp Bağlanamadı

en: WhatsApp auto-reply message
tr_TR: WhatsApp otomatik yanıt mesajı

en: WhatsApp business account ID
tr_TR: WhatsApp işletme hesap kimliği

en: WhatsApp history
tr_TR: WhatsApp geçmişi

en: WhatsApp settings
tr_TR: WhatsApp ayarları

en: WhatsApp setup
tr_TR: WhatsApp kurulumu

en: WhatsApp webhook callback URL
tr_TR: WhatsApp web kancası geri çağırma bağlantısı

en: WhatsApp webhook verify token
tr_TR: WhatsApp web kancası doğrulama jetonu

en: When disabled, the employee chosen during the first booking will be used for this service throughout the entire package.
tr_TR: Devre dışı bırakıldığında, ilk rezervasyon sırasında seçilen çalışan, paket boyunca bu hizmet için kullanılacaktır.

en: When enabled, all entities (services, employees, locations, packages, and tags) load as soon as the page opens, instead of being loaded dynamically via AJAX.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, tüm varlıklar (hizmetler, çalışanlar, konumlar, paketler ve etiketler) AJAX aracılığıyla dinamik olarak yüklenmek yerine, sayfa açılır açılmaz yüklenir.

en: When enabled, customers will receive a Google Calendar invitation for the event.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, müşteriler etkinlik için Google Takvim daveti alırlar.

en: When enabled, customers will see all attendees listed in their Google Calendar event.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, müşteriler Google Takvim etkinliklerinde tüm katılımcıların listesini görebilirler.

en: When enabled, reminders will not be sent if a booking is made within the selected time before the appointment or event.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, randevu veya etkinlikten önce seçilen süre içinde rezervasyon yapılırsa hatırlatıcılar gönderilmez.

en: When enabled, the total number of appointments is shared across the entire package instead of being set per service.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, toplam randevu sayısı hizmet başına ayarlanmak yerine tüm paket genelinde paylaşılır.

en: When enabled, the “Subscribe” checkbox will be selected by default. Customers can manually uncheck it if they do not wish to join your Mailchimp list.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, "Abone Ol" onay kutusu varsayılan olarak seçili olacaktır. Müşteriler, Mailchimp listenize katılmak istemiyorlarsa bu kutuyu elle işaretleyebilirler.

en: When recurring dates are unavailable
tr_TR: Tekrarlanan tarihler mevcut olmadığında

en: When this option is deactivated, the booking will be<br/>determined based on the Default Time Slot Step
tr_TR: Bu seçenek devre dışı bırakıldığında, rezervasyon<br/>Varsayılan Zaman Aralığı Adımına göre belirlenecektir.

en: Whole amount
tr_TR: Toplam tutar

en: Without expiration
tr_TR: Son kullanma tarihi olmadan

en: WooCommerce Order Id
tr_TR: WooCommerce Sipariş Kimliği

en: WooCommerce Product
tr_TR: WooCommerce Ürünü

en: WooCommerce Service
tr_TR: WooCommerce Hizmeti

en: WooCommerce Thank you page
tr_TR: WooCommerce Teşekkür Sayfası

en: WooCommerce payment link
tr_TR: WooCommerce ödeme bağlantısı

en: Woo Order Id
tr_TR: Woo Sipariş Kimliği

en: WordPress User
tr_TR: WordPress Kullanıcısı

en: WordPress user
tr_TR: WordPress kullanıcısı

en: Work Hours
tr_TR: Çalışma Saatleri

en: Work hours
tr_TR: Çalışma saatleri

en: Work hours setup
tr_TR: Çalışma saatleri kurulumu

en: Working Hours
tr_TR: Çalışma Saatleri

en: Working hours
tr_TR: Çalışma saatleri

en: Wrong address?
tr_TR: Adres yanlış mı?

en: Year
tr_TR: Yıl

en: Yearly
tr_TR: Yıllık

en: Years
tr_TR: Yıl

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You're changing settings that have been individually configured for employees. Do you want to apply these changes to all employees?
tr_TR: Çalışanlar için ayrı ayrı yapılandırılmış ayarları değiştiriyorsunuz. Bu değişiklikleri tüm çalışanlara uygulamak istiyor musunuz?

en: You're editing a recurring event. Apply changes only to this one, or to this and all future events? Note: Tickets for events with attendees will not be updated.
tr_TR: Tekrarlanan bir etkinliği düzenliyorsunuz. Değişiklikleri sadece bu etkinliğe mi, yoksa bu ve gelecekteki tüm etkinliklere mi uygulamak istiyorsunuz? Not: Katılımcıların olduğu etkinliklerin biletleri güncellenmeyecektir.

en: You are currently connected to Google Calendar by Admin. Overriding Google Calendar connection is not available.
tr_TR: Şu anda Yönetici tarafından Google Takvim'e bağlısınız. Google Takvim bağlantısını geçersiz kılma özelliği kullanılamaz.

en: You are currently connected to Outlook Calendar by Admin. Overriding Outlook Calendar connection is not available.
tr_TR: Şu anda Outlook Takvimine, yönetici tarafından bağlısınız. Outlook Takvim bağlantısını geçersiz kılma seçeneği mevcut değil.

en: You are on the waiting list with position
tr_TR: Bekleme listesindeki numaranız

en: You are the only provider for this service
tr_TR: Bu hizmetin tek sağlayıcısı sizsiniz

en: You are the only provider on
tr_TR: Hizmette tek sağlayıcı sizsiniz

en: You are using a form that will be outdated soon!
tr_TR: Yakında güncelliğini yitirecek bir form kullanıyorsunuz!

en: You can also cancel and delete its future events.
tr_TR: Ayrıca gelecekteki etkinlikleri iptal edebilir ve silebilirsiniz.

en: You can also cancel its future events.
tr_TR: Ayrıca gelecekteki etkinliklerini de iptal edebilirsiniz.

en: You can also clear all filters to view all services.
tr_TR: Tüm filtreleri temizleyerek tüm hizmetleri görüntüleyebilirsiniz.

en: You can also delete its future events.
tr_TR: Ayrıca gelecekteki etkinliklerini de silebilirsiniz.

en: You can also open its future events.
tr_TR: Ayrıca gelecekteki etkinliklerini de açabilirsiniz.

en: You can edit or delete each appointment
tr_TR: Her randevuyu düzenleyebilir veya silebilirsiniz

en: You can find below the appointments you selected for booking. If you want to book more, click on the button below.
tr_TR: Seçtiğiniz randevuları aşağıda bulabilirsiniz. Daha fazla randevu almak isterseniz, aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: You can import the following columns: First name, Last name, Email, Phone, Gender, Birthday, Note.
tr_TR: Aşağıdaki sütunları içe aktarabilirsiniz: Ad, Soyad, E-posta, Telefon, Cinsiyet, Doğum tarihi, Not.

en: You can use this coupon for next booking:
tr_TR: Bu kuponu bir sonraki rezervasyon için kullanabilirsiniz:

en: You can use this option to export attendees in CSV file<br/>for the selected event.
tr_TR: Seçilen etkinlik için katılımcıları CSV dosyasını<br/>dışa aktarmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

en: You don't have any appointments
tr_TR: Herhangi bir randevunuz yok

en: You don't have any custom fields here yet...
tr_TR: Burada henüz hiç özel alanınız yok...

en: You don't have any events
tr_TR: Herhangi bir etkinliğiniz yok

en: You don't have any packages
tr_TR: Herhangi bir paketiniz yok

en: You have already booked this appointment
tr_TR: Bu randevuyu zaten ayırttınız

en: You have already booked this event
tr_TR: Bu etkinlik için zaten randevu yaptırdınız

en: You have appointments for
tr_TR: Randevunuz var

en: You have appointments for this service
tr_TR: Bu hizmet için randevunuz var

en: You have disabled all available payment methods. The default payment method from the general settings will be used instead.
tr_TR: Mevcut tüm ödeme yöntemlerini devre dışı bıraktınız. Bunun yerine genel ayarlardaki varsayılan ödeme yöntemi kullanılacak.

en: You have entered an incorrect email.
tr_TR: Yanlış bir e-posta adresi girdiniz.

en: You have entered an incorrect password.
tr_TR: Yanlış şifre girdiniz.

en: You have reached maximum number of registered domains
tr_TR: Kayıtlı maksimum alan sayısına ulaşıldı

en: You have successfully declined this booking request. The status has been updated in the system.
tr_TR: Bu randevu talebini başarıyla reddettiniz. Sistemdeki durum güncellendi.

en: You will be redirected to the payment checkout.
tr_TR: Ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz.

en: Your API key
tr_TR: API anahtarınız

en: Your ID must include at least one letter
tr_TR: Kimliğiniz en az bir harf içermelidir

en: Your Information
tr_TR: Bilgileriniz

en: Your Name
tr_TR: Adınız

en: Your balance has been recharged.
tr_TR: Bakiyeniz yeniden yüklendi.

en: Your booking has been canceled.
tr_TR: Randevunuz iptal edildi.

en: Your booking has been successfully canceled. If you have any questions or wish to reschedule, please contact admin.
tr_TR: Randevunuz başarıyla iptal edildi. Herhangi bir sorunuz varsa veya rezervasyonunuzu yeniden planlamak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Your booking has been successfully completed and approved. You're all set and can expect everything to proceed smoothly.
tr_TR: Randevunuz başarıyla tamamlandı ve onaylandı. Artık her şey yolunda ve sorunsuz bir şekilde ilerleyecektir.

en: Your booking was approved, but there was an issue completing the process. Please reach out to admin to ensure everything is properly recorded.
tr_TR: Randevunuz onaylandı, ancak işlem tamamlanırken bir sorun oluştu. Her şeyin doğru şekilde kaydedildiğinden emin olmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Your booking was successfully processed, but it could not be approved. Please contact admin if you need assistance.
tr_TR: Randevunuz başarıyla işleme alındı, ancak onaylanamadı. Yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Your card's expiration date is incomplete
tr_TR: Kartınızın son kullanma tarihi eksik

en: Your card's expiration year is in the past
tr_TR: Kartınızın son kullanma tarihi geçmiş

en: Your card's security code is incomplete
tr_TR: Kartınızın güvenlik kodu eksik

en: Your card number is incomplete
tr_TR: Kart numaranız eksik

en: Your card number is invalid
tr_TR: Kart numaranız geçersiz

en: Your current changes will be lost.
tr_TR: Mevcut değişiklikleriniz kaybolacak.

en: Your data will be saved before redirecting to another form.
tr_TR: Verileriniz başka bir forma yönlendirilmeden önce kaydedilecektir.

en: Your information
tr_TR: Bilgileriniz

en: Your name
tr_TR: Adınız

en: Your password has been changed successfully. Use your new password to log in.
tr_TR: Şifreniz başarıyla değiştirildi. Giriş yapmak için yeni şifrenizi kullanın.

en: Your password has been reset successfully.
tr_TR: Şifreniz başarıyla sıfırlandı.

en: Your postal code is incomplete
tr_TR: Posta kodunuz eksik

en: Zoom Join Link (Participants)
tr_TR: Zoom Katılım Bağlantısı (Katılımcılar)

en: Zoom Link
tr_TR: Zoom Bağlantısı

en: Zoom Links
tr_TR: Zoom Bağlantıları

en: Zoom Start Link (Host)
tr_TR: Zoom Başlatma Bağlantısı (Host)

en: Zoom User
tr_TR: Zoom Kullanıcısı

en: Zoom WP hooks
tr_TR: Zoom WP kancaları

en: Zoom join meeting (participants) link
tr_TR: Zoom toplantısına katıl (katılımcı) bağlantısı

en: Zoom link
tr_TR: Zoom bağlantısı

en: Zoom setup
tr_TR: Zoom kurulumu

en: Zoom start meeting (hosts) link
tr_TR: Toplantıyı başlat (toplantı sahibi) bağlantısı

en: Zoom user
tr_TR: Zoom kullanıcısı

en: (+ Woo Tax)
tr_TR: (+Woo Vergisi)

en: (Paying now)
tr_TR: (Şimdi ödeyeceğim)

en:  (Incl. Tax)
tr_TR: (Vergi Dahil)

en: and
tr_TR: ve

en: application ID, client ID and client secret
tr_TR: uygulama kimliği, müşteri kimliği ve müşteri gizli anahtarı

en: application (client) ID and secret
tr_TR: uygulama (istemci) kimliği ve gizli anahtar

en: appointment is required to be booked now.
tr_TR: şimdiden randevu alınması gerekmektedir.

en: appointment slots left to be booked
tr_TR: rezervasyon için kalan randevu aralıkları

en: appointments are required to be booked now.
tr_TR: randevuların hemen alınması gerekmektedir.

en: at
tr_TR: Tarih

en: at {time}
tr_TR: {time} tarihinde

en: book appointments before the deal expires!
tr_TR: fırsatın süresi dolmadan randevu alın!

en: day
tr_TR: gün

en: days
tr_TR: gün

en: employee
tr_TR: çalışan

en: employees
tr_TR: çalışanlar

en: employees.
tr_TR: çalışan.

en: example@mail.com
tr_TR: ornek@mail.com

en: filled
tr_TR: dolu

en: from
tr_TR: tarafından

en: h
tr_TR: s

en: iCloud App-specific Password
tr_TR: iCloud Uygulamasına Özel Parola

en: iCloud Email Address
tr_TR: iCloud E-posta Adresi

en: iCloud app-specific password
tr_TR: iCloud uygulamasına özel şifre

en: iCloud email address
tr_TR: iCloud e-posta adresi

en: iCloud email address and iCloud app-specific password
tr_TR: iCloud e-posta adresi ve iCloud uygulamasına özel şifre

en: includes
tr_TR: şunları içerir

en: includes:
tr_TR: şunları içerir:

en: locations
tr_TR: konumlar

en: mandatory notice
tr_TR: zorunlu bildirim

en: min
tr_TR: dk

en: month
tr_TR: ay

en: months
tr_TR: ay

en: of
tr_TR: ile

en: on
tr_TR: tarihinde

en: out of
tr_TR: -den/dan

en: people
tr_TR: insanlar

en: people waiting
tr_TR: kişi bekliyor

en: person
tr_TR: kişi

en: person waiting
tr_TR: kişi bekliyor

en: placeholder
tr_TR: yer tutucu

en: plain
tr_TR: düz

en: reCAPTCHA Type
tr_TR: reCAPTCHA Türü

en: reCAPTCHA challenge expired. Please try again.
tr_TR: reCAPTCHA sorgusu süresi doldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: reCAPTCHA configuration is invalid.
tr_TR: reCAPTCHA yapılandırması geçersiz.

en: reCAPTCHA could not be loaded.
tr_TR: reCAPTCHA yüklenemedi.

en: reCAPTCHA on Customer Panel
tr_TR: Müşteri Panelinde reCAPTCHA

en: reCAPTCHA on Employee Panel
tr_TR: Çalışan Panelinde reCAPTCHA

en: reCAPTCHA setup
tr_TR: reCAPTCHA kurulumu

en: reCAPTCHA validation failed.
tr_TR: reCAPTCHA doğrulaması başarısız oldu.

en: results
tr_TR: sonuçlar

en: service
tr_TR: hizmet

en: services
tr_TR: hizmetler

en: settings
tr_TR: ayarlar

en: slot left
tr_TR: yer kaldı

en: slots left
tr_TR: yer kaldı

en: slots you selected are busy. We offered you the nearest time slots instead.
tr_TR: seçtiğiniz alanlar dolu. Bunun yerine size en yakın zaman aralıklarını sunduk.

en: spot left
tr_TR: yer kaldı

en: spots left
tr_TR: yer kaldı

en: text
tr_TR: metin

en: ticket left
tr_TR: bilet kaldı

en: tickets left
tr_TR: bilet kaldı

en: to
tr_TR: için

en: try different email
tr_TR: farklı e-posta deneyin

en: until
tr_TR: kadar

en: week
tr_TR: hafta

en: weeks
tr_TR: hafta

en: {booked}/{total} Booked
tr_TR: {booked}/{total} Rezervasyon yapıldı

en: {count} Appointment | {count} Appointments
tr_TR: {count} Randevu | {count} Randevu

en: {count} Assigned
tr_TR: {count} Atanmış

en: {count} Attendee | {count} Attendees
tr_TR: {count} Katılımcı | {count} Katılımcı

en: {count} Day | {count} Days
tr_TR: {count} Gün | {count} Gün

en: {count} Employees
tr_TR: {count} Çalışan

en: {count} Extras
tr_TR: {count} Ekstra

en: {count} Month | {count} Months
tr_TR: {count} Ay | {count} Ay

en: {count} Selected
tr_TR: {count} Seçili

en: {count} Service | {count} Services
tr_TR: {count} Hizmet | {count} Hizmet

en: {count} Spots
tr_TR: {count} Müsaitlik

en: {count} Total
tr_TR: {count} Toplam

en: {count} Week | {count} Weeks
tr_TR: {count} Hafta | {count} Hafta

en: {count} appointment has been deleted. | {count} appointments have been deleted.
tr_TR: {count} randevu silindi. | {count} randevu silindi.

en: {count} appointment has not been deleted. | {count} appointments have not been deleted.
tr_TR: {count} randevu silinmedi. | {count} randevu silinmedi.

en: {count} coupon has been deleted. | {count} coupons have been deleted.
tr_TR: {count} kupon silindi. | {count} kupon silindi.

en: {count} coupon has not been deleted. | {count} coupons have not been deleted.
tr_TR: {count} kupon silinmedi. | {count} kupon silinmedi.

en: {count} customer could not be deleted due to future bookings. | {count} customers could not be deleted due to future bookings.
tr_TR: {count} müşteri, gelecekteki rezervasyonlar nedeniyle silinemedi. | {count} müşteri, gelecekteki rezervasyonlar nedeniyle silinemedi.

en: {count} customer deleted. | {count} customers deleted.
tr_TR: {count} müşteri silindi. | {count} müşteri silindi.

en: {count} customers were not imported due to missing First Name, Last Name, invalid Email, Phone number, or a combination of these reasons.
tr_TR: {count} İsim, Soyadı, geçersiz E-posta, Telefon numarası veya bu nedenlerin bir kombinasyonu nedeniyle müşteriler içe aktarılmadı.

en: {count} customers with the same email address already exist in your customer list. If you choose to overwrite these records, some of their current data will be replaced with new information.
tr_TR: {count} Aynı e-posta adresine sahip müşteriler zaten müşteri listenizde mevcuttur. Bu kayıtları üzerine yazmayı seçerseniz, mevcut verilerinin bir kısmı yeni bilgilerle değiştirilecektir.

en: {count} day | {count} days
tr_TR: {count} gün | {count} gün

en: {count} employee has been deleted. | {count} employees have been deleted.
tr_TR: {count} çalışan silindi. | {count} çalışan silindi.

en: {count} employee has not been deleted due to future bookings. | {count} employees have not been deleted due to future bookings.
tr_TR: {count} çalışan, gelecekteki rezervasyonlar nedeniyle silinmemiştir. | {count} çalışan, gelecekteki rezervasyonlar nedeniyle silinmemiştir.

en: {count} event booking has been deleted. | {count} event bookings have been deleted.
tr_TR: {count} etkinlik rezervasyonu silindi. | {count} etkinlik rezervasyonu silindi.

en: {count} event booking has not been deleted. | {count} event bookings have not been deleted.
tr_TR: {count} etkinlik rezervasyonu silinmedi. | {count} etkinlik rezervasyonu silinmedi.

en: {count} event has been deleted. | {count} events have been deleted.
tr_TR: {count} etkinlik silindi. | {count} etkinlik silindi.

en: {count} event | {count} events
tr_TR: {count} etkinlik | {count} etkinlik

en: {count} hour | {count} hours
tr_TR: {count} saat | {count} saat

en: {count} item selected | {count} items selected
tr_TR: {count} seçilen öğe | {count} seçilen öğe

en: {count} location has been deleted. | {count} locations have been deleted.
tr_TR: {count} konumu silinmiştir. | {count} konum silinmiştir.

en: {count} location has not been deleted due to future bookings. | {count} locations have not been deleted due to future bookings.
tr_TR: {count} konum, gelecekteki rezervasyonlar nedeniyle konum silinmedi. | {count} konum, gelecekteki rezervasyonlar nedeniyle konum silinmedi.

en: {count} minute | {count} minutes
tr_TR: {count} dakika | {count} dakika

en: {count} month | {count} months
tr_TR: {count} ay | {count} ay

en: {count} package booking has been deleted. | {count} package bookings have been deleted.
tr_TR: {count} paket rezervasyonu silindi. | {count} paket rezervasyonu silindi.

en: {count} package booking has not been deleted. | {count} package bookings have not been deleted.
tr_TR: {count} paket rezervasyonu silinmedi. | {count} paket rezervasyonu silinmedi.

en: {count} package has been deleted. | {count} packages have been deleted.
tr_TR: {count} paket silindi. | {count} paket silindi.

en: {count} package has not been deleted due to future bookings. | {count} packages have not been deleted due to future bookings.
tr_TR: {count} paket, gelecekteki rezervasyonlar nedeniyle silinmemiştir. | {count} paket, gelecekteki rezervasyonlar nedeniyle silinmemiştir.

en: {count} resource has been deleted. | {count} resources have been deleted.
tr_TR: {count} kaynak silinmiştir. | {count} kaynak silinmiştir.

en: {count} resource has not been deleted. | {count} resources have not been deleted.
tr_TR: {count} kaynak silinmedi. | {count} kaynak silinmedi.

en: {count} service has been deleted. | {count} services have been deleted.
tr_TR: {count} hizmet silindi. | {count} hizmet silindi.

en: {count} service has not been deleted. | {count} services have not been deleted.
tr_TR: {count} hizmet silinmedi. | {count} hizmet silinmedi.

en: {count} tax has been deleted. | {count} taxes have been deleted.
tr_TR: {count} vergi silinmiştir. | {count} vergi silinmiştir.

en: {count} tax has not been deleted. | {count} taxes have not been deleted.
tr_TR: {count} vergi silinmedi. | {count} vergi silinmedi.

en: {count} week | {count} weeks
tr_TR: {count} hafta | {count} hafta

en: {count}x Appointment | {count}x Appointments
tr_TR: {count}x Randevu | {count}x Randevu

en: {successfulImports} out of {totalRows} customers have been imported to your customer list.
tr_TR: {totalRows} arasından {successfulImports} müşteri, müşteri listenize aktarılmıştır.

en: ‘Booking date and time’ will set the limit based on the date when the booking is created, regardless of the event’s date and time.<br>The ‘Event start date and time’ will set it based on the event’s start date and time.
tr_TR: 'Rezervasyon tarihi ve saati', etkinliğin tarih ve saatinden bağımsız olarak, rezervasyonun oluşturulduğu tarihe göre sınırı ayarlayacaktır.<br>'Etkinlik başlangıç tarihi ve saati', etkinliğin başlangıç tarihi ve saatine göre ayarlayacaktır. .
